eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sposoby oszczędzania. Dlaczego powinieneś wybrać OFE?

Sposoby oszczędzania. Dlaczego powinieneś wybrać OFE?

2017-06-29 10:45

Sposoby oszczędzania. Dlaczego powinieneś wybrać OFE?

OFE najefektywniejszą formą pomnażania kapitału © asawinklabma - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ze statystyk przedstawionych w raporcie Analiz Online wynika, że od lutego 2014 roku OFE pomnażały swoje środki w tempie sięgającym 8,9%. To bardzo dobry wynik, który pozwolił im pozostawić daleko w tyle zarówno bankowe depozyty, jak i fundusze inwestycyjne oraz niektóre indeksy giełdowe. Do tego OFE są jedną z najtańszych metod zbiorowego lokowania kapitału na rynku akcji.

Przeczytaj także: Sposoby oszczędzania wyssane z mlekiem matki, ale czy to dobrze?

Wyniki, które w ostatnim czasie udało się osiągnąć OFE, z pewnością zasługują na uznanie. Wypracowana przez nie stopa zwrotu okazała się wyższa od tego, co zaoferowały typowo komercyjne sposoby oszczędzania. Z raportu Analiz Online wynika, że OFE okazały się lepsze nie tylko od produktów charakteryzujących się wysokim profilem bezpieczeństwa (fundusze gotówkowe i pieniężne o uniwersalnej strategii), ale również od funduszy mieszanych (stabilnego wzrostu, zrównoważone) czy też czysto akcyjnych.

Raport Analiz Online bierze pod lupę okres od lutego 2014 roku (moment umorzenia części dłużnej portfela OFE) do maja br. Jego autorzy przyjrzeli się średnim stopom zwrotu osiąganym przez różne grupy funduszy inwestycyjnych, oprocentowaniu depozytów bankowych, wskaźnikom giełdowym, ale także inflacji oraz waloryzacji składek w ZUS. Podstawą oceny wyników była wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) uwazględniające typowe dla OFE regularne wpłaty.
– W czasie pogłębionej debaty nad przemodelowaniem systemu długoterminowego oszczędzania poprzedzającej reformę kapitałowej części systemu emerytalnego postanowiliśmy zbadać efektywność funduszy emerytalnych na tle innych dostępnych rozwiązań inwestycyjnych. Wyniki tej analizy pokazują, że inwestowanie oszczędności emerytalnych na rynku kapitałowym przez dedykowane do tego instytucje przynosi oszczędzającym najwięcej korzyści – tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

fot. mat. prasowe

Korzyści wynikające z regularnego oszczędzania (wypracowany zysk w PLN)

Wyniki OFE okazały się słabsze od indeksu szerokiego rynku WIG.


W środowisku rekordowo niskich stóp procentowych i zdecydowanej poprawy koniunktury na warszawskim parkiecie od połowy 2016 roku, osiągnięcie przez OFE stóp zwrotu wyższych od wyników produktów o niskim profilu ryzyka, czy też oprocentowania depozytów bankowych dla klientów indywidualnych, nie jest zaskoczeniem.

Interesujące wnioski płyną z zestawienia wyników OFE z rezultatami wypracowanymi przez zarządzających funduszami, których aktywa, podobnie jak w przypadku funduszy emerytalnych, lokowane są w akcjach polskich spółek. Wypracowane przez OFE wyniki przedstawiają się korzystniej także w zestawieniu z waloryzacją środków, jakiej podlegają składki gromadzone z ramach konta i subkonta ZUS.

Przy założeniu regularnych wpłat równych wartości składki odprowadzanej do OFE dla przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce wartość kapitału zgromadzonego na hipotetycznym rachunku w otwartym funduszu emerytalnym jest o 365 zł wyższa, niż uśredniony wynik w grupie akcji polskich o uniwersalnej strategii.

fot. mat. prasowe

Symulacja korzyści z różnych form oszczędzania po upływie lat (w PLN)

W zestawieniu przodują fundusze emerytalne, których przewaga nad innymi formami oszczędzania rośnie z długością badanego okresu.


Stopy zwrotu OFE wypadły także lepiej od indeksów największych i najbardziej płynnych spółek – zarówno w ujęciu wartościowym (WIG20), jak i dochodowym (WIG20 TR) – uwzględniającym także wypłacane przez spółki dywidendy. Indeksy te korespondują ze strukturą i poziomem kapitalizacji spółek, w które inwestują fundusze emerytalne. Jednocześnie wyniki OFE okazały się słabsze od indeksu szerokiego rynku WIG – agregującego również spółki o średniej kapitalizacji, w przypadku których wzrosty notowań na giełdzie w omawianym okresie były odczuwalnie wyższe.

Raport zawiera także prognozę przyrostu kapitału dla okresów 5, 10 i 15 lat. W zestawieniu przodują fundusze emerytalne, których przewaga nad innymi formami oszczędzania rośnie z długością badanego okresu. Celem uproszczonej symulacji, zakładającej kapitał początkowy zgromadzony w analizowanym okresie (luty 2014 – maj 2017), brak dodatkowych wpłat oraz utrzymanie IRR, jest zilustrowanie m.in. tego, jak dużą rolę w pomnażaniu kapitału odgrywa efektywność kosztowa i inwestycyjna danej formy oszczędzania.

fot. mat. prasowe

Wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) poszczególnych form oszczędzania

Stopy zwrotu OFE wypadły lepiej od indeksów największych i najbardziej płynnych spółek – zarówno w ujęciu wartościowym (WIG20), jak i dochodowym (WIG20 TR).


– OFE są nie tylko najtańszą, obok funduszy ETF, formą zbiorowego lokowania kapitału na rynku akcji, ale udało im się w pozytywny sposób wykorzystać trwająca od roku koniunkturę na GPW, dostarczając inwestorom to, co w inwestowaniu najważniejsze – premię za ryzyko. Na skutek zbliżającej się reformy emerytalnej zaczną być widoczne w zestawieniach stóp zwrotu z innymi komercyjnymi produktami o podobnej charakterystyce, co tylko uwypukli ich atuty. Zresztą ich wysoką efektywność potwierdzają zmierzone w maju br. rezultaty z całych 18 lat działania, zwrot na poziomie 335% był znacząco wyższy od wyników funduszy stabilnego wzrostu czy akcji polskich, a pokonał także WIG – podsumowuje Michał Duniec, prezes zarządu Analiz Online.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: