eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Przelewy zagraniczne: w Millennium wystarczy znać IBAN

Przelewy zagraniczne: w Millennium wystarczy znać IBAN

2016-03-15 12:08

Przelewy zagraniczne: w Millennium wystarczy znać IBAN

W Millennium wystarczy znać IBAN © Imillian - Fotolia.com

W tym miesiącu Bank Millennium rozszerzył swoją ofertę o przelewy zagraniczne, do których zrealizowania wystarczające jest wyłącznie podanie numeru rachunku IBAN adresata. To spore ułatwienie, ponieważ do tej pory wymagano również kodu BIC/SWIFT oraz kodu kraju banku beneficjenta.

Przeczytaj także: Bank Millennium: aplikacja mobilna z biometrycznym dostępem

Bank Millennium to jedna z pierwszych instytucji, która zdecydowała się na wdrożenie paneuropejskiego usprawnienia dotyczącego realizacji płatności SEPA (Jednolity Obszar Płatności w euro). Od teraz wystarczy zatem, żeby klient, który zleca przelew do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dysponował wyłącznie numerem rachunku IBAN, tak jak ma to miejsce w przypadku realizacji przelewów krajowych.

Wprowadzone udogodnienie jest bez wątpienia korzystne z punktu widzenia klienta. Wynika ono z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 260/2012 z dnia 14 marca 2012 r., które to ustanowiło wymogi techniczne i handlowe w odniesieniu do poleceń przelewu i poleceń zapłaty w euro.

Usprawnienie dotyczące tzw. „wnioskowania BIC z IBAN” (ang. „IBAN only”) eliminuje konieczność posiadania kodu BIC/SWIFT oraz kodu kraju banku beneficjenta. W praktyce oznacza to, że do realizacji przelewu konieczny jest jedynie numer rachunku w formacie IBAN. Pozostałe, dotychczas wymagane dane system Millenet będzie uzupełnia sam.

fot. Imillian - Fotolia.com

W Millennium wystarczy znać IBAN

Teraz wystarczy, aby klient, który zleca przelew do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dysponował numerem rachunku IBAN.


Praktyczne korzyści dla klientów, zwłaszcza dla właścicieli firm? Prostota transakcji (klient jako identyfikator rachunku podaje tylko numer rachunku jak przy przelewie krajowym) i brak konieczności pozyskiwania od kontrahenta numeru BIC banku beneficjenta. W skali makro jest to kolejne działanie, które ma: usprawnić rozliczenia w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zredukować koszty transakcji oraz zwiększyć automatyzację procesów rozliczeniowych po stronie klientów. Cel długofalowy to oczywiście jednolity, działający na tych samych zasadach rynek płatności w krajach EOG, a co za tym idzie długookresowe korzyści gospodarcze.

- Mimo że obowiązkowy termin wdrożenia zmiany dla krajów spoza strefy euro to 31 października b.r., podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu jej już teraz. Jesteśmy pewni, że zmiana ułatwi życie naszym klientom i w oczywisty sposób skróci czas realizacji płatności. – tłumaczy Marta Postek, Kierująca Wydziałem Bankowości Transakcyjnej w Banku Millennium.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: