eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Ponad 75 USD za baryłkę ropy

Ponad 75 USD za baryłkę ropy

2006-04-24 09:20

Miniony tydzień inwestorzy na europejskich parkietach zakończyli w dobrych nastrojach. Niespodzianką okazały się jednak notowania surowców, szczególnie ropy naftowej. W piątek po południu za baryłkę trzeba było zapłacić już 75 USD a indeks surowców CRB zakończył dzień 1,3% wzrostem.

Przeczytaj także: Ropa: niższe zapasy, wyższe ceny

Czeka nas zatem kolejna fala wzrostów cen miedzi, ropy czy złota. Zareagowały na to giełdy za oceanem i w Azji. Po dobrym otwarciu indeksy DJI i S&P zakończyły dzień na niezmienionym poziomie, a Nasdaq stracił 0,8%. Dziś o godzinie 7.00 kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są na minusie, co nie wróży dobrze otwarciu na europejskich parkietach. Jeśli do tego dołożymy przecenę japońskiego indeksu Nikkei (o godz. 7.00 spadek o 2,5%), który testuje poziom 17000 pkt, wówczas trudno szukać argumentów za wzrostami. Pamiętajmy jednak, że duży udział w indeksie WIG20 mają spółki surowcowe. Czy zatem zgodnie z trendem na rynku surowców, zobaczymy dziś kolejne rekordy cenowe na KGHM, a PKN, Lotos czy MOL będą pomagać miedziowej spółce w utrzymaniu indeksu na plusie? Nie jest to wykluczone.

Od rana silna pozostaje złotówka (USD/PLN 3,13 a EUR/PLN poniżej 3,87). Utrzymujący się powyżej 1,2330 EUR/USD pomaga naszej walucie, jednak większy wpływ na złotówkę ma stabilizacja polityczna na Węgrzech. Niedzielna wygrana obecnie rządzącej koalicji przełożyła się na silną aprecjację forinta i poprawę sentymentu w stosunku do walut regionu. W tym tygodniu powinno także dojść do rozstrzygnięcia na polskiej scenie politycznej. Brak udziału Samoobrony w istotnych dla gospodarki resortach zapewne zostanie przez inwestorów odebrany pozytywnie, co powinno sprzyjać naszej walucie. Ten tydzień to także ważne publikacje makroekonomiczne. Istotny będzie piątek, kiedy poznamy wielkość wzrostu PKB w I kwartale w USA. Analitycy oczekują figury na poziomie 5% głównie za sprawą ciągle notowanego wzrostu popytu konsumpcyjnego gospodarstw domowych (co widać w danych z rynku nieruchomości). Poza tym w środę istotny dla polskiego rynku długu będzie komunikat RPP. Rynek nie oczekuje zmian poziomu stóp procentowych w naszym kraju niemniej jednak dla analityków zwykle istotne jest to jak RPP postrzega gospodarkę, gdyż starają się wówczas przewidzieć przyszły kierunek polityki pieniężnej. Czeka nas zatem interesujący tydzień przed długoweekendowym odpoczynkiem.
Przeczytaj także: A może dziś padnie rekord? A może dziś padnie rekord?

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Rynki finansowe 17-23.04.2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: