eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy pożyczkowe zwalniają?

Firmy pożyczkowe zwalniają?

2018-01-09 13:04

Firmy pożyczkowe zwalniają?

Firmy pożyczkowe zwalniają? © ESCALA - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z najświeższej edycji realizowanego przez KPF badania „Sektor instytucji pożyczkowych w Polsce”, pierwsza połowa ubiegłego roku okazała się dla instytucji pożyczkowych dość udana - wartość udzielanych pożyczek rosła, a baza klientów stabilizowała się. Nadmiernego optymizmu należy się raczej wystrzegać - ostatnie lata wyraźnie bowiem pokazały, że zmienność dynamiki tego sektora jest dość spora, co świadczy o jego dużej wrażliwości na zmiany regulacji.
Jak wynika z raportu, w I połowie 2017 roku badane firmy pożyczkowe udzieliły Polakom finansowania o wartości 2,2 mld PLN. To dobry wynik, o 22,4% wyższy od osiągniętego w analogicznym okresie 2016 roku, kiedy to - zapewne w efekcie wdrożonych wówczas regulacji - dynamika wzrostu była dwa razy niższa. Tym samym u schyłku I półrocza 2017 łączna wartość portfela pożyczek posiadanych przez firmy uczestniczące w badaniu (wraz z Providentem) przewyższyła pułap 3,8 mld zł.
– Od 2009 roku obserwujemy zróżnicowany wzrost wartości udzielonych pożyczek oraz stabilny popyt na rynku pożyczek pozabankowych – stwierdza dr Mirosław A. Bieszki, Doradca KPF ds. Ekonomicznych. – Charakterystyczne dla instytucji pożyczkowych zaawansowanie technologiczne daje im przewagę konkurencyjną w segmencie pożyczek o małych kwotach, gdzie kluczowa jest szybkość i elastyczność procesowania aplikacji. Dodatkowo, rynek „fintechowy”, będzie napędzany rozwojem e-commerce, dla którego perspektywy w Polsce są bardzo dobre. Dla instytucji pożyczkowych ciekawym rynkiem z potencjałem zwiększania sprzedaży będzie segment MSP.


Statystyki dowodzą, że rzesza Polaków zaspokajających swoje potrzeby konsumpcyjne w sektorze instytucji pożyczkowych powiększa się nieprzerwanie od 2009 roku. W I połowie 2017 roku wzrost ten sięgnął jedynie około 2,7% w porównaniu z I półroczem 2016 roku. Widoczna jest różnica pomiędzy dynamiką wzrostu wartości portfela pożyczek a dynamiką wzrostu liczby klientów. Podobnie jak w sektorze bankowym rośnie bowiem średnia kwota pożyczki zaciąganej w firmach pożyczkowych, co jest efektem zwiększającej się przeciętnej kwoty dochodów w dyspozycji gospodarstw domowych w Polsce. Jeśli ten trend utrwaliłby się, będzie to oznaczać rosnącą, pozytywną w skutkach dla klientów konkurencję pomiędzy profesjonalnymi uczestnikami rynku. Na taką tendencję wskazują także wyniki badań KPF i IRG SGH „Sytuacja na rynku consumer finance”. Według nich, około 40% tych, którzy dziś posiadają kredyt gotówkowy lub pożyczkę, planuje utrzymanie go na podobnym poziomie lub jego zwiększenie. Grupa gospodarstw domowych, które nie mają, ale planują sięgnąć po pożyczkę gotówkową, utrzymuje się na identycznym jak sześć miesięcy temu poziomie (8,1% ogółu gospodarstw). Wzrost rynku pożyczkowego może więc zostać wkrótce wyhamowany i będzie moderowany głównie wzrostem zamożności gospodarstw domowych.

fot. mat. prasowe

Wartość udzielonych pożyczek

W I połowie 2017 roku firmy udzieliły pożyczek o wartości 2,2 mld PLN.

Poważnym wyzwaniem dla polskiego rynku kredytu konsumenckiego, w tym pożyczkowego, są wciąż nowe regulacje i zmiany w już istniejących (wdrażane po bardzo krótkim okresie ich funkcjonowania). Są one nie tylko źródłem niepewności o przyszłość dla sektora instytucji pożyczkowych, ale także generatorem kosztów. Rosnące koszty przekładają się zaś między innymi na konieczność redukcji zatrudnienia. I półrocze 2017 r. było kolejnym, w którym wielkość zatrudnienia w tym sektorze spadła.
– W celu racjonalnego zarządzania kosztami, w ostatnim czasie firmy pożyczkowe, podobnie jak banki, ograniczają liczbę oddziałów własnych na rzecz zwiększania dystrybucji poprzez oddziały partnerskie i pośredników – podsumował dr Mirosław A. Bieszki, Doradca KPF ds. ekonomicznych.

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.