eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rejestr dłużników pełen "czynszowców". Polacy nagminnie nie płacą za mieszkanie?

Rejestr dłużników pełen "czynszowców". Polacy nagminnie nie płacą za mieszkanie?

2016-02-29 10:37

Rejestr dłużników pełen "czynszowców". Polacy nagminnie nie płacą za mieszkanie?

Polacy nagminnie nie płacą za mieszkanie © Zdenka Darula - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie Polacy zdają się dbać o terminowość opłat za czynsz, to jednak ich zadłużenie w opłatach za mieszkanie ciągle się powiększa. Dowodem na to są chociażby statystyki BIG InfoMonitor, z których wynika, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy długi wobec wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz właścicieli mieszkań podskoczyły o niemal 1/5 sięgając tym samym niebagatelnej wcale kwoty 139 mln złotych. Czyżbyśmy woleli surfować w internecie i wisieć na telefonie niż zadbać o dach nad głową?

Przeczytaj także: Długi mieszkaniowe przekroczyły 100 mln zł

Jak wynika z danych przedstawionych przez BIG InfoMonitor, w lutym bieżącego roku kwota, na jaką zalegają z tytułu czynszów osoby fizyczne i przedsiębiorcy, przekroczyła 139 mln zł. Liderem „lokatorskiego” zadłużenia jest woj. mazowieckie, którego dług przewyższył w lutym 39,6 mln zł. Na niechlubnej drugiej pozycji Warmia i Mazury z zaległościami wynoszącymi ponad 25,4 mln złotych, na trzecim miejscu Dolny Śląsk z zaległymi czynszami na kwotę 22,7 mln zł. Jeżeli jednak przyjrzeć się liczbie dłużników, to okaże się, że najwięcej z nich zamieszkuje teren woj. warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego. W tym ujęciu Mazowsze znajduje się dopiero na trzecim miejscu.

Na drugim biegunie plasuje się Opolszczyzna oraz woj. świętokrzyskie i podkarpackie, gdzie najniższe są zarówno liczba dłużników, jak i wartość zaległości.
– Warto podkreślić, że na łączną kwotę zadłużenia lokatorskiego składają się nie tylko długi wpisane przez spółdzielnie i wspólnoty, ale również przez inne podmioty, jak np. właścicieli mieszkań i lokali użytkowych, w tym także osoby prywatne – zaznacza Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Średnia zaległość z tytułu użytkowania, wynajmu czy dzierżawy lokalu wynosi 16,2 tys. zł, największa jest na Mazowszu, najmniejsza w Świętokrzyskiem. Rekordowa kwota do spłaty należy do mieszkanki Białegostoku, prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to 928 tys. zł.

Prąd można szybko odciąć, wejścia do mieszkania nie


Kolejność regulowanych rachunków może wynikać między innymi z umiejętności i skuteczności odzyskiwania zaległych zobowiązań przez danego wierzyciela. Z pewnością posiadają je dostawcy usług masowych, tj. operatorzy telefonii czy dostawcy prądu i gazu. Od oferowanej przez nich usługi łatwo można „odciąć” niesolidnego klienta, dlatego też płaci on za te usługi w pierwszej kolejności. Inaczej już sytuacja wygląda w przypadku czynszu. Przepisy, które w dużym stopniu zabezpieczyły lokatorów, spowodowały, że choć ktoś nie płaci, nie traci od razu dachu nad głową.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie lokatorskie Polaków

Najbardziej zadłużeni z tytułu opłat czynszowych są mieszkańcy woj. mazowieckiego (39,6 mln zł).


Mieszkanie komunalne, socjalne, a także wynajmowane od prywatnego właściciela można stracić, gdy czynsz jest niepłacony przez co najmniej 3 miesiące. Z kolei mieszkanie lokatorskie w spółdzielni mieszkaniowej możemy dopiero stracić, gdy nie płacimy czynszu przez co najmniej 6 miesięcy. Inni, np. dostawcy takich usług jak prąd, gaz czy telefon, reagują znacznie szybciej. A to sprzyja ociąganiu się z płatnościami lub nie płaceniu w ogóle. Dlatego też spółdzielnie mieszkaniowe, zarządcy nieruchomości, czy wynajmujący coraz aktywniej sięgają po pomoc rejestrów dłużników. Wywierając tym samym presję na niesolidnych lokatorów wpisem do BIG InfoMonitor.

Nie warto czekać aż dług się rozrośnie


Zgodnie z obowiązującymi Biura Informacji Gospodarczej warunkami prawnymi, lokatora można wpisać do bazy wówczas, gdy płatność opóźniona jest o co najmniej 60 dni i jest nie mniejsza niż 200 zł w przypadku osoby fizycznej, a jeśli jest to firma – nie może być mniejsza niż 500 zł. Dodatkowo, przed wpisem wierzyciel ma obowiązek wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty. Firmy, administratorzy nieruchomości, mogą to zrobić już na podstawie niezapłaconego rachunku, ale już osoby fizyczne wynajmujące komuś lokal do wpisu dłużnika do rejestru potrzebują wyroku sądowego z klauzulą wykonalności.

Doświadczenia BIG InfoMonitor pokazują, że nie warto zwlekać i czekać, aż dług urośnie do niebotycznych rozmiarów. Im szybciej wpis trafi do bazy i na niższą kwotę, tym jest bardziej skuteczny. Nierzadko już samo wysłanie wezwania do zapłaty potrafi zmobilizować dłużników do uregulowania płatności.

– Jak pokazują analizy BIG InfoMonitor, samym spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym udało się odzyskać ponad 46 mln zł z zaległych zobowiązań czynszowych – zwraca uwagę Mariusz Hildebrand.

Jakie są konsekwencje obecności w rejestrze dłużników? – Lokatorzy zalegający z opłatami za czynsz mogą w przyszłości mieć problemy z otrzymaniem kredytu. Czasem nawet kilkaset złotych zaległości sprawi, że nie dostaną pożyczki np. na samochód lub telewizor, nie mówiąc już o kredycie hipotecznym oraz telefonie komórkowym na abonament – podsumowuje Hildebrand.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: