eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy i pożyczki. Najczęściej pożyczamy pieniądze

Polacy i pożyczki. Najczęściej pożyczamy pieniądze

2015-09-14 10:48

Polacy i pożyczki. Najczęściej pożyczamy pieniądze

Jak pożyczają Polacy? © wronaavd - Fotolia.com

Niemal 40 procent Polaków przebadanych na potrzeby badań realizowanych przez serwis pożyczek społecznościowych Kokos.pl deklaruje, że nigdy w życiu nic nie pożyczyło. Jednocześnie jednak istnieje pokaźna, bo 73-procentowa grupa osób deklarujących pożyczanie innym różnych rzeczy, najczęściej pieniędzy. Można zatem powiedzieć, że statystyczny Kowalski to ktoś samodzielny, ale nie samolubny.

Przeczytaj także: Pożyczki? Tak, ale nie od rodziny

Badanie, które ICAN Research zrealizował na zlecenie serwisu pożyczek społecznościowych Kokos.pl dowodzi, że Polacy nie mają problemów z dzieleniem się swoją własnością - niemal 3/4 z nas przyznaje, że ma zwyczaj pożyczania czegoś innym. Z drugiej strony aż 39 procent badanych deklaruje zupełny brak potrzeby pożyczania.

Szklanka cukru i 2 jajka już nie od sąsiadki


Przed laty sąsiadka pukająca do naszych drzwi z prośbą o pożyczenie szklanki mąki czy cukru nie była dla nikogo zaskoczeniem. Wydaje się jednak, że te czasy już bezpowrotnie minęły. Do pożyczania artykułów spożywczych przyznaje się obecnie jedynie garstka Polaków (6%). Takie statystyki nie są jednak dużym zaskoczeniem.
- Coraz częściej nawet nie znamy osób, które żyją tuż obok, więc siłą rzeczy nie mamy śmiałości prosić ich o użyczenie czegokolwiek – komentuje Joanna Tokarska z Kokos.pl. – Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy gotowi dzielić się tym, co mamy.

Oczytany jak Polka


Mimo alarmujących sygnałów o spadającym czytelnictwie, Polacy nader często pożyczają sobie książki – co deklaruje blisko jedna trzecia badanych (30%). Bardziej wziętymi czytelniczkami, przynajmniej w świetle wyników badań, są kobiety. Pożyczanie książek od innych osób zadeklarowało aż 37% respondentek, i jedynie 23% respondentów. Swoimi książkami zaś dzieli się 40% Polek i 28% Polaków.
- Wysoka pozycja książek w zestawieniu najchętniej pożyczanych rzeczy wcale nie dziwi – komentuje Joanna Tokarska. - Wymieniając się książkami dajemy otoczeniu sygnał, że należymy do czytającej elity. Czytanie jest obecnie w dobrym tonie.

Od innych często pożyczamy też filmy (na które wskazało 16% badanych) i płyt z muzyką (14%). Wynik ten może być zaskakujący. Wydawałoby się bowiem, że serwisy internetowe z muzyką i powszechna dostępność filmów online odeślą płyty do lamusa.
- W przypadku muzyki, filmów czy książek ważny jest motyw osobisty. Dzielimy się nie tyle nośnikiem, co swoimi upodobaniami i zainteresowaniami – dodaje Joanna Tokarska. – Pożyczenie komuś płyty jest rodzajem rekomendacji, którą sobie cenimy.

fot. wronaavd - Fotolia.com

Jak pożyczają Polacy?

Polacy najczęściej pożyczają pieniądze, co deklaruje 31% badanych.


Samochód – męska rzecz


Wysoko w rankingu pożyczania lokuje się też samochód – szczególnie w przypadku mężczyzn. 17% respondentów (w porównaniu do 10% respondentek) przyznało, że pożycza go od kogoś. Co ciekawe, mężczyźni równie ochoczo użyczają swojego samochodu innym (choć, jak wiadomo, często mają do niego bardzo emocjonalny stosunek) – co zadeklarowało 21% badanych. W przypadku kobiet takich wskazań było 13%.

Przede wszystkim pieniądze!


Najczęściej jednak pożyczamy od innych pieniądze, co deklaruje 31% badanych. Podobny odsetek ankietowanych (30%) twierdzi, że udzieliło pożyczki komuś. Zdecydowanie najczęściej po pieniądze zwracamy się do banku (robi tak 70% osób, które przyznały się do pożyczania). W dalszej kolejności prosimy o pożyczkę rodzinę (40% wskazań) oraz przyjaciół i znajomych (25% wskazań).
– Mimo dodatkowych kosztów, jakie niesie ze sobą pożyczka w banku, to tam kierujemy się dużo częściej po pieniądze niż do rodziny lub przyjaciół - komentuje Joanna Tokarska. – Być może wynika to z obawy, by nie popsuć sobie osobistych relacji. Pożyczając od nieznajomych osób nie musimy się też tłumaczyć po co pożyczamy.

Jak pokazują badania, na bieżące potrzeby zgadza się pożyczać pieniądze średnio aż 64% respondentów. Na wakacje zaś – jedynie 3%.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Nie tylko pieniądze

    hubertt35 / 2016-08-29 22:47:02

    Pożyczamy też samochody. Nasza firma tak robi od kilku lat i bardzo sobie chwalimy. PANEK to dobra wypożyczalnia, której ufamy i staramy się zawsze właśnie z niej korzystać. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: