eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Komu potrzebne jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Komu potrzebne jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

2017-03-01 10:21

Komu potrzebne jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Komu potrzebne jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym? © thodonal - Fotolia.com

Jak wiadomo, wypadki chodzą po ludziach. Jakie kroki podjąć, aby zminimalizować ich negatywne konsekwencje? Po pierwsze zachować ostrożność, po drugie - wyposażyć się w ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które skutecznie ochroni nas w wielu nieprzyjemnych sytuacjach jak np. zalanie mieszkania, wybicie okna sąsiadom czy zniszczenie przez naszego ukochanego pupila kanapy w wynajmowanym mieszkaniu. Eksperci Avivy podpowiadają, na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Przeczytaj także: OC w życiu prywatnym od A do Z

Kiedy przydaje się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?


Wielu z nas OC kojarzy się głównie z ubezpieczeniem samochodu. I jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, jednak warto pamiętać również o tym, że każdy z nas ma możliwość ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w codziennych sytuacjach. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to polisa, która zadziała zarówno w domowym zaciszu, jak również w markecie, w parku czy podczas wyjazdu, choć w tym ostatnim przypadku najlepiej sprawdzić, czy jej ochrona obejmuje np. zdarzenia, do których dochodzi poza granicami kraju czy podczas uprawiania sportów.
– W zależności od ubezpieczyciela, na którego usługi się decydujemy, wypadki w życiu prywatnym mogą być objęte ochroną albo w ramach oferty podstawowej, albo też będą wymagać uzupełnienia dodatkową umową – tłumaczy Małgorzata Skibińska, menedżer ds. majątkowych ubezpieczeń indywidualnych w Avivie. – Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej oferty, zastanówmy się, jakiego rodzaju zdarzenia zagrażają nam w największym stopniu i wybierzmy taki pakiet ochronny, który będzie odpowiedni dla naszych potrzeb.

fot. thodonal - Fotolia.com

Komu potrzebne jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni zarówno przed finansowymi skutkami szkód, które wyrządzimy sami, ale również w przypadku tych, które wyrządzili nasi najbliżsi, np. dzieci.


Ochrona dla ciebie, bliskich i… pupila


Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym chroni zarówno przed finansowymi skutkami szkód, które wyrządzimy sami, ale również w przypadku tych, które wyrządzili nasi najbliżsi, np. dzieci. W praktyce oznacza to np., że nie obciąży nas koszt szyby wybitej przez naszą pociechę w trakcie gry w piłkę -to ubezpieczyciel pokryje koszty jej wymiany.
– Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może się także przydać posiadaczom zwierząt – zwraca uwagę Małgorzata Skibińska z Avivy. – Polisa ochroni przed dodatkowymi kosztami, np. gdy nasz kot podrapie i zniszczy kanapę w wynajmowanym mieszkaniu. Istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące np. zwierząt hodowlanych oraz egzotycznych. Jeśli więc jesteśmy wielbicielami jadowitych pająków czy węży, warto dokładnie zadbać o bezpieczeństwo tych istot oraz osób, które mogą mieć z nimi kontakt – radzi ekspert Avivy.

Dla właścicieli nieruchomości


Ochrona odpowiedzialności cywilnej może okazać się również przydatna właścicielom domów jednorodzinnych lub kamienic. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy ich obowiązkiem jest odpowiednie utrzymanie posesji, czyli odśnieżanie chodnika czy usuwanie nadmiernych ilości śniegu z dachu lub sopli zwisających z rynien.
– Gdy nasze niedopatrzenia będą powodem czyjegoś wypadku, osoby poszkodowane mogą domagać się odszkodowania – stwierdza Małgorzata Skibińska z Avivy. – Dotyczy to np. sytuacji, kiedy przechodząc przed naszym domem, ktoś poślizgnie się i złamie nogę, albo sopel spadający z rynny uszkodzi zaparkowany obok samochód.

Najważniejszy zdrowy rozsądek


Nie można zapomnieć o tym, że najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa jest nasza rozwaga i odpowiedzialność. Dzięki nim możemy uniknąć wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, których konsekwencjami bylibyśmy obciążeni.
– Mimo że ubezpieczenie chroni nas w wielu przypadkach, pamiętajmy, że jeśli będą one konsekwencjami naszego zaniedbania, będziemy musieli samodzielnie się
z nimi uporać – mówi Małgorzata Skibińska z Avivy. – Przykładowo, gdy odkręcimy kran i o nim zapomnimy, przez co zalejemy mieszkanie sąsiada, koszty remontu nie będą nam zwrócone. Podobnie będzie, jeśli doprowadzimy do uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzimy czyjeś mienie, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym jest więc rozwiązaniem, które może skutecznie uchronić nas przed finansowymi konsekwencjami wielu zdarzeń. Decydując się na zakup takiej polisy, zwróćmy uwagę na zakres ochrony, a także jej koszty. Powinny one być zrównoważone i dobrane do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • OC w życiu prywatnym w pakiecie

  Ubea.pl / 2017-03-01 15:33:27

  Warto pamiętać, że OC w życiu prywatnym jest często dołączane do polis mieszkaniowych, jednak, jak pisaliśmy tutaj https://ubea.pl/Kiedy-warto-miec-ubezpieczenie-OC-w-zyciu-prywatnym%2Cartykul%2C700/, niekiedy ma ono dość wąski zakres ochrony. Przed zakupem trzeba więc sprawdzić, co tak naprawdę daje nam taka polisa i jeśli zakres nie jest dla nas zadowalający, zakupić ją samodzielnie odpowiedz ] [ cytuj ]

 • a ubezpieczenie ochrony prawnej?

  wlodiej / 2017-03-08 10:30:34

  A nie lepiej zainwestować po prostu w ubezpieczenie ochrony prawnej? Nie daje nam większych praw i pewności, że w sytuacji "kryzysowej" mamy wsparcie prawnika? Z tego co się orientowałem to jest duży zakres ochrony, chyba D.A.S. to ma.
  odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: