eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polski pośrednik kredytowy to solidna firma

Polski pośrednik kredytowy to solidna firma

2015-10-12 10:24

Polski pośrednik kredytowy to solidna firma

Pośrednik kredytowy © Deklofenak - Fotolia.com

Polscy pośrednicy kredytowi uchodzą obecnie za stabilny oraz nieodzowny element polskiego systemu bankowego. Przyczyn tego należy upatrywać przede wszystkim w wartości dodanej, jaką kreują oni na rzecz banków oraz konsumentów - to jeden z wniosków, jaki sformułowano podczas zorganizowanego przez KPF I Kongresu Pośrednictwa Finansowego.

Przeczytaj także: KPF: rośnie znaczenie pośrednictwa kredytowego

  • Znaczenie pośrednictwa dla działalności sektora bankowego wzrastało wraz ze wzrostem zaangażowaniem tego pierwszego w sprzedaż kredytów.
  • Pośrednicy coraz bardziej dywersyfikują źródła swoich przychodów, angażując się w sprzedaż produktów ubezpieczeniowych, pożyczek niebankowych oraz inwestycyjnych, a także w faktoring.
  • Specyfika polskiej branży pośrednictwa przypomina rynek rumuński.
  • Istotne różnice występują między rynkiem polskim, a czeskim, gdzie pośrednicy zajmują się m.in. sprzedażą abonamentów telewizyjnych oraz dystrybucją ofert dostawców energii elektrycznej i gazu.

KOŁO EFEKTÓW ZAANGAŻOWANIA SEKTORA NIE DA SIĘ PRZEJŚĆ OBOJĘTNIE


Dane udostępnione przez Komisję Nadzoru Finansowego dowodzą, że w minionym roku udział wszystkich kredytów dla gospodarstw domowych w polskim PKB sięgał 34%, a kredytów mieszkaniowych 21%. Zważywszy, że zaledwie przed piętnastoma laty wartości te wynosiły odpowiednio 10 i 1%, wzrost jest imponujący. W liczbach bezwzględnych przyrost czynnych kredytów hipotecznych kształtował się następująco: w 2002 roku było ich 290.000, a 12 lat później – już 1 861.000, a zatem ponad 6-krotnie więcej.

Piętnaście lat temu w całym sektorze bankowym pracowało 169,9 tysięcy osób, natomiast w 2014 - 172,7 tysięcy. Jeśli odnieść nieznaczny wzrost liczby zatrudnionych w przywołanym okresie czasu do skokowego wzrostu sumy bilansowej, na koniec II kwartału 2015 wynoszącej ponad 1,5 biliona PLN – wyraźnie widać, że pośrednicy kredytowi stali się efektywną alternatywą dla dystrybucji oddziałowej.
- Swoją rolę odegrał również kanał on-line, jednak o ile kredyt gotówkowy jest z natury podatny na ten sposób dystrybucji, to już kredyt hipoteczny - niekoniecznie. A jak wiemy, to właśnie kredyty hipoteczne były siłą napędową tworzenia zarówno masy krytycznej sumy bilansowej banków, jak i postrzegania pośredników jako trwałego elementu dystrybucji produktów bankowych - uważa dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

fot. Deklofenak - Fotolia.com

Pośrednik kredytowy

Znaczenie pośrednictwa dla działalności sektora bankowego wzrastało wraz ze wzrostem zaangażowaniem tego pierwszego w sprzedaż kredytów.


Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2014 w strukturze wypłaconych przez pośredników kredytów hipoteki mają nadal największą wagę w ujęciu wartościowym. Ich odsetek wyniósł w tym okresie 52,4% w sprzedaży kredytów ogółem.

W I kwartale 2015 roku w porównaniu z I kwartałem 2014, firmy zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych odnotowały 8% w zakresie liczby i 6,8% wzrost wartości wypłaconych kredytów mieszkaniowych – wynika z raportu KPF „Sektor pośrednictwa kredytowego w Polsce”. Jednocześnie, wobec szybszego wzrostu liczby niż wartości, zmalała ich przeciętna jednostkowa wartość – we wspomnianych kwartałach wyniosły one odpowiednio 235,3 tys. PLN i 223,4 tys. PLN. Dla porównania, średnia wysokość kredytu hipotecznego udzielonego przez banki w tych samych okresach kształtowała się poziomie 211 tys. i 213 tys. PLN .

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: