eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 10 cech dobrego inwestora

10 cech dobrego inwestora

2016-10-03 11:43

10 cech dobrego inwestora

Zarządzaj ryzykiem © lovegtr35 - Fotolia.com

Jeśli kiedykolwiek planowałeś zostać profesjonalnym inwestorem, powinieneś dowiedzieć się, jakie cechy musisz w sobie wypracować. Bez nich bowiem twoja kariera będzie krótka. Koniecznie weź pod uwagę udoskonalenie poniższych nawyków i umiejętności, nim zaryzykujesz wielkie pieniądze na finansowym rynku.

Przeczytaj także: Inwestowanie pieniędzy nie jest tylko dla mężczyzn

1. Dyscyplina


Jeśli nie wyrobiłeś w sobie dyscypliny, nie jesteś jeszcze gotowy na karierę tradera. Dyscyplina jest warunkiem koniecznym i dotyczy wszystkich zagadnień związanych z inwestowaniem, począwszy od udoskonalenia własnego, psychologicznego podejścia handlowego (jak kwestia chciwości i lęku), aż do unikania impulsów opartych na spekulacji i intuicji.

2. Realistyczne oczekiwania


Jako trader powinieneś starać się wygrywać tak często, jak to tylko możliwe. Ale istnieje olbrzymia różnica pomiędzy transakcjami opartymi na racjonalnej analizie a oczekiwaniem, że za każdym razem wygrasz. Traderzy, którzy są przekonani o tym, iż każda ich transakcja to “pewniak”, zazwyczaj odpadają jako pierwsi.

3. Nauka przez całe życie


Odnoszący sukces inwestorzy uczą się przez całe życie. Nieustanie czytają książki i artykuły poświęcone rynkom i modyfikują swoje strategie w oparciu o najnowsze informacje. W świecie finansów musisz być bystry i zręczny, jeśli masz zamiar zostać w nim dłuższy czas.

4. Myśl za siebie


Na Wall Street panuje pewna choroba. Nazywa się “mentalność stada”. To właśnie ona jest odpowiedzialna za bańki spekulacyjne, które spowodowały w systemie finansowym chaos i krach. Oczywiście należy brać pod uwagę tzw. nastroje rynkowe, jednak każdą decyzję powinieneś podejmować samodzielnie.

fot. lovegtr35 - Fotolia.com

Zarządzaj ryzykiem

Zapoznanie się z takimi kwestiami jak dywersyfikacja, współczynnik ryzyka do nagrody, ryzyko handlowe, minimalna dźwignia pomogą ci uniknąć niepotrzebnego ryzyka, z jakim wiąże się rynek finansowy.


5. Bądź dobry w liczbach


Nie mamy tu na myśli zaawansowanej matematyki czy algebry liniowej. Po prostu chodzi tu o porządne zaznajomienie się ze zmiennymi ilościowymi na rynku. Powinieneś potrafić szybko obliczyć spread bid-ask i pipsy, i szybko wyciągać wnioski ze wskaźników takich jak PEG czy P/E. Podszkolenie się w matematyce znacznie ułatwi ci wszystkie działania na rynku.

6. Poznaj siebie


Przygotuj się na to, że przez cały czas będziesz spotykał samozwańczych guru, którzy spróbują sprzedać ci Święty Graal. W rzeczywistości oczywiście nic takiego nie istnieje. Istnieje za to olbrzymia ilość strategii handlowych, metod i narzędzi, które możesz wykorzystać w drodze do sukcesu. Lecz którego narzędzia i strategii użyjesz oraz jak bardzo agresywny lub konserwatywny będziesz – zależy od twojej osobowości i tego, co zechcesz osiągnąć. Powinieneś zastanowić się nad tym, jaki naprawdę jesteś, żeby obrać strategię, która ci będzie najbardziej odpowiadała.

7. Zarządzaj ryzykiem


Zarządzanie ryzykiem jest w finansach kwestią fundamentalną. Oznacza takie wykorzystywanie narzędzi i strategii, by zminimalizować ekspozycję na ryzyko, czyli stopień różnicy między sukcesem a porażką. Zapoznanie się z takimi kwestiami jak dywersyfikacja, współczynnik ryzyka do nagrody, ryzyko handlowe, minimalna dźwignia pomogą ci uniknąć niepotrzebnego ryzyka, z jakim wiąże się rynek finansowy.

8. Wypracuj rutynę


Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i profesjonalnego. Odnoszący sukces inwestorzy wypracowali w sobie przyzwyczajenia, które im towarzyszą codziennie. Wszystko co robią – czy jest to wstawanie wcześnie rano, ustawianie wykresów czy przyglądanie się kalendarzowi ekonomicznemu – ma swój cel. Jeśli twoje działania nie będą celowe, nie odniesiesz sukcesu.

9. Handluj na różnych rynkach


Odnoszący sukces traderzy rzadko kiedy trzymają się jednego rynku lub klasy aktywów. Z czasem stają się ekspertami od różnych rynków, włączając w to akcje, obligacje, towary, indeksy, waluty itp. Dobra znajomość różnych rynków i instrumentów pozwoli ci na dywersyfikację portfela.

10. Zrób wszystko, co możliwe


Ostatnia cecha jest właściwa wszystkim ludziom sukcesu. Różnica pomiędzy sukcesem a porażką zazwyczaj sprowadza się do tego, ile razy zdołałeś się podnieść po tym, jak ci coś nie wyszło. Jeśli chcesz coś osiągnąć w tak konkurencyjnym i chwilami odstraszającym środowisku jak rynek finansowy, powinieneś zrobić wszystko co w swojej mocy, by wygrać. Nieustanie przypominaj sobie, dlaczego w ogóle to robisz i nie pozwól negatywnym doświadczeniom zabić twojej pasji. W końcu to właśnie ona pcha nas do sukcesu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: