eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jakie będą limity MdM dla Pomorza?

Jakie będą limity MdM dla Pomorza?

2017-12-28 13:16

Jakie będą limity MdM dla Pomorza?

Od stycznia wyższe dopłaty MdM w woj. pomorskim © dzmitrock87 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Od stycznia zaczną obowiązywać nowe wskaźniki w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Faktyczna zmiana będzie jednak dotyczyła jedynie województwa pomorskiego. Co prawda BGK nie opublikował jeszcze nowych wartości, ale z wyliczeń Expandera wynika, że będą one istotnie wyższe niż obecnie. W Gdańsku limit ceny metra kw. nowego mieszkania wyniesie 5 746,40 zł, a dla lokali z rynku wtórnego 4 701,60 zł za m kw.

Przeczytaj także: Nowe limity MdM. W Warszawie spadki o 2 proc.

Jednym z warunków otrzymania wsparcia w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” (MdM) jest to, że cena kupowanego mieszkania nie może być zbyt wysoka. Nie może przekroczyć limitu, którego wysokość zależy od tzw. średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej. Dzięki temu, że w województwie pomorskim wzrośnie on od stycznia, to łatwiej będzie można znaleźć mieszkanie spełniające warunki MdM. Szczególnie istotne może to być dla osób, które planują zakup używanego lokalu, gdyż limit cenowy jest tu zdecydowanie niższy, niż dla nowych mieszkań.

Nowe mieszkanie może zdrożeć o 20 000 zł


W przypadku nowych mieszkań, wyższe limity MdM nie tylko poszerzają wybór lokali, na które można uzyskać dopłatę, ale również wprowadzają pewne ryzyko. Deweloperzy często dostosowują cenę w taki sposób, aby się w nim mieściła. Gdy wzrośnie, część firm może zdecydować się na wprowadzenie podwyżki do nowego poziomu. Ponieważ limit na rynku pierwotnym w Gdańsku rośnie z 5 337,20 zł do 5 746,40 zł, to kupując lokal o powierzchni 50 m2 podwyżka może wynieść aż 20 460 zł.

fot. mat. prasowe

Limity cen w MdM w województwie pomorskim od I kw. 2018 r.

W Gdańsku limit ceny metra kw. nowego mieszkania wyniesie 5 746,40 zł


Wyższe dopłaty


Wzrost wskaźnika przełoży się również na wzrost wysokości dopłat. Dla przykładu, rodzina z dwojgiem dzieci kupująca nowe mieszkanie w Gdańsku o powierzchni 50 m2 lub większe otrzyma 52 240 zł, czyli o 3 720 zł więcej niż dotychczas. Poziom dopłaty zależy oczywiście nie tylko od wskaźnika, ale również od liczby dzieci i powierzchni kupowanego mieszkania. Dlatego, w niektórych przypadkach dopłata może być wyższa lub niższa niż w podanym przykładzie. Najwyższe możliwe do uzyskania rządowe wsparcie w Gdańsku wyniesie 101 868 zł. Tyle może otrzymać wnioskodawca posiadający przynajmniej troje dzieci, kupujący mieszkanie o powierzchni co najmniej 65 m kw.

fot. mat. prasowe

Dopłaty do mieszkania 65 mkw w Gdańsku od I kw 2018

Poziom dopłaty zależy nie tylko od wskaźnika, ale również od liczby dzieci i powierzchni kupowanego mieszkania.

Przeczytaj także

Debiut R22 S.A. na GPW

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: