eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 7 prostych sposobów na tanie usługi bankowe

7 prostych sposobów na tanie usługi bankowe

2016-05-16 11:48

Przeczytaj także: Bankowość online: przekonać seniora


Bądź ambasadorem


Jesteś zadowolony ze swojego konta? Uważasz, że Twój bank robi dobrą robotę? Poleć go znajomym, a jeszcze na tym zarobisz. Naprawdę sporo banków ma programy rekomendacyjne, w których płacą swoim klientom za skuteczne namówienie innych do założenia konta. Możesz podesłać znajomemu czy bratu/cioci/żonie (itp.) ofertę, a jeśli ten założy konto z Twojego polecenia – dostaniesz za to pieniądze!

3. BĄDŹ INTERNETOWY I MOBILNY!


Banki po to udostępniają za darmo systemy bankowości internetowej czy mobilnej, żebyśmy z nich korzystali. To między innymi dlatego przelew internetowy zwykle jest darmowy, a w oddziale kosztuje kilka złotych. Podobnie np. zlecenia stałe. Nie ma się tu co bankom dziwić – utrzymanie placówki jest droższe niż systemu bankowości internetowej. Przy okazji pamiętaj, że lepiej autoryzować transakcje internetowe przysyłanym przez bank SMS-em ze specjalnym kodem. Za tradycyjne karty z kodami jednorazowymi (np. do zdrapywania) częściej są opłaty!

Masz kontrolę


Sprawdzenie ile pieniędzy masz na koncie albo czy przyszła już wypłata to poprzez bankowość internetową czy aplikację mobilną dosłownie kilka kliknięć, oczywiście za darmo. Tymczasem sprawdzając saldo w bankomacie czasem zapłacisz za to nawet kilka złotych. Możesz też udać się do banku, ale trudno wyobrazić sobie aby była to metoda na ciągłe trzymanie ręki na finansowym pulsie. Tymczasem nie ma już żadnego problemu, abyś po każdej zmianie salda na rachunku otrzymywał SMS-a, albo, jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej, powiadomienia na smartfonie. To pozwala Ci mieć absolutną kontrolę nad stanem konta, i natychmiast reagować gdyby działo się coś niepokojącego.

4. BĄDŹ OSZCZĘDNY!


Rachunek osobisty to coś więcej niż przechowalnia Twoich pieniędzy. To konglomerat usług, o których istnieniu czasem nawet nie masz pojęcia. A one naprawdę się przydają. Banki ochoczo dołączają do rachunku osobistego czy karty na przykład dodatkowe ubezpieczenia. Ot, choćby assistance, który przynajmniej przez pierwszych kilka miesięcy czy rok jest zupełnie darmowy. Zapewnia m.in. wsparcie medyczne (np. wizyta lekarza czy pielęgniarki, transport do i ze szpitala, dostarczenie leków), domowe (pomoc hydraulika, elektryka, szklarza) czy samochodowe (drobna naprawa na miejscu, holowanie). Warto zajrzeć co ma się w koncie, bo być może następnym razem zamiast płacić za naprawę rury wystarczy zadzwonić do banku po darmową pomoc.

Banki bardzo chętnie do kont dorzucają też programy lojalnościowe czy rabatowe. Czasem nawet nie wiesz, że bank za każdą Twoją płatność kartą nalicza Ci jakieś punkty, które za miesiąc czy rok możesz wymienić na nagrody. Albo - że w określonych sklepach zakupy Twoją kartą będą kilka albo kilkanaście procent tańsze. No i moneyback, czyli zwrot części wydatków kartą – o tym też nie zawsze pamiętamy. A tymczasem ziarnko do ziarnka i zakupy można robić taniej.

Poluj na lokaty


Oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych nie jest ostatnimi laty szczególnie porywające z uwagi na niski poziom stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Tym ważniejsze jest poszukiwanie najlepszych okazji. A wbrew pozorom nie ma ich wcale tak mało. Miej uszy i oczy szeroko otwarte, bo banki organizują aukcje lokat, promocje na nowe środki albo podwyższają oprocentowanie rachunku oszczędnościowego za Twoją aktywność.

Poza tym lokat poszukuj przede wszystkim w systemie bankowości internetowej czy mobilnej. Tam masz szansę na dużo lepsze oferty niż w oddziale, gdyż w ten sposób banki chcą Cię przekonać do korzystania z tych nowoczesnych kanałów.

5. BĄDŹ SZYBSZY


Może nawet nie zdajesz sobie sprawy jak wiele rzeczy możesz robić szybciej dzięki bankowi. Musisz tylko… wiedzieć, że tak można! Prosty przykład to doładowania telefonu. Zamiast iść do kiosku, w kilka sekund i za darmo doładujesz telefon sobie albo znajomemu z poziomu systemu bankowości internetowej albo aplikacji mobilnej.

Zapewne Twój bank udostępnia też np. usługę cashback. To możliwość wypłaty gotówki (do 300 zł) z kasy sklepu niczym z bankomatu, przy okazji zakupów. Zatem – nie musisz szukać bankomatu, bo jeśli akurat sklep, punkt usługowy czy stacja benzynowa na której jesteś ma przy wejściu naklejkę „VISA Cashback” lub „MasterCard Cashback”, to możesz właśnie tam zaopatrzyć się w gotówkę. Wypłata cashback jest darmowa, lub kosztuje symboliczne 1-2 zł – to mniej niż wypłata z obcego bankomatu (jeśli nie masz wszystkich darmowych).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: