eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Deweloperzy bez rekordów. Triumf LC Corp

Deweloperzy bez rekordów. Triumf LC Corp

2015-09-14 10:13

Deweloperzy bez rekordów. Triumf LC Corp

Półroczne profity deweloperów wciąż bez rewelacji © BillionPhotos.com - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zakończony właśnie sezon publikacji półrocznych wyników finansowych spółek notowanych na GPW po raz kolejny nie zaowocował w jednoznaczny sposób przełożeniem boomu sprzedażowego na wyniki finansowe deweloperów mieszkaniowych. Czy w takim razie można liczyć, że kiedykolwiek zaowocuje?

Przeczytaj także: Deweloperzy osłabli. LC Corp i Robyg górą

Trwający już blisko 10 kwartałów proces systematycznej poprawy dynamiki sprzedaży deweloperów mieszkaniowych, uznany już powszechnie za sprzedażową prosperity w pierwotnym segmencie rodzimej mieszkaniówki, wciąż nie może znaleźć stosownego odzwierciedlenia w ich raportach finansowych – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl. Wprawdzie straty są obecnie zjawiskiem zdecydowanie wyjątkowym w segmencie deweloperki mieszkaniowej, jednak wciąż nie widać też dochodowych „fajerwerków”, napędzanych rekordową od lat sprzedażą mieszkań z pierwszej ręki.

Z elitarnej dziesiątki giełdowych deweloperów, największych i najbardziej rozpoznawalnych z grona tych, których głównym przedmiotem działalności jest budownictwo mieszkaniowe, zaledwie 4 spółki poprawiły wynik finansowy netto pierwszego półrocza licząc rok do roku. Z kolei 5 zanotowało rezultat nieco gorszy, a w jednym przypadku nastąpiło jedynie wyraźne zredukowanie zeszłorocznej straty. Pytanie, czy tego typu osiągnięcia właściwie korespondują z już blisko dwuipółrocznym boomem sprzedażowym mieszkań z pierwszej ręki?

Z czołowej trójki przedmiotowych firm tylko lider klasyfikacji – LC Corp – wykazał wyraźną poprawę zyskowności w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei dwójka wiceliderów, Robyg oraz niedawny debiutant giełdowy – Atal, zanotowały niestety pogorszenie rok do roku zysku netto za pierwsze 6 miesięcy tego roku. Zwłaszcza w przypadku tej ostatniej firmy czysty zysk pierwszego półrocza spadł w stosunku do wyniku sprzed roku o blisko dwie trzecie. Stało się tak jednak głównie na skutek wysokiej bazy, czyli rewelacyjnego wręcz wyniku Atal S.A. w pierwszej połowie ubiegłego roku, na poziomie ponad 49 mln zł.

Zysk znacznie niższy od swojego potencjału, a także oczekiwań akcjonariuszy zakomunikował także Dom Development, jeden z rynkowych tuzów pod względem sprzedażowych wolumenów. Ma to tym większe znaczenie dla akcjonariuszy, że spółka w całości swoje zyski wypłaca corocznie w formie dywidendy. Deweloper przewiduje jednak istotne zwiększenie wolumenu przekazań w drugiej połowie roku, co powinno zdecydowanie poprawić zyskowność w całym 2015 roku.

fot. mat. prasowe

Skonsolidowany zysk netto notowanych na GPW głównych deweloperów mieszkaniowych

Wyraźną poprawą wyników względem analogicznego okresu roku ubiegłego wykazał się jedynie LC Corp.


Z kolei na szczególne wyróżnienie zasługuje spółka Inpro, jeden z bardziej popularnych deweloperów w Trójmieście. W tym przypadku zysk netto w pierwszym półroczu br. poszedł w górę w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku ponad czterokrotnie, z niespełna dwóch do blisko ośmiu milionów złotych. Wygląda na to, że rodzime wybrzeże staje się lokalizacją coraz bardziej sprzyjającą mieszkaniowym inwestycjom deweloperskim.

Ponownie negatywnym bohaterem w kwestii wyników finansowych jest podkarpacka spółka Wikana. Jest to jedyny liczący się na rynku deweloper mieszkaniowy, który w ostatnich czasach dość często wykazuje ujemny wynik na poziomie zysku netto. Tym razem strata okazała się jednak znacznie mniejsza licząc rok do roku, co ma być wynikiem skuteczności nowej strategii spółki. Według jej zarządu negatywny wpływ na wynik netto wciąż mają wysokie zobowiązania odsetkowe zaciągnięte w poprzednich latach. Oczekiwane obniżenie kosztów finansowych w kolejnych kwartałach powinno znaleźć pozytywne przełożenie na wyniki finansowe spółki już w średnim terminie.

Gdyby zsumować powyższe wyniki netto opisywanej grupy spółek deweloperskich, to okazałoby się, że przedmiotowa dziesiątka zarobiła na czysto w pierwszym półroczu br. równo 100 mln złotych. Jest to wynik gorszy od wypracowanego w analogicznym okresie 2014 roku o prawie 13 mln zł – tłumaczy analityk portalu RynekPierwotny.pl.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: