eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Korekcyjne wzmocnienie złotego

Korekcyjne wzmocnienie złotego

2006-03-15 16:42

Korekcyjne wzmocnienie złotego

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Końcowe godziny wtorkowego handlu oraz środowy poranek na krajowym rynku międzybankowym przyniosły znaczące umocnienie złotego. Mimo, że kurs EUR/PLN cofnął się do kanału spadkowego, w którym podążał od prawie roku, spadki te nie oznaczają raczej powrotu mocnego złotego, a są jedynie korektą ostatniego ruchu.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Negatywnie na złotego mogą wpływać wypowiedzi, podobne do wygłoszonej przez Halinę Wasilewską-Trenkner. Członkini Rady Polityki Pieniężnej wyraziła obawy, że długa i mroźna zima oraz niepewność polityczna mogą wpłynąć na osłabienie wzrostu gospodarczego w Polsce. Z drugiej strony, w ostatnich dniach na złotego ogromny wpływ ma zachowanie dolara na rynku międzynarodowym. Amerykańska waluta, po znacznym wzmocnieniu pod koniec zeszłego tygodnia, obecnie traci na wartości zarówno do euro, jak i japońskiego jena. Przekłada się to na spadek kursu USD/PLN, który po wzroście do 3,30 w ostatnich dniach, w środę spadł nawet poniżej 3,22.

Krótkoterminowa prognoza
Do końca tygodnia sytuacja na złotym powinna się wyklarować. Obecne spadki kursu są jedynie przystankiem przed dalszymi wzrostami w okolice 4 złotych za euro.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY
Wczorajsze popołudniowe osłabienie dolara na rynku międzynarodowym spowodowane było kumulacją niekorzystnych dla amerykańskiej waluty czynników. Pierwszym bodźcem była wizyta podsekretarza stanu USA, T. Adamsa w Tokio, który ostrzegał Japonię przed podejmowaniem kroków osłabiających jena. Dodatkowo szef Fed w swoim wystąpieniu ostrzegał przed rosnącym deficytem budżetowym USA. Kurs EUR/USD przebił z sukcesem poziom 1,20. W oczekiwanie na dane eurodolar konsolidował się prze większość dnia w przedziale 1,2010-35.

Rynek zareagował spokojnie na pierwsze informacje makroekonomiczne. Indeks NY Empire State, opisujący kondycję gospodarczą w rejonie Nowego Jorku, wzrósł w marcu do 31,2 pkt., podczas gdy prognozowano jego spadek do 18 pkt.

W styczniu napłynęły do USA kapitały o wartości 66 mld USD. Dane te są lepsze od prognoz, które mówiły o napływie na poziomie 62,4 mld USD. Pomimo tego, po publikacji danych dolar osłabił się, spadając w okolice poziomu 1,2050, aby zaraz odrobić straty. O 15:45 za euro płacono 1,2026.

Krótkoterminowa prognoza
Jeżeli jutrzejszy odczyt inflacji w strefie euro będzie wyższy od prognoz, to zwiększy oczekiwania rynku na dalsze podwyżki stóp procentowych. W połączeniu ze słabnącym sentymentem do amerykańskiej waluty może doprowadzić do prób wybicia kursu EUR/USD ponad opór 1,2086.

oprac. : Maciej Chojnacki / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, złoty, dolar, euro, waluta, kursy walut

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: