eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 2 miliony Polaków bez wynagrodzenia

2 miliony Polaków bez wynagrodzenia

2015-10-12 11:05

2 miliony Polaków bez wynagrodzenia

2 miliony Polaków doświadczyło problemu z otrzymaniem wynagrodzenia © milushka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia to problem, który dotknął sporą, bo około dwumilionową rzeszę polskich pracowników - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor. Kłopoty dosięgają przede wszystkim osoby zatrudnione w branży budowlanej (24 proc. wskazań), usługach (13 proc.) oraz handlu detalicznym (11 proc.). Jeżeli pracodawcy często zdarza się nie wywiązywać z obowiązku terminowej wypłaty wynagrodzenia, warto pomyśleć o zmianie pracy. Jesień to dogodny czas na poszukiwanie ofert pracy, ponieważ to właśnie teraz ruch na rynku pracy jest o 1/3 mniejszy.

Przeczytaj także: Dla braku pensji nie ma usprawiedliwienia

Jak wynika z danych przedstawionych przez Państwową Inspekcję Pracy kwota niewypłaconych należności z tytułu wynagrodzenia sięgnęła w minionym roku aż 171,4 mln zł. Tyle pieniędzy zagwarantowałoby roczną wypłatę minimalnego wynagrodzenia dla 8,5 tys. osób (płaca minimalna wynosiła w zeszłym roku 1680 zł brutto). Najświeższe dane wskazują jednak na pewną poprawę - w I półroczu bieżącego roku nie wypłacono zatrudnionym 69,2 mln zł, co jest wynikiem o 22 mln zł niższym od osiągniętego w analogicznym okresie minionego roku.

Z badania, które firma MillwardBrown zrealizowała na zlecenie BIG InfoMonitor wynika, że opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia dotknęło niemal co dziesiątego ankietowanego, a 4 proc. respondentów zdarzyło się w ogóle nie otrzymać pensji za wykonaną pracę. W efekcie problemy z uzyskaniem należnych pieniędzy miało około 2 mln zatrudnionych.
- Opóźnienia w wypłacie pensji to dla pracowników wyraźny sygnał, że firma ma kłopoty finansowe, bo jeśli pojawiają się trudności z rozliczeniami to przedsiębiorcy wypłatę wynagrodzeń traktują jako priorytet. W hierarchii koniecznych płatności na pierwszym miejscu przedsiębiorcy wymieniają podatki i ZUS – 46 proc. i tuż za nimi płace pracownicze – 42 proc. W razie problemów z płynnością znacznie mniejszy nacisk stawiany jest natomiast na konieczność uregulowania rat kredytów i leasingu (6 proc.), rachunków za media (4 proc.) czy czynszu i należności wobec dostawców (po 1 proc.) - zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Opóźnienie i brak wypłaty wynagrodzenia

Z opóźnieniami w wypłacie wynagrodzenia spotkało się 13% respondentów.

fot. mat. prasowe

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

W 2/3 przypadków opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia sięgają jednego miesiąca


Największe prawdopodobieństwo nie otrzymania pensji mają pracujący w największych miastach


Branżą, w której najczęściej trzeba czekać na pieniądze jest budownictwo. Z uwagi na dominującą rolę mężczyzn w tej branży, głównie ich dotyczy problem. Z kolei w handlu detalicznym, edukacji, działalności związanej ze sportem oraz ochronie zdrowia i pomocy społecznej wypłatę po terminie przeważnie dostają kobiety – wynika z badań dla BIG InfoMonitor. Do branż podwyższonego ryzyka, poza mocno niekorzystnie wyróżniającym się budownictwem, należy też „pozostała działalność usługowa” (13 proc.), handel detaliczny (11 proc.) oraz przetwórstwo przemysłowe (11 proc.).

fot. mat. prasowe

Branża firmy wypłacającej wynagrodzenie z opóźnieniem

Opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia najczęściej mają miejsce w budownictwie


W większości przypadków opóźnienia w wypłacie pensji nie przekraczają jednego miesiąca - 66 proc. wskazań. Co czwartemu ankietowanemu zdarzało się czekać na pieniądze dłużej niż miesiąc, a co dwudziestemu nawet ponad pół roku. 4 proc. badanych nie dostało zapłaty wcale.

Największe prawdopodobieństwo nie otrzymania pieniędzy na czas występuje wśród osób zatrudnionych na umowę zlecenie i o dzieło. Gdy w strukturze zatrudnienia takich osób jest ok. 20 proc., to wśród skarżących się na problemy z płacą - 38 proc. Jeśli chodzi o osoby na etacie, których jest wśród zatrudnionych ok. 70 proc., to w gronie osób doświadczających opóźnienia wypłaty wynagrodzenia już tylko 51 proc.

fot. mat. prasowe

Forma zatrudnienia osoby, która doświadczyła opóźnień w wypłacie pensji

Opóźnień w wypłacie pensji najczęściej doświadczają etatowcy.


Prawdopodobieństwo nie otrzymania płacy jest najwyższe w miejscowościach liczących ponad pół miliona mieszkańców. W sytuacji gdy przeciętnie na takie doświadczenie wskazuje 4 proc. ankietowanych, w dużych miastach odsetek ten wynosi 11 proc. Z kolei z trwającymi ponad miesiąc oczekiwaniami na wypłatę, zmagają się w głównej mierze pracownicy z miast liczących do 100 tys. (34 proc. wskazań wobec średniej 25 proc.). Do krótkich poślizgów w wypłatach, ale jednocześnie na największą skalę dochodzi na wsiach, aż 78 proc. wskazań wobec 66 proc. dla wszystkich badanych.

fot. mat. prasowe

Miejsce zamieszkania osób które doświadczyły opóźnień w wypłacie pensji

Prawdopodobieństwo nie otrzymania płacy jest najwyższe w większych miejscowościach.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: