eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › 4 największe mity o transakcjach forward

4 największe mity o transakcjach forward

2015-10-12 10:34

4 największe mity o transakcjach forward

4 największe mity o transakcjach forward © COSPV - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Forwardy sporo kosztują, można od nich odstąpić, służą przede wszystkim spekulacji i są oferowane wyłącznie przez banki. To 4 najpopularniejsze mity na temat transakcji forward. Wprawdzie już spora grupa polskich eksporterów i importerów deklaruje znajomość forwardów, jednak z badania 4P research mix zrealizowanego na zlecenie instytucji płatniczej AKCENTA wynika, że wiedza faktyczna różni się w znaczącym stopniu od deklarowanej.

Przeczytaj także: Kontrakty forward. Eksporterzy i importerzy słabo je znają

W teście wiedzy o forwardach ani jednej poprawnej odpowiedzi nie umiał wskazać co czwarty eksporter oraz 14% importerów. 100% poprawnych odpowiedzi udzielił zaledwie 1% badanych, a w tej grupie znaleźli się wyłącznie przedsiębiorcy importujący towary z zagranicy. Takie statystyki to dobitny dowód na to, że wiedza o forwardach ciągle wymaga uzupełnienia.

MŚP wiedzą o forwardach to, co najważniejsze


Znajomość terminu forward zadeklarowało 56 proc. polskich eksporterów i 66 proc. importerów z sektora MŚP.

77 proc. importerów i 68 proc. eksporterów zdołało poprawnie wskazać, że forwardy to narzędzie służące zabezpieczaniu danego kursu waluty w określonym dniu w przyszłości, natomiast 56 proc. importerów i 46 proc. eksporterów nie bez słuszności stwierdziło, że forward jest w stanie dać pewność co do wysokości marży, zysku na kontrakcie.

Dość duża grupa respondentów ma świadomość, że forwardy nie są rozwiązaniem zarezerwowanym wyłącznie dla największych firm z wysokimi obrotami (58 proc. importerów i 48 proc. eksporterów). W przypadku pozostałych 5. stwierdzeń ponad połowa respondentów wskazywała błędne odpowiedzi.
– Cieszy to, że stosunkowo duża grupa przedsiębiorców zna i rozumie podstawową charakterystykę forwardów, czyli że służą one zabezpieczeniu kursu waluty i dzięki temu gwarantują przewidywalność marż – podkreśla Radosław Jarema, z instytucji płatniczej AKCENTA, oferującej obsługę transakcji walutowych dla eksporterów i importerów, w tym forwardy.

fot. mat. prasowe

Znajomość określenia kontrakt lub transakcja terminowa/forward

Średnio co trzeci ankietowany spotkał się z określeniem forward.


MIT: Forwardy sporo kosztują, PRAWDA: Forwardy mogą być za darmo


O tym, że z forwardy są dostępne w Polsce za darmo nie wie 1/3 eksporterów i ponad połowa (52 proc.) importerów. Co więcej, obie grupy nie tylko nie mają świadomości bezpłatnej oferty forwardów na polskim rynku, ale twierdzą wręcz, że ich koszty są wysokie. Takiego zdania było aż 40 proc. eksporterów i prawie tyle samo importerów.

fot. mat. prasowe

Prawdziwość stwierdzeń

Stosunkowo duża grupa respondentów wie, że forwardy są dostępne nie tylko dla dużych firm z wysokimi obrotami


MIT: Forward nie zobowiązuje, PRAWDA: Od forwardu nie można odstąpić


45 proc. zapytanych eksporterów i 34 proc. importerów błędnie twierdzi, że od forwardu można odstąpić.
- Zawsze dokładnie wyjaśniamy naszym klientom: forward to umowa, która zobowiązuje obie strony do umówionej wymiany po „zarezerwowanym” kursie, bez względu na to jaki kurs jest w tym momencie na rynku. Właśnie to powoduje, że forwardy nie powinny nigdy być traktowane spekulacyjnie, bo ich właściwym celem jest zyskanie pewności co do tego jakie zyski osiągniemy z kontraktów – podkreśla Jarema.

fot. mat. prasowe

Prawdziwość stwierdzeń cd.

Ponad połowa importerów nie zdaje sobie sprawy, że forwardy są narzędziem bezpłatnym.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: