eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Masz dopłatę MdM? Uważaj, bo możesz ją stracić

Masz dopłatę MdM? Uważaj, bo możesz ją stracić

2018-03-09 12:20

Masz dopłatę MdM? Uważaj, bo możesz ją stracić

Jak nie stracić dopłaty z MdM? © JenkoAtaman - Fotolia.com

Osoby, które otrzymały dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” przez 5 lat muszą mieć się na baczności. W niektórych przypadkach może się zdarzyć, że będą zmuszone oddać otrzymane pieniądze. Do takiej sytuacji może dojść np. jeśli za szybko sprzedadzą lub wynajmą kupione ze wsparciem mieszkanie. W tym okresie nie powinni też nadpłacać kredytu. Expander ostrzega na co należy zwracać uwagę, aby nie być zmuszonym do zwrotu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przeczytaj także: 5 dróg, które prowadzą do utraty MdM

Program „Mieszkanie dla młodych”, cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas całego okresu jego funkcjonowania dopłatę wypłacono do blisko 100 tysięcy kredytów. Pierwsze dofinansowania przyznano w 2014 r. a więc żaden z beneficjentów nie ma jeszcze gwarancji, że otrzymane pieniądze będzie mógł zatrzymać. Przepisy mówią bowiem, że w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości trzeba przestrzegać wielu zasad, których złamanie kończy się koniecznością zwrotu otrzymanych pieniędzy.

1. Nie kupuj innych nieruchomości


Beneficjenci programu, którzy w ciągu 5 lat od czasu nabycia nieruchomości kupią część lub całość innego mieszkania lub domu, będą musieli zwrócić dopłatę. Dotyczy to także innych form nabycia własności np. poprzez darowiznę czy zamianę.
– Wyjątkiem od tej reguły jest przejęcie nieruchomości poprzez dziedziczenie. Ustawa nie zakazuje również rozszerzenia własności, gdy współwłaścicielem mieszkania staje się współmałżonek. W praktyce dotyczy to osób, które przed uzyskaniem kredytu z dopłatą nie były w związku, a stali się małżeństwem po jego zaciągnięciu. – wskazuje Jarosław Sadowski, Expander.

2. Nie wynajmuj mieszkania ani jego części


Beneficjent programu będzie musiał zwrócić dopłatę jeśli przed upływem 5 lat od zakupu wynajmie swoją nieruchomość lub jej część np. pokój. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy zmusi nas do tego trudna sytuacja życiowa.
– Ustawodawca założył, że dofinansowanie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. To wykluczenie miało wyeliminować np. kupowanie mieszkań z dopłatą w celach inwestycyjnych. Warto pamiętać, że warunek ten dotyczy nie tylko spisywanych, ale także ustnych umów najmu, które także są wiążące. Zakaz obejmuje zarówno całe mieszkanie jak i jego poszczególne pokoje – dodaje Jarosław Sadowski, Expander.

fot. JenkoAtaman - Fotolia.com

Jak nie stracić dopłaty z MdM?

Nie wynajmuj mieszkania ani jego części i nie kupuj innych nieruchomości.


3. Uwaga na działalność gospodarczą


Kredytobiorca musi także zachować ostrożność w kwestii dysponowania nieruchomością wtedy, gdy jest przedsiębiorcą. W ciągu 5 lat nie może on dokonać inwestycji i przekształceń w mieszkaniu lub domu, które zamienią jego część lub całą powierzchnię w lokal usługowy. W praktyce wyklucza to np. zagospodarowanie parteru domu np. na gabinet stomatologiczny, ponieważ zmienia to przeznaczenie nieruchomości i nie jest w niej już realizowany wyłącznie cel mieszkaniowy. Dopuszczona jest natomiast rejestracja firmy pod adresem nieruchomości kupionej z dopłatą.

4. Nie spłacaj kredytu wcześniej


Kolejne ograniczenie dotyczy wcześniejszej całkowitej i częściowej spłaty kredytu. Bez konsekwencji można tego dokonać dopiero po 5 latach od zakupu nieruchomości.

5. Nie sprzedawaj nieruchomości


Kredytobiorca będzie musiał zwrócić dofinansowanie, jeśli sprzeda lub dokona darowizny nieruchomości w ciągu 5 lat od czasu jego nabycia. Dotyczy to także części lokalu, czyli np. sprzedaży części domu.

Beneficjenci programu MdM muszą ostrożnie podejmować decyzje, przez 5 lat od momentu, w którym stali się właścicielami nieruchomości kupionej ze wsparciem.
– Powinni oni pamiętać, że bardzo ryzykowne jest np. wynajęcie mieszkania i zatajanie tego faktu. Jeśli to się wyda, to trzeba będzie zwrócić nie tylko całą dotację, ale także naliczone zostaną odsetki ustawowe – wyjaśnia Jarosław Sadowski, Expander.

oprac. : expander expander

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: