eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie grobu w ramach polisy mieszkaniowej

Ubezpieczenie grobu w ramach polisy mieszkaniowej

2017-10-26 10:14

Ubezpieczenie grobu w ramach polisy mieszkaniowej

Grób © fot. mat. prasowe

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Polacy, jak zresztą co roku, tłumnie odwiedzać będą groby swoich bliskich. To dobra okazja, aby poruszyć temat aktów wandalizmu i kradzieży na cmentarzach, do których często dochodzi w okolicach 1 listopada. Jak się chronić przed wandalami i stratami finansowymi związanymi ze zniszczeniem nagrobka? Bez wątpienia dobrym pomysłem jest ubezpieczenie, którego ochrona może objąć również następstwa złych warunków pogodowych. Warto też pamiętać, że w niektórych przypadkach odpowiedzialność za szkody może ponosić zarządca cmentarza.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie nagrobka w ramach polisy mieszkaniowej?

O tym, że groby bliskich mają dla nas dużą wartość sentymentalną, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. I to właśnie najczęściej z tego powodu decydujemy się na ich ubezpieczenia. Polisa daje nam nie tylko spokój, ale i pewność, że w razie wandalizmu czy burzy, która powali na grób sąsiadujące drzewo, nasz budżet nie zostanie nadszarpnięty.
– Jak wynika z naszych wyliczeń, przeciętna wysokość rocznej składki za ubezpieczenie nagrobka to wydatek rzędu 80 złotych. Kwota zupełnie nieznaczna, jeśli wziąć pod uwagę, że koszt nagrobka to kilka, a czasami nawet kilkanaście tysięcy złotych. Naprawa poszczególnych elementów także nie należy do najtańszych. O ostatecznej kwocie, którą musimy wysupłać z portfela, decyduje wielkość i rodzaj nagrobka, kamień, z którego jest wykonany, koszt prac liternika (za jedną literę płaci się średnio 3-4 złote), transport, montaż i inne – ocenia Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Jak działa ubezpieczenie?


Nagrobki można ubezpieczyć w ramach polisy obejmującej ochroną dom lub mieszkanie.
- Przy zakupie takiego ubezpieczenia możemy zabezpieczyć się przed sytuacją, w której część grobu uległa zniszczeniu w wyniku zdarzenia losowego. Ochroną obejmujemy szkody powstałe w efekcie dewastacji, działania warunków atmosferycznych np. naporu śniegu czy silnego wiatru, a także upadku obiektów (np. drzew, masztów lub słupów), uderzenia pojazdu oraz wandalizmu. Ubezpieczony otrzyma także odszkodowanie w przypadku kradzieży części nagrobka lub jego elementów, takich jak rzeźby lub wazony, o ile są one przymocowane na stałe do pomnika – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych z Gothaer TU S.A.

W ramach oferty można ubezpieczyć nagrobek w formie płyty, pomnika albo budowli upamiętniającej zmarłego wraz z elementami jego otoczenia takimi jak ławeczka, klęcznik czy kostka brukowa.

fot. mat. prasowe

Grób

Nagrobki można ubezpieczyć w ramach polisy obejmującej ochroną dom lub mieszkanie.


Kiedy zarządca cmentarza odpowiada za szkody?


W przypadku szkód, za które odpowiedzialność ponosi zarząd cmentarza, kamieniarze lub firmy pogrzebowe możemy liczyć na odszkodowanie od nich samych. Wtedy należy żądać odszkodowania bezpośrednio od nich lub od zakładów ubezpieczeniowych, w których podmioty te wykupiły polisę OC.

Warto pamiętać, że polisa OC cmentarza chroni od odpowiedzialności na wypadek uszczerbku na życiu i zdrowiu osób trzecich, które przebywały na jego terenie. Polisa wykupiona przez zarząd cmentarza działa również wtedy, gdy na grobowiec przewróci się drzewo, ale tylko wtedy gdy było ono chore lub w złym stanie sanitarnym, a zarządca nie zadbał o nie, nie wykonał wycinki lub prac konserwacyjnych.
– W przypadku siły wyższej np. gdy drzewo runęło na nagrobek podczas burzy, zarządca cmentarza nie ponosi odpowiedzialności – podkreśla Anna Materny z Gothaer TU S.A.

Zgłoszenie kradzieży


W przypadku kradzieży, w pierwszej kolejności właściciel nagrobka powinien o sytuacji powiadomić policję oraz (w ciągu 3 dni roboczych) zgłosić szkodę do ubezpieczyciela. Wysokość poniesionych strat ustala się w oparciu o koszty odbudowy lub naprawy pomnika, uwzględniając jego rodzaj, wymiary, konstrukcję i zastosowane materiały. Bardzo pomocne przy szacowaniu wartości szkody mogą okazać się wcześniej wykonane zdjęcia nagrobka, które były dołączone do umowy ubezpieczenia.
- Wysokość odszkodowania powinna pokryć koszty naprawy, jednak nie może być wyższa niż suma ubezpieczenia, czyli wartość, na jaką został ubezpieczony nagrobek – przypomina Anna Materny z Gothaer TU S.A.

Sam też możesz zabezpieczyć nagrobek


Niestety, przed skutkami burzy, czy złych warunków atmosferycznych trudno się zabezpieczyć. Możemy jednak uchronić się przed kradzieżą – także kwiatów i innych ozdób, których ubezpieczenie nie obejmuje, a są obciążeniem dla naszego portfela. Po pierwsze zainwestujmy w zamykany na klucz schowek, w którym możemy zostawić nieużywane wazony, lampiony, sztuczne kwiaty. Schowki montuje się najczęściej pod specjalną ławeczką, którą można postawić w pobliżu grobu, a jej nóżki na stałe przytwierdzić do podłoża. Jeśli kupujemy kwiaty, zrezygnujmy z donicy, którą łatwo można ukraść. Włóżmy je do kamiennego wazonu, a jeśli są sztuczne, utrudnijmy ich wyjęcie wsypując na dno piasek, przykładając kilkoma kamieniami i zaginając dolne części łodyg oraz splatając je ze sobą. Przede wszystkim umówmy się jednak z osobami, które odwiedzają sąsiednie groby, by mieli baczenie również na nasz grobowiec, zwłaszcza gdy zbliża się Wszystkich Świętych, a ruch na cmentarzach jest znacznie większy.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: