eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Przewalutowanie oszczędności może słono kosztować

Przewalutowanie oszczędności może słono kosztować

2017-03-28 10:47

Przewalutowanie oszczędności może słono kosztować

Funty i złotówki © ESCALA - Fotolia.com

Według Ministerstwa Rozwoju, nawet 200 tysięcy Polaków może wrócić do ojczyzny w wyniku Brexitu. Choć nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w kraju, mogą natrafić na przeszkody związane z przeniesieniem tutaj funduszy zebranych za granicą. Wymiana oszczędności na złote czy przekazanie ich do banku w Polsce oznacza przewalutowanie, co może wiązać się z wysokimi kosztami. Expander podpowiada co zrobić, aby ich uniknąć, wykorzystując do tego dostępne usługi finansowe.

Przeczytaj także: Dlaczego firmom opłaca się korzystać z kantorów internetowych?

Jak przenieść do Polski oszczędności


Przelanie do Polski oszczędności w funtach nie jest niestety zbyt wygodne ani tanie. Co ciekawe, w momencie zlecania takiego przelewu nie jest znany nawet jego pełny koszt. Składa się on bowiem aż z 4 elementów. Po pierwsze, płacimy prowizję bankowi, w którym zlecamy wysłanie pieniędzy. Drugim elementem są opłaty naliczone przez banki pośredniczące w przekazaniu przelewu – to właśnie ich wysokość może być bardzo różna i niestety zwykle nieznana w momencie zlecania przelewu. Po trzecie, prowizję za przyjęcie przelewu zagranicznego może również naliczyć polski bank. Ostatni element to opłata ukryta w kursie po jakim bank przeliczy nam kwotę z funtów na złote.

Szybciej i taniej można pieniądze przesłać z pominięciem banków, korzystając z różnego rodzaju firm, które się tym zajmują. Jednak w przypadku powrotu osoby, która kilka lat pracowała w Wielkiej Brytanii, transfer może dotyczyć całych zgromadzonych oszczędności, czyli bardzo wysokiej kwoty. W takiej sytuacji powracający Polak może dojść do wniosku, że bezpieczniej będzie skorzystać z usług banku. Na szczęście za ich pomocą również można przelać oszczędności szybko i stosunkowo tanio.

fot. ESCALA - Fotolia.com

Funty i złotówki

Przelanie do Polski oszczędności w funtach nie jest niestety zbyt wygodne ani tanie.


Pierwszą metodą może być tzw. przelew europejski. W jego realizacji nie pośredniczą dodatkowe banki, dzięki czemu pieniądze trafiają na konto odbiorcy zwykle już następnego dnia roboczego. Koszt jest natomiast z góry określony i nie zależy od kwoty przelewu. W polskich bankach jest to zwykle 5 zł, a w Wielkiej Brytanii kilka funtów. Jedyną jego wadą jest to, że musi być wykonany w euro, a więc najpierw konieczne jest przewalutowanie funtów na euro, a później euro na złotówki.

Przydatne linki:
- Kurs GBP
- Kurs EUR

Jeszcze tańszym sposobem może być skorzystanie z usług międzynarodowego banku, który działa jednocześnie w Polsce i w Wielkiej Brytanii. W ten sposób można czasami uniknąć kosztów banków pośredniczących, a niekiedy nawet opłaty za przelew. Dla przykładu, Citi Bank umożliwia wykonywanie takich przelewów zupełnie za darmo (do 50 000 funtów) i dodatkowo są one przekazywane natychmiast. Wystarczy otworzyć konta w polskim i brytyjskim Citi Banku.

Przewalutowanie oszczędności


Bardzo niskie koszty przewalutowania w Polsce uzyskamy korzystając z kantorów internetowych. Kurs wymiany funtów na złote jest w nich zaledwie o ok. 0,3% gorszy niż kurs średni. Dla porównania, w bankach koszt ukryty w kursie jest dziesięć razy większy (ok. 3%). Kantory internetowe nie we wszystkich wzbudzają jednak zaufanie, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą oszczędności życia. Na szczęście funkcjonują już dwa kantory internetowe (Alior Kantor i rKantor), których właścicielami są banki. Poza tym kilka banków uruchomiło również usługi pozwalające na dokonywanie wymiany walut po kursach znacznie korzystniejszych niż te w ich oficjalnych tabelach. Warto więc dokładnie sprawdzić, ile kosztuje przewalutowanie.

oprac. : Jarosław Sadowski / expander expander

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • MalgorzataVitk / 2018-01-11 22:37:33

    Wszystko zależy od tego gdzie /w jaki sposób realizujemy przewalutowanie oraz przelew. Niedawno robiłam kilka międzynarodowych transferów z gieldawalut.com gdzie też wymieniałam walutę- atut, że w jednym miejscu i PLN już bezpłatnie na polski rachunek się przekazuje. Kurs również korzystny, więc dobra, prosta kombinacja moim zdaniem.

    odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Przewalutowanie oszczędności może słono kosztować

    Martama / 2018-08-30 23:48:52

    Swoje oszczędności w EUR na PLN przewalutowałam na platformie Amronet korzystając z możliwości wymiany po kursie własnym. Za bardzo mi się nie spieszyło więc ten model wymiany był dla mnie najlepszy w zaistniałej sytuacji. Bardzo byłam zadowolona, koszt poniżej 0,2%, kurs o jakies ulamki grosza różnił się od rynkowego. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: