eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Mieszkanie z hipoteką to żaden problem?

Mieszkanie z hipoteką to żaden problem?

2018-01-23 13:22

Mieszkanie z hipoteką to żaden problem?

Mieszkanie z hipoteką? To nie problem © petzshadow - Fotolia.com

Kupno mieszkania z obciążoną hipoteką niejednokrotnie budzi obawy nabywców. Czy jednak naprawdę jest się czego bać? Zdaniem ekspertów Metrohouse, taka transakcja, jeśli dobrze się do niej przygotujemy, wcale nie musi być ryzykowna. Warto jednak pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach, jak np. sprawdzenie księgi wieczystej nieruchomości.

Przeczytaj także: Kupno mieszkania z kredytem czyli strach ma wielkie oczy

Jak sprawdzić hipotekę?


Rynkowa praktyka wyraźnie pokazuje, że dziś obciążona hipoteka to niemalże standard przy zakupie mieszkania z drugiej ręki. I wprawdzie osobom, które po raz pierwszy w życiu przymierzają się do kupna nieruchomości, może się to wydawać problematyczne, to jednak obawy są tu właściwie niepotrzebne - tego rodzaju transakcja jest w pełni bezpieczna, zwłaszcza gdy w jej trakcie współpracujemy z ekspertem finansowym, pomagającym nam przebrnąć przez formalności.
– Procedura zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką, co do zasady nie różni się znacząco od zakupu nieruchomości wolnej od obciążeń w dziale IV księgi wieczystej. Jednym z podstawowych dokumentów jakie należy sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie jest właśnie księga wieczysta, której treść ujawni nam, czy zbywca ma kredyt czy też nie. Jest to o tyle proste, że dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny i możemy to zweryfikować on-line, mówi Tomasz Przyrowski, dyrektor sieci ekspertów kredytowych w Metrohouse.

Jeżeli w trakcie weryfikacji dokumentów wyjdzie na jaw, że właściciel mieszkania sfinansował jego zakup kredytem, którego jeszcze nie spłacił, to wówczas przy sporządzeniu umowy przedwstępnej konieczne jest podanie kwoty pozostałej do spłacenia całego zadłużenia.
– Tu jednak należy dodać pewną uwagę. Wysokość tej kwoty musi zawierać także koszty dodatkowe, jeśli przewiduje je umowa kredytowa zbywcy. Mogą to być np. koszty opłaty rekompensacyjnej za wcześniejszą spłatę kredytu, lub koszt wydania zaświadczeń itp. Przy umowie przedwstępnej dane odnośnie opłat i pozostałej kwoty kredytu możemy pobrać z umowy i aktualnego harmonogramu spłat, ale do umowy przyrzeczonej dane te muszą już zostać potwierdzone przez stosowne zaświadczenie wystawione przez bank zbywcy, wyjaśnia Tomasz Przyrowski.

fot. petzshadow - Fotolia.com

Mieszkanie z hipoteką? To nie problem

Czas jaki poświęcimy na zakup nieruchomości zadłużonej, znacząco nie odbiega od czasu jaki poświęcimy na zakup nieruchomości wolnej od kredytu.


Zaświadczenie z banku


Zaświadczenie, poza wysokością zadłużenia, musi też potwierdzać wysokość ewentualnych opłat, jak również musi zawierać informację o zwolnieniu zabezpieczenia i terminie w jakim zostanie to uczynione po spłacie zobowiązania. Zaświadczenie do sprzedaży bank ma obowiązek wydać zbywcy i nie należy się obawiać, że bank nie zgodzi się na zwolnienie hipoteki. Eksperci kredytowi Metrohouse dodają, że po dokonaniu spłaty wierzytelności bank wydaje zgodę na wykreślenie hipoteki.

Uwaga na kredyty w walutach obcych


Szczególną ostrożność musimy zachować przy kredytach zaciąganych w walutach obcych, dlatego że może się zdarzyć, że kwota do spłaty przewyższa obecną wartość nieruchomości.
– Takie sytuacje się zdarzają i nie powinny być podstawą do rezygnacji z zakupu nieruchomości. Zbywca przed umową przyrzeczoną musi nadpłacić kredyt do wysokości aktualnej wartości nieruchomości – ceny jaką płacimy, mówi Tomasz Przyrowski z Metrohouse.
Czas jaki poświęcimy na zakup nieruchomości zadłużonej, znacząco nie odbiega od czasu jaki poświęcimy na zakup nieruchomości wolnej od kredytu. Ważne jest jednak, aby w całym procesie wspierał nas dobry ekspert kredytowy, który poinformuje nas o kolejności działań, dobierze najkorzystniejsze oferty i skoordynuje uzyskanie kredytu na zakup.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: