eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Początek starcia na linii prezes NBP - komisja śledcza

Początek starcia na linii prezes NBP - komisja śledcza

2006-09-11 10:49

Początek starcia na linii prezes NBP - komisja śledcza

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Prezes NBP Leszek Balcerowicz w sobotę oznajmił, że nie zamierza stawić się przed sejmową komisją śledczą na przesłuchaniu 15 września. Według szefa NBP Komisja Śledcza ds. Banków i Nadzoru Bankowego może stworzyć niebezpieczny precedens, który mógłby być początkiem ograniczenie niezależności banku centralnego.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Politycy mogą wzywać przyszłych prezesów Narodowego Banu Polskiego (kadencja Balcerowicza kończy się w grudniu br.) przed komisję śledczą bez żadnego powodu i wywierać nań presję w celu chcąc zmniejszenia kosztu pieniądza i krótkoterminowego polepszenia koniunktury. Taki proces znacznie ograniczyłby wartość polskiego pieniądza i mógłby doprowadzić do postrzegania Polski jako kraju z ograniczoną gospodarką rynkową. Starcie na linii prezes NBP - komisja w sobotę miało dopiero swój początek, gdyż reakcja koalicji była jednoznaczna: grzywna i doprowadzenie siłą. Warto dodać, że prezes Balcerowicz zgodził się zeznawać przed komisją, jeśli Trybunał Konstytucyjny na posiedzeniu 21 września uzna jej istnienie za konstytucyjne.

Najważniejsze wiadomości


  • PL: Indeks Wig 20 rozpoczął sesję ponad jednoprocentowym spadkiem.
  • E12: Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 0,6 proc. m/m i 2,5 proc. r/r znacznie przewyższając prognozy analityków mówiące o spadku o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym.
  • GB: Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniem rynku pozostawił podstawową stopę procentową na niezmnienionym poziomie 4,75 proc.
  • US: Liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w ubiegłym tygodniu 310 tyś. wobec konsensusu analityków na poziomie 315 tyś. i 319 tyś. poprzednio.
  • US: Wzrost produktywności wyniósł w drugim kwartale zgodnie z oczekiwaniem analityków 1,6 proc., natomiast sporym zaskoczeniem był wzrost kosztów pracy aż o 4,9 proc. (prognoza: 4 proc.).
  • DE: Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 1,2 proc. m/m i 4,7 proc. r/r znacznie przewyższając oczekiwania analityków (odpowiednio: 0,5 proc. i 4,0 proc.).
  • DE: Zamówienia fabryczne w lipcu wzrosły o 1,8 proc. m/m i 7,5 proc. r/r znacznie przewyzszając oczekiwania analityków (odpowiednio: 1,0 proc. i 4,9 proc.).

Główne wygarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Rynek walutowy sierpień 2006

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: