eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 14-18.09.15

Rynek akcji, walut i surowców 14-18.09.15

2015-09-21 09:47

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 07-11.09.15


Rynek akcji w Chinach


Z czerwcowego szczytu na poziomie 5178 pkt. indeks Shanghai Composite rozpoczął spadki. Na sesji w dniu 26 sierpnia osiągnięte zostało dno na poziomie 2851 pkt. Od blisko 3 tygodni trwa odbicie. Piątkowe zamknięcie wypadło na poziomie 3098 pkt.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Kontrakty na indeks Shanghai Composiote

Piątkowe zamknięcie wypadło na poziomie 3098 pkt.


Odbicie z sierpniowego dna jest w mojej ocenie korekcyjne. Do października oczekuję na niewielkie pogłębienie dna z sierpnia. Wtedy zobaczymy pięciofalową strukturę w ramach fali C. Po zakończeniu fali C możliwe jest trwalsze odbicie (wykres 3).

Krytyczny opór znajduje się w rejonie 3374 pkt. jest to lipcowe minimum (dno fali A). Korpus świec znajdują się wyżej na poziomie 3432-3467 pkt. Przełamanie tej bariery przez korpus dziennej świecy generuje sygnał do trwałej poprawy sytuacji.

Pojawienie się z tegorocznego szczytu tylko dużej spadkowej trójki będzie oznaczać, że w długiej wielomiesięcznej perspektywie możliwe jest trwalsze wielomiesięczne odbicie a nawet powrót na czerwcowe maksimum. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wejścia w długoterminowy trend spadkowy. Ten scenariusz wydaje mi się obecnie mniej prawdopodobny.

Rynek akcji w Niemczech


W ubiegłym tygodniu doszło do spadków. Rynek niemiecki był słaby. Naruszone zostało wsparcie w rejonie 9920 pkt. Piątkowe dno wypadło na poziomie 9858 pkt., zamknięcie po 9956 pkt.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Kontrakty na indeks DAX

Piątkowe dno wypadło na poziomie 9858 pkt., zamknięcie po 9956 pkt.


Sytuacja w krótkim i średnim terminie jest podobna jak na wykresie kontraktów na indeks S&P500. Na początku tygodnia oczekuję na korekcyjne odbicie. Po jego zakończeniu możliwe są dalsze spadki. W październiku oczekuję na przetestowanie sierpniowego dna na poziomie 9324 pkt. (wykres 4).

Rynek akcji w Polsce (WIG, WIG20, MWIG40)


Stopy procentowe są w Polsce na rekordowo niskich poziomach. Oszczędzanie na lokatach bankowych i w funduszach obligacyjnych jest wyjątkowo mało opłacalne. Można oczekiwać dalszego przesunięcia środków do funduszy akcyjnych, co powinno zaowocować wzrostami na rynku akcji. Drugim kluczowym elementem jest koniunktura na giełdach w USA (od kilku lat nasz rynek jest znacznie słabszy od giełd w USA). Trzeci czynnik to sytuacja polityczna. Rynek dyskontuje możliwość przejęcia władzy przez PiS. Na głównych indeksach przełamane zostały kluczowe wsparcia.
WIG. Z sierpniowego dna na poziomie 48 048 pkt. doszło do sporego odbicia. W ubiegłym tygodniu doszło do przesilenia.

W czwartek osiągnięte zostało maksimum na poziomie 51 880 pkt., w piątek nastąpiła spora przecena. Dzienne minimum wypadło na poziomie 50 967 pkt., zamknięcie po 51 304 pkt. Sytuacja w długim terminie jest zła. Z dna z 2012 roku pojawiła się 5-falowa struktura. Najprawdopodobniej w długim terminie nie dojdzie już do powrotu na tegoroczne maksimum.

Próba przełamania silnego oporu w postaci minimów z lipca może się nie udać. W efekcie możliwe są spadki. Najprawdopodobniej nowego dna już nie zobaczymy. Potem oczekuję na trwalsze odbicie. Możliwa będzie kolejna próba przełamania silnej bariery w rejonie 51 400 pkt. (wykres 5).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

Możliwa będzie kolejna próba przełamania silnej bariery w rejonie 51 400 pkt.


MWIG40. Ten indeks jest mocniejszy od pozostałych. Z sierpniowego dna na poziomie 3466 pkt. doszło do dużego odbicia. W ubiegłym tygodniu w czwartek osiągnięte zostało maksimum na poziomie 3686 pkt. Potem doszło do spadków. W piątek dno wypadło na poziomie 3647 pkt., zamknięcie po 3658 pkt. (wykres 6).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Indeks MWIG40 w układzie dziennym

W piątek dno wypadło na poziomie 3647 pkt., zamknięcie po 3658 pkt.


Na wykresie tego indeksu doszło do przekroczenia lipcowego dna (3545 pkt.). Do października możliwe są spadki. Prawdopodobnie nowego dna nie będzie. W dalszej perspektywie możliwy jest kolejny trwalszy ruch w górę.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: