eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności bezgotówkowe - sprzymierzeniec PKB

Płatności bezgotówkowe - sprzymierzeniec PKB

2016-05-10 09:47

Płatności bezgotówkowe - sprzymierzeniec PKB

Płatność kartą © stokkete - Fotolia.com

Płatności elektroniczne napędzają wzrost gospodarczy? Z raportu firmy badawczej Moody’s Analytics wynika, że tak właśnie jest. W ostatnich pięciu latach ich upowszechnienie podniosło PKB w 70 krajach świata o niemal 300 mld dolarów. Okazuje się również, że w Polsce wpływ, jaki rozwój płatności kartami wywiera na wzrost PKB, jest dwukrotnie wyższy niż na świecie.

Przeczytaj także: Płatności bezgotówkowe wygenerują 1 proc. PKB?

Zrealizowane badanie dowodzi, że nasz kraj jest jednym z głównych beneficjentów rozwoju płatności elektronicznych. W analizowanym okresie, a więc w latach 2011-2015, popularyzacja płatności elektronicznych powiększyła rodzime PKB o 4,3 mld dolarów. Z kolei wkład, jaki wniósł w PKB rozwój płatności kartami wyniósł średnio 0,19% rocznie, co jest wynikiem niemal dwukrotnie wyższym niż roczna średnia dla wszystkich 70 krajów objętych badaniem. Okazuje się również, że kraje, w których płatności elektroniczne rozwijały się szybciej, doświadczały także większego wpływu tych płatności na wzrost PKB.

Zgodnie z przygotowanym na zlecenie Visa Inc. raportem Moody’s Analytics, rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce zaowocował powstaniem ponad 30 tys. nowych miejsc pracy w każdym roku analizowanego okresu. W 70 badanych krajach łącznie przybywało średnio 2,6 mln nowych miejsc pracy rocznie w wyniku upowszechniania płatności elektronicznych.
Płatności elektroniczne to ważny czynnik wzrostu konsumpcji, produkcji, produktu krajowego oraz zatrudnienia. W krajach, gdzie liczba takich płatności rośnie w szybkim tempie, odnotowano ich zwiększony wpływ na wzrost gospodarczy” – komentuje Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

fot. stokkete - Fotolia.com

Płatność kartą

Popularyzacja płatności elektronicznych w Polsce zwiększyła PKB kraju o ponad 4 mld dolarów.


Wyniki badań opublikowano w raporcie The Impact of Electronic Payments on Economic Growth (Wpływ płatności elektronicznych na wzrost gospodarczy), który wskazuje również na korzystny wpływ, jaki odejście od gotówki w kierunku płatności elektronicznych wywiera na stan finansów państwa oraz na tworzenie bardziej stabilnego i otwartego otoczenia biznesowego. Płatności bezgotówkowe pozwalają również zmniejszyć zakres szarej strefy gospodarczej z jej nierejestrowanymi transakcjami gotówkowymi. Przekłada się to nie tylko na wzrost wpływów podatkowych państwa, ale także na mniejsze koszty obsługi gotówki, gwarancje płatności na rzecz detalistów oraz objęcie usługami finansowymi kolejnych grup konsumentów.
„Wyniki badań utwierdzają nas w przekonaniu o korzyściach, jakie płatności elektroniczne przynoszą światowej i polskiej gospodarce, dlatego uważamy, że rządowy program cyfryzacji państwa jest bardzo potrzebny” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej, Visa Europe. „Wyniki te wskazują również, że odpowiednia polityka państwa może stworzyć otwarte, konkurencyjne środowisko dla płatności, a tym samym pozytywnie wpływać na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy. Visa Europe współpracuje z władzami publicznymi, instytucjami finansowymi, detalistami i dostawcami nowych technologii na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów i usług płatniczych, które przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju sieci akceptacji płatności elektronicznych, wzrostu obrotów w handlu oraz upowszechniania korzyści wynikających ze stosowania kart płatniczych” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: