eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dolar nie uległ deprecjacji

Dolar nie uległ deprecjacji

2006-09-13 11:00

Dolar nie uległ deprecjacji

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Mimo rekordowego deficytu handlowego amerykańska waluta nie uległa wczoraj deprecjacji. Od rana notowania eurodolara konsolidowały się poniżej 1,2730 w oczekiwaniu na publikację danych o wymianie handlowej w lipcu. Według Departamentu Handlu deficyt wzrósł o 5 proc. m/m do 68 mld. USD z 64,8 mld. miesiąc wcześniej ustanawiając nowy rekord.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dane były znacznie gorsze od konsensusu prognoz analityków (65,5 mld. USD) i w pierwszej reakcji osłabiły dolara. Wzrost deficytu w wymianie handlowej z Chinami do 19,6 mld. USD z 17,6 mld. w czerwcu i rekordowy import towarów ropopochodnych nie zachęcały do zakupów dolara. Jednak siła trendu i kolejny miesiąc wzrostu eksportu do Chin doprowadziły do zmiany nastroju i aprecjacji dolara. Wyraźnymi zwyżkami zakończyły sesję także amerykańskie indeksy, co powinno pomóc parkietu regionu w dalszym odrabianiu strat.

Najważniejsze wiadomości


  • Amerykńskie indeksy zakończyły sesję jednoprocentowym wzrostem, co przekłada się na wzrost indeksu Wig20 o 0,7 proc. na otwarciu.
  • PL: Na rachunku obrotów bieżących w lipcu odnotowano deficyt w wysokości 794 mln euro wobec 160 mln euro nadwyżki miesiąc wcześniej.
  • GB: Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniem rynku pozostawił podstawową stopę procentową na niezmnienionym poziomie 4,75 proc.
  • US: Deficyt handlowy wzrósł w lipcu o 5 proc. do 68 mld. USD z 64,8 mld. miesiąc wcześniej (prognoza: 65,5 mld. USD).
  • US: Wzrost produktywności wyniósł w drugim kwartale zgodnie z oczekiwaniem analityków 1,6 proc., natomiast sporym zaskoczeniem był wzrost kosztów pracy aż o 4,9 proc. (prognoza: 4 proc.).
  • DE: Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 1,2 proc. m/m i 4,7 proc. r/r znacznie przewyższając oczekiwania analityków (odpowiednio: 0,5 proc. i 4,0 proc.).
  • JP: Zamówienia na maszyny w Japonii spadły o 16,7 proc. wobec oczekiwanego przez analityków spadku o 5,6 proc. wraz z słabszą rewizją tempa wzrostu w okresie kwiecień-maj przekłada się na deprecjację jena.

Główne wygarzenia dnia



 

1 2 3

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: