eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Giełdowi deweloperzy znowu na dużym plusie

Giełdowi deweloperzy znowu na dużym plusie

2017-09-26 00:20

Giełdowi deweloperzy znowu na dużym plusie

Budowa © rmoshe - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Dobiegający właśnie końca sezon publikacji półrocznych wyników finansowych spółek notowanych na GPW w większości przypadków potwierdził stabilność zyskowności deweloperów mieszkaniowych w kolejnym okresie koniunkturalnej prosperity. Jednak obok dochodowych „fajerwerków”, zaprezentowanych przez kilku branżowych tuzów, pojawiają się pierwsze przypadki problemów z wyjściem zysku netto na plus.

Przeczytaj także: Spółki giełdowe zarobiły na deweloperce 641 mln zł

Trwający już piąty rok proces systematycznej poprawy dynamiki sprzedaży nowych mieszkań, uznany już powszechnie za historyczną sprzedażową prosperity w pierwotnym segmencie rodzimej mieszkaniówki, siłą rzeczy przekłada się na finansowe żniwa giełdowych spółek deweloperskich. Rekordowy pod tym względem okazał się rok ubiegły, w którym kilkanaście notowanych na GPW spółek deweloperskich o profilu mieszkaniowym wypracowało dla swoich akcjonariuszy łącznie blisko 800 mln zł czystego zysku. Czy i ten rok okaże się podobnie owocny?

Jarosław Jędrzyński, ekspert rynku mieszkaniowego portalu RynekPierwotny.pl tłumaczy, że z elitarnej piętnastki giełdowych deweloperów, największych i najbardziej rozpoznawalnych z grona tych, których głównym przedmiotem działalności jest budownictwo mieszkaniowe, na szczególne wyróżnienie zasługuje pierwsza trójka: Atal, Murapol i Dom Development. Firmy te w pierwszym półroczu br. prawie lub dosłownie podwoiły i tak już krociowe zyski z analogicznego okresu ubiegłego roku. Co więcej, Atal który zarobił najwięcej, od tegorocznego stycznia do czerwca wypracował skonsolidowany zysk netto większy niż w całym 2016 roku.

Natomiast zysk znacznie poniżej swojego potencjału, a także oczekiwań akcjonariuszy, zakomunikował z kolei LC Corp, jeden z rynkowych prymusów pod względem sprzedażowych wolumenów i osiąganych dochodów w poprzednich okresach. W tym przypadku ich spadek r/r wyniósł ponad 50 proc., przez co LC Corp wypadł poza podium najbardziej dochodowych firm deweloperskich pierwszego półrocza.

Z kolei w gronie negatywnych bohaterów znalazły się tym razem już 4 spółki, które poinformowały w pierwszym półroczu o skonsolidowanej stracie netto od 3,5 do prawie 12 mln zł. Może to być o tyle deprymujący sygnał, że przed rokiem stratę zanotowano tylko w jednym przypadku, natomiast na koniec 2016 roku żadna z zaprezentowanych firm nie znalazła się pod kreską.

Po zsumowaniu powyższych skonsolidowanych wyników netto prezentowanej grupy spółek deweloperskich okazauje się, że przedmiotowa piętnastka zarobiła na czysto w pierwszym półroczu br. ponad 324 mln złotych. Jest to wynik gorszy od wypracowanego w analogicznym okresie 2016 roku o około 17 mln zł, a więc równe 5 procent.

Zdaniem analityka portalu RynekPierwotny.pl, rozpatrując wyniki finansowe firm deweloperskich, których podstawowym przedmiotem działalności jest budownictwo mieszkaniowe, ze szczególnym uwzględnieniem zysku netto za wybrany okres, należy mieć na uwadze, że w tym segmencie rynku nieruchomości tego typu parametry, choć są wiarygodnym wskaźnikiem kondycji finansowej spółek, nie muszą do końca odzwierciedlać bieżącego stanu koniunktury, ani też nawet bieżącej sytuacji poszczególnych firm.

fot. mat. prasowe

Skonsolidowany zysk netto notowanych na GPW głównych deweloperów mieszkaniowych

Atal przez ostatnie pół roku wypracował skonsolidowany zysk netto większy niż w całym 2016 roku.


Osiągnięty zysk netto jest bowiem efektem tzw. przekazań, a więc zawarcia ostatecznych umów przeniesienia własności lokali pochodzących ze sprzedaży, a ściślej przedsprzedaży poprzednich okresów. Są więc bardziej efektem działalności operacyjnej sprzed kilku kwartałów, aniżeli aktywności gospodarczej z okresu, którego dotyczą.

Z kolei szczęśliwie potwierdzoną już niejednokrotnie normą z przeszłości jest zazwyczaj znaczna poprawa wyniku finansowego netto większości deweloperów mieszkaniowych w drugim półroczu. Jest to zjawisko o tyle trudne do interpretacji, że wynik ten nie zależy od kontraktacji mieszkań, na które faktycznie popyt jest największy w ostatnich miesiącach roku, ale od przekazań, których wolumen raczej żadnym okresowym układom nie podlega. Można więc żywić nadzieję graniczącą z pewnością, że podobny schemat potwierdzi się też w roku bieżącym, wobec czego giełdowi deweloperzy bez zbędnych wyjątków zameldują w marcu przyszłego roku nie tylko dodatnie, ale w większości przypadków rekordowe zyski za rok 2017.

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: