2015-06-07 00:55
Dla braku pensji nie ma usprawiedliwienia © slasnyi - Fotolia.com
Przeczytaj także: 2 miliony Polaków bez wynagrodzenia
Badanie zrealizowane na zlecenie KRD nie pozostawia żadnych wątpliwości - Polacy uważają, że pracodawcy są zobowiązani do terminowego wypłacania pensji i nie istnieją właściwie żadne okoliczności, które usprawiedliwiałyby jej niewypłacenie - taką odpowiedź podało aż 73 procent ankietowanych przez TNS Polska.– Jako pracownicy mamy określone obowiązki, ale ma je również nasz pracodawca. Terminowe przekazywanie wynagrodzenia pracownikom jest jednym z nich – wyjaśnia Konrad Siekierka z kancelarii prawnej VIA LEX. – Niepłacącego pracodawcę powinniśmy pisemnie wezwać do zapłaty zaległego wynagrodzenia. Gdy nie wywiąże się z tego zobowiązania we wskazanym terminie, radzę jak najszybciej złożyć pozew do sądu pracy. Im szybciej uzyskamy wyrok, tym większe mamy szanse na odzyskanie należnych nam pieniędzy. Nie każdy ma też świadomość, że za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia, pracownikowi przysługują odsetki ustawowe, które wynoszą obecnie 8% w skali roku – dodaje Siekierka.
fot. slasnyi - Fotolia.com
Dla braku pensji nie ma usprawiedliwienia
3/4 Polaków uważa, że nie ma takiej sytuacji, która usprawiedliwiałaby niewypłacenie pensji pracownikom.
– To dodatkowy argument i forma nacisku na niepłacącego pracodawcę. Wpis do Krajowego Rejestru Długów to sygnał nie tylko dla jego potencjalnych kontrahentów, że zdarza mu się mieć zaległości finansowe, ale także dla kolejnych pracowników, którzy będą szukali informacji przed rozpoczęciem pracy w danej firmie – podpowiada Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.
- Brak wypłaty wynagrodzeń może mieć kilka powodów. Jednak firmy, które nie płacą innym, również pensje pracowników ustawiają dość nisko w hierarchii płatności, przez co nieopłacone wynagrodzenia mogą urosnąć do wielkich kwot – mówi Radosław Koński, dyrektor Departamentu Windykacji w Kaczmarski Inkasso.
– Przed naszymi biznesmenami wciąż jeszcze bardzo długa i kręta droga. Patrząc na poziom wynagrodzeń w kraju, daleko nam jeszcze do reszty Europy. Jak wynika z przeprowadzonego przez nas badania, aż 81% Polaków uważa, że pensje w polskich firmach są zbyt niskie. Jednak gdy firma przestaje płacić wynagrodzenie swoim pracownikom, uderza bezpośrednio w ich prawa. Dlatego takie sytuacje nie powinny mieć w ogóle miejsca – podkreśla Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Jaki maksymalny termin wypłaty wynagrodzenia?
Deklaracja rozliczeniowa a brak wynagrodzenia
Termin wypłaty wynagrodzenia a deklaracje ZUS
Wypłata wynagrodzenia z opóźnieniem
Koszty na przełomie roku podatkowego
Zablokowanie konta przez komornika a wypłata pensji
Spóźniona wypłata wynagrodzenia: korekta ZUS DRA
Regulamin pracy: termin i miejsce wypłaty wynagrodzenia
Wypłata wynagrodzenia za pracę po rozwiązaniu umowy
Dzień dobry, od maja 2013 r. pracowałam w sklepie spożywczym na cały etat za 5 zł za godzinę, szefowa obiecywała mi umowę przez 3-4 ...
Witam, Jestem zatrudniona od 1 czerwca 2013 roku na umowę o pracę. Dziś mija 6 lipca, a ja nie mam wynagrodzenia, bo księgowa twierdzi, że ...
e-Zakupy poza Unią Europejską a podatki. Poradnik dla konsumentów.
Ataki ransomware są coraz silniejsze
Panoramiqa - nowe mieszkania na Starołęce w Poznaniu od BPI Real Estate Poland
Ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorcy po zmianie formy opodatkowania za 2022 r.?
Wakacyjny wyjazd zbyt drogi dla co trzeciego Polaka
Nowe prognozy dla PKB i widmo ogólnoświatowej recesji
Czy ceny benzyny zmieniają styl jazdy?