eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Typy osobowości w finansach, czyli jak melancholik spłaca kredyty?

Typy osobowości w finansach, czyli jak melancholik spłaca kredyty?

2017-09-20 00:17

Typy osobowości w finansach, czyli jak melancholik spłaca kredyty?

Jak osobowość wpływa na podejście do pieniędzy? © fot. mat. prasowe

Sangwiniczny, choleryczny, flegmatyczny oraz melancholiczny. To cztery, zasadnicze typy osobowości, których wyodrębnienie przypisuje się ojcu współczesnej medycyny, Hipokratesowi z Kos. Według Junga, dwa pierwsze charakterystyczne są dla ekstrawertyków, a kolejne dwa - dla introwertyków. Czy te postawy mają wpływ na nasze finanse? Czy temperament determinuje sposób, w jaki zarządzamy budżetem domowym?

Przeczytaj także: Typy osobowości finansowej. Znajdź siebie

W każdym z nas drzemią różne typy osobowości, jednak przeważa zazwyczaj jeden z nich. To, jaki mamy temperament, w istotny sposób przekłada się na sposób, w jaki zarządzamy i radzimy sobie z osobistymi finansami. Świadomość swoich mocnych i słabych stron jest tu niezwykle przydatna. Jak zarządzają budżetem poszczególne typy osobowości? Oto garść wiadomości psychologiczno-finansowych.

Flegmatyk


Według teorii Hipokratesa, głównym płynem w ciele flegmatyka jest flegma. Ten typ osobowości charakteryzuje zatem spokój, opanowanie i trzymanie emocji na wodzy. Jednocześnie charakteryzuje go pozytywne podejście do rzeczywistości oraz rozwaga w zachowaniu. Nie należy zatem oczekiwać, że flegmatyk będzie pochopnie podejmował decyzje finansowe i zaciągał kredyty pod wpływem impulsu. Z pewnością ten typ osobowości nie będzie miał również kłopotów z rozrzutnością. Osoba, która zwiąże się z flegmatykiem, może spać spokojnie – opanowany partner nie wyda lekką ręką pieniędzy na zakupy.
– Stabilność emocjonalna również wiąże się z umiejętnością samokontroli oraz realizacji wcześniej ułożonych planów, czy założonych budżetów. Osoby te są mniej podatne na podejmowanie spontanicznych, niezaplanowanych zakupów, co pomaga realizować założenia budżetu domowego – mówi dr Joanna Rudzińska-Wojciechowska, psycholog ekonomiczny z Uniwersytetu SWPS Wrocław.

Melancholik


Człowiek sumienny i zdeterminowany – urodzony analityk. Stawia sobie wysoką poprzeczkę w życiu i dąży do jej realizacji. Jeśli więc melancholik będzie potrzebował kredytu, dokładnie przeanalizuje warunki umowy, przemyśli za i przeciw, a przede wszystkim zastanowi się, czy podoła spłacie zobowiązania kredytowego. Melancholik jest bowiem niezwykle ostrożny. Z osobami, które mają ten typ osobowości bywa jednak tak, że mają zmienne nastroje. To sprawia, że świadomość niestabilnych finansów, może ich wprawić w poważne przygnębienie. Generalnie jednak melancholik jest rzetelnym kredytobiorcą, który podporządkowuje się zwartym umowom. Poza tym potrafi planować życie w dłuższej perspektywie. Według psycholog z SWPS melancholicy jako introwertycy są też mniej narażeni na porównywanie się z innymi i pokusę, aby dorównać znajomym pod względem ilości czy jakości posiadanych dóbr materialnych.

fot. mat. prasowe

Jak osobowość wpływa na podejście do pieniędzy?

Sangwinicy nie są najlepszymi kredytobiorcami


Sangwinik


To typ osoby, która określana jest mianem dużego dziecka. Żyje chwilą, nie martwi się przyszłością, ale też nie rozpamiętuje przeszłości. Sangwinik ma skłonność do gadulstwa i koloryzowania, ale jednocześnie pogoda ducha i spontaniczność sprawia, że potrafi zjednać sobie ludzi. Sangwinicy nie są najlepszymi kredytobiorcami, bo zdarza im się zapomnieć o spłacie raty. Poza tym ten typ osobowości ma kłopot z planowaniem przyszłości. Jeśli więc kredyt, to maksymalnie na rok. Stan finansów sangwinika pozostawia sporo do życzenia.

Choleryk


Weźmie kredyt, spłaci go, zainwestuje na giełdzie, założy lokatę – bo to typ odważnej osoby, urodzony przywódca nastawiony na osiąganie konkretnych celów. Jeśli popełni błąd w zarządzaniu finansami i tak się do tego nie przyzna. Choleryk poszuka wyjścia z sytuacji, aby udowodnić innym, że miał rację. Wchodząc do banku będzie chciał wynegocjować kredyt na najlepszych warunkach. W domu to choleryk będzie trzymał finanse w ręku. To także on będzie podejmował wszelkie decyzje w kwestii finansów – oszczędzania, zadłużenia, inwestowania.

Jeśli stoimy przed decyzją o zaciągnięciu kredytu, zastanówmy się jak dużo mamy w sobie z melancholika, którego będzie trapił zaciągnięty kredyt, a jak dużo z choleryka, który zaciśnie zęby i mimo wszystko dopilnuje finansów. To o tyle ważne, że banki analizują jedynie naszą zdolność kredytową – mają do dyspozycji liczby i dokumenty. My sami zaś powinniśmy wiedzieć, jak później damy sobie radę z kredytem.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: