eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › OC w życiu prywatnym od A do Z

OC w życiu prywatnym od A do Z

2018-01-24 00:30

OC w życiu prywatnym od A do Z

Czy OC w życiu prywatnym jest potrzebne? © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Czym jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym? To swoistego rodzaju ochrona przed nieprzyjemnymi zdarzeniami, które mogą nas spotkać niemal każdego dnia. Zalanie mieszkania sąsiadom czy wybicie im szyby nie należą wcale do sytuacji odosobnionych, dlatego też o wykupieniu polisy warto pomyśleć. Okazuje się jednak, że grupa zainteresowanych tym rozwiązaniem Polaków nie jest tak pokaźna jak chociażby grono osób zainteresowanych ubezpieczeniem domu (88 proc.), życia (77 proc.) czy NNW (64 proc.).

Przeczytaj także: Komu potrzebne jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

4 na 10 Polaków wychodzi z założenia, że warto jest ubezpieczyć się na wszelki wypadek, ponieważ nigdy nie mamy pewności, co nas spotka. Co piąty, podejmując decyzję o ubezpieczeniu, myśli nie tylko o sobie, ale również o swoich najbliższych. Ciągle jednak zaledwie 24 proc. z nas posiada OC w życiu prywatnym. Co odpowiada za tak niewielkie zainteresowanie tą polisą?
- Ubezpieczenie OC kojarzy nam się najczęściej z obowiązkową polisą komunikacyjną. Trzeba jednak pamiętać, że OC komunikacyjne jest przypisane do ryzyka związanego z pojazdem i szkód, jakie możemy wyrządzić prowadząc auto. Istnieją jednak dobrowolne produkty ubezpieczeniowe, które mogą nas chronić także w życiu prywatnym. O odpowiedzialności cywilnej możemy mówić również wtedy, gdy wyrządziliśmy szkody osobom trzecim, a dotyczą one zdrowia, czy mienia. Okazuje się, że w praktyce ubezpieczenie OC ma znacznie więcej zastosowań, aniżeli zwrot kosztów w przypadku zalania sąsiada – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

Kiedy zatem przyda nam się OC w życiu prywatnym?

Gdy zalejemy sąsiada lub zniszczymy meble w wynajmowanym mieszkaniu


OC w życiu prywatnym okaże się nieocenioną pomocą, jeśli np. zalejemy sąsiada, niszcząc przy okazji jego meble, dywany, czy podłogę. Przyda się również, gdy wiatr zniesie stojącą na parapecie doniczkę wprost na zaparkowane pod naszym oknem auto sąsiada lub zniszczymy meble w wynajmowanym mieszkaniu. Odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia zabezpieczy nas finansowo na wypadek
wyżej wymienionych lub podobnych im zdarzeń.
– Jeśli ubezpieczamy nieruchomość, czyli nasz dom lub mieszkanie, warto pomyśleć o OC w życiu prywatnym. Polisa pokryje koszty naprawy szkody wyrządzonej nie tylko przez nas, ale również osoby prowadzące z nami gospodarstwo domowe. W umowie możemy uwzględnić również pomoc domową lub opiekunkę do dziecka, jeśli wykonują one prace na rzecz naszego gospodarstwa – podkreśla Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Czy OC w życiu prywatnym jest potrzebne?

OC w życiu prywatnym okaże się nieocenioną pomocą, jeśli np. zalejemy sąsiada, niszcząc przy okazji jego meble, dywany, czy podłogę.


Gdy spowodujemy wypadek np. na stoku narciarskim


Jeśli podczas jazdy na nartach zderzymy się z innym narciarzem, który (w wyniku stłuczki) złamie rękę, nogę lub odniesie inne obrażenia, możemy mówić o odpowiedzialności cywilnej. Podobnie będzie, gdy wjedziemy w kogoś na rowerze lub rolkach, albo zniszczymy sprzęt sportowy drugiej osoby.
– Pamiętajmy, że to ubezpieczający, czyli osoba która wykupuje ubezpieczenie, decyduje o zakresie ochrony w ramach polisy OC, wysokości sumy gwarancyjnej i tym samym o wysokości opłacanej składki. Wybierając ofertę warto pamiętać, że w świecie ubezpieczeń niska składka nie zawsze oznacza, że wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę. Zdarza się, że zbyt niska suma gwarancyjna, ogranicza wysokość odszkodowania wypłacanego przez ubezpieczyciela i może być niewystarczająca do pokrycia wszystkich roszczeń poszkodowanego. Roszczenia przewyższające sumę gwarancyjną sprawca szkody będzie musiał pokryć z własnych środków finansowych – podkreśla Anna Materny z Gothaer.

Gdy nasze dziecko wybije szybę


Za dzieci do 13 roku życia odpowiadają zawsze rodzice. Jeśli nie dopilnujemy dziecka i w czasie wizyty u znajomych wybije ono szybę, to my będziemy odpowiedzialni za wyrządzoną szkodę. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może nas ochronić przed rozszerzeniami osób trzecich, oczywiście pod pewnymi warunkami.
– Warto podkreślić, że osoba, która sprawowała nadzór nad dzieckiem (rodzic lub opiekun) odpowiada za szkodę tylko wtedy, gdy nie uczyniła wszystkiego, by zapobiec zdarzeniu, które spowodowało szkodę. Na przykład nie interweniowała wtedy, gdy dzieci bawiły się w sposób niebezpieczny dla siebie i dla osób trzecich – podkreśla Anna Materny z Gothaer.

Gdy nasz pies zaatakuje przechodnia


Jeśli mamy OC w życiu prywatnym to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkody wyrządzone przez nasze zwierzęta domowe takie jak: psy, koty, a czasem również za te bardziej egzotyczne jak jaszczurki i węże.
– Warto pamiętać, że właściciel zwierzęcia ma obowiązek naprawić wyrządzoną szkodę niezależnie od tego, czy zwierzę było pod jego nadzorem, czy też uciekło – podkreśla Anna Materny z Gothaer. - Musimy również pamiętać o spełnianiu pewnych warunków, np. regularnych szczepieniach naszego zwierzęcia. Jeśli o to nie zadbamy, to w przypadku szkody ubezpieczenie nie pokryje skutków ewentualnego przeniesienia choroby zakaźnej – dodaje.

Gdy szkoda będzie wynikiem naszego niedbalstwa


Zdarza się, że szkoda jest wynikiem naszego niedbalstwa. Mówmy o nim wtedy, gdy nie zachowaliśmy podstawowych, czy wręcz elementarnych zasad staranności. Przykład? Wyrzuciliśmy do kosza na śmieci niedopałek papierosa bez upewnienia się, że został zgaszony. W wyniku naszego zaniedbania doprowadziliśmy do pożaru. Co wtedy?
– Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni także w przypadku szkód spowodowanych wskutek takiej lekkomyślności albo niedbalstwa. W razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie z mocy prawa nie należy się (art. 827 k.c.), chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej. W ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym rozszerzenie ochrony o rażące niedbalstwo jest bardzo często wprowadzane. Jednak w przypadku, gdy sprawca miał zamiar popełnić daną szkodę nie można liczyć na ochronę ubezpieczeniową – mówi Anna Materny.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: