eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zakup mieszkania. Przez 9 lat zarobisz na 50 mkw

Zakup mieszkania. Przez 9 lat zarobisz na 50 mkw

2017-06-29 00:40

Zakup mieszkania. Przez 9 lat zarobisz na 50 mkw

Ile musimy pracować na mieszkanie? © Tiko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nawet 9 lat musielibyśmy pracować przeznaczając aż całą pensję na zakup mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Pocieszające jest jednak to, że w ciągu ostatnich 3 lat okres ten uległ niewielkiemu skróceniu.

Przeczytaj także: Polaków stać na zakup 47 mkw. mieszkania

Na potrzeby analizy założyliśmy, że potencjalny nabywca zarabia średnią krajową dla danego regionu oraz w całości swój dochód przeznacza na zakup mieszkania 50 metrowego. Na zakup mieszkania statystycznie najkrócej musieliby pracować mieszkańcy województwa śląskiego oraz zachodniopomorskiego. Gdyby teoretycznie całe wynagrodzenie netto było przeznaczane na zakup mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych, to cała kwota zostałaby zgromadzona po upływie niecałych 7 lat. Z kolei najdłużej na zakup takiego samego mieszkania musiałyby odkładać osoby mieszkające w województwie wielkopolskim i małopolskim. W stolicach tych województw uda się kupić takie mieszkanie dopiero po ponad 9 latach oszczędzania. Należy jednak zdać sobie sprawę, że rzeczywisty okres gromadzenia środków będzie znacznie dłuższy. Przede wszystkim niemożliwe jest, aby cały dochód przeznaczać na zakup.

fot. mat. prasowe

Liczba miesięcy po jakim zgromadzone zostaną środki na zakup mieszkania

W ciągu ostatnich 3 lat „kolejka” najbardziej skróciła się Białymstoku, Krakowie, Poznaniu oraz Szczecinie.


W ciągu ostatnich 3 lat „kolejka” najbardziej skróciła się Białymstoku, Krakowie, Poznaniu oraz Szczecinie. W porównaniu z I kwartałem 2014 roku, to właśnie w tych lokalizacjach najbardziej skróciły się okresy gromadzenia na zakup mieszkania. Wpływ na to miał wzrost wynagrodzeń, szybszy niż dynamika wzrostu cen nieruchomości. Z kolei odwrotny trend obserwujemy w Gdańsku oraz Katowicach. W tych miastach trzeba dłużej odkładać na zakup mieszkania niż miało to miejsce 3 lata temu. Chociaż w woj. pomorskim i województwie śląskim wynagrodzenia w tym okresie wzrosły, to dynamika wzrostu cen była wyższa, co przełożyło się na wydłużenie terminów.

Potwierdza to analiza cen nieruchomości. To właśnie w Gdańsku i Katowicach w ciągu 3 ostatnich lat ceny wzrosły w największym stopniu, odpowiednio o 16,89% i 12,84%. W pozostałych lokalizacjach także notujemy wzrosty cen, jednak nie są one już tak spektakularne, jak w stolicy województw pomorskiego i śląskiego. Jednym miastem, w którym w ciągu 3 ostatnich lat ceny nieruchomości nieznacznie spadły jest Szczecin.

fot. mat. prasowe

Średnia cena transakcyjna 1 m2 na rynku pierwotnym.

W Gdańsku i Katowicach w ciągu 3 ostatnich lat ceny wzrosły w największym stopniu.

fot. mat. prasowe

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw

Wysoka dynamika wzrostu wynagrodzeń przekłada się na większe możliwości nabywcze.


Metodologia:
Do analizy przyjęto średnie ceny transakcyjne dla nieruchomości z rynku pierwotnego na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego. Średnie wynagrodzenie w kwartale w danym mieście przyjęto jako średnie z danych miesięcznych dla poszczególnych województw na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego i oddziałów regionalnych. Na potrzeby analizy przyjęto, że nabywana jest nieruchomość o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

Michał Krajkowski Główny Analityk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • dobry developer to podstawa

    NThomas / 2017-10-27 15:12:27

    Bardzo dobrze, że ceny maleją, a zarobki rosną. Ten czas może się jeszcze bardziej skrócić, jeżeli ruszymy głową i znajdziemy najlepszą ofertę cenową w dłuższej perspektywie czasowej, a mam tutaj na myśli choćby opcje bezczynszowe, gdzie rozłożone w czasie koszty będą znacznie niższe. Wiem to doskonale na przykładzie mojego brata, który ostatnio kupił mieszkanie od http://www.krawdom.pl/ i zachęcił mnie do pójścia w swoje ślady, a jest warto. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: