eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek akcji, walut i surowców 03-07.08.15

Rynek akcji, walut i surowców 03-07.08.15

2015-08-11 11:13

Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 27-31.07.15



Rynek akcji w Chinach


Sytuacja w tym kraju ma ogromne znaczenie dla całej gospodarki światowej. W czerwcu 2015 roku indeks Shanghai Composiote osiągnął maksimum na poziomie 5178 pkt. W ciągu ostatniego roku indeks zyskał aż 155%. W połowie czerwca rozpoczęła się gwałtowna przecena.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Kontrakty na indeks Shanghai Composiote

Dzienne maksimum wypadło na poziomie 3944 pkt., zamknięcie blisko szczytu na poziomie 3928 pkt., indeks zyskał 4.9%


W ciągu zaledwie 3 tygodni indeks spadł aż o 35%. Dno wypadło 9 lipca na poziomie 3374 pkt. Potem rozpoczęło się odbicie. W ubiegłym tygodniu wystąpiły niewielkie zmiany. W poniedziałek indeks wybił sie w górę z kilkusesyjnej konsolidacji. Dzienne maksimum wypadło na poziomie 3944 pkt., zamknięcie blisko szczytu na poziomie 3928 pkt., indeks zyskał 4.9% (wykres 4).

Z tegorocznego szczytu pojawiła się silna fala spadków o strukturze impulsu. Co na gruncie teorii fal oznacza, że w średnim terminie można oczekiwać na korekcyjne odreagowanie spadków. Odbicie z lipcowego dna może potrwać jeszcze kilka tygodni sesji i przyjąć postać trójfalowej struktury (A-B-C). Fala spadkowa może zostać zniesiona o 50-62%. Odpowiada to zakresowi 4276-4490 pkt.

W najkrótszej kilkusesyjnej perspektywie oczekuję na powrót do oporu w okolicy 4184 pkt. To może zakończyć korektę w ramach fali B

W dalszej perspektywie powinniśmy jeszcze zobaczyć kolejną falę spadków. Pojawienie się z tegorocznego szczytu tylko dużej spadkowej trójki będzie oznaczać, że w długiej wielomiesięcznej perspektywie możliwy jest powrót na czerwcowe maksimum. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko wejścia w długoterminowy trend spadkowy. Ten scenariusz wydaje mi się obecnie mniej prawdopodobny.

Rynek akcji w Niemczech


W ubiegłym tygodniu rynek niemiecki był silny. W czwartek kontrakty osiągnęły kilkusesyjny szczyt na poziomie 11 670 pkt., potem nastąpiło cofnięcie do 11 433 pkt. W poniedziałek doszło do wzrostu do pułapu 11 626 pkt., zamknięcie blisko szczytu po 11 622 pkt. (wykres 5).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Kontrakty na indeks DAX

W poniedziałek doszło do wzrostu do pułapu 11 626 pkt., zamknięcie blisko szczytu po 11 622 pkt.


W krótkim terminie oczekuję na powrót do oporu w rejonie 11 806 - 11 880 pkt. Przed przełamaniem tej bariery oczekuję na lokalną spadkową korektę. Potem możliwe jest przebicie tej bariery. Otwiera to drogę na tegoroczne maksimum na poziomie 12 438 pkt.

Rynek akcji w Polsce (WIG, WIG20, MWIG40)


Stopy procentowe są w Polsce na rekordowo niskich poziomach. Oszczędzanie na lokatach bankowych i w funduszach obligacyjnych jest wyjątkowo mało opłacalne. Można oczekiwać dalszego przesunięcia środków do funduszy akcyjnych, co powinno zaowocować wzrostami na rynku akcji. Drugim kluczowym elementem jest koniunktura na giełdach w USA. Od kilku lat nasz rynek jest znacznie słabszy od giełd w USA. Wreszcie trzeci czynnik to sytuacja polityczna. Rynek dyskontuje możliwość przejęcia władzy przez PiS. Na głównych indeksach przełamane zostały kluczowe wsparcia.

WIG.

W środę osiągnięte zostało maksimum na poziomie 53695 pkt. W czwartek po uchwaleniu ustawy frankowej (banki poniosą 90% kosztów, PO zapowiada, że w Senacie poprawka SLD zostanie odrzucona) doszło do silnych spadków do poziomu 52 297 pkt. Potem nastąpiło niewielkie odbicie. Poniedziałkowe zamknięcie wypadło na poziomie 52 931 pkt. Sytuacja w długim terminie jest zła. Z dna z 2012 roku pojawiła się 5-falowa struktura. Najprawdopodobniej w długim terminie nie dojdzie już do powrotu na tegoroczne maksimum.
W sierpniu możliwe jest odreagowanie kilkumiesięcznych spadków. Możliwy jest powrót do silnej bariery w rejonie 54 tys. pkt. (wykres 6).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Indeks WIG w układzie dziennym (od dna z 2012 roku)

W sierpniu możliwe jest odreagowanie kilkumiesięcznych spadków. Możliwy jest powrót do silnej bariery w rejonie 54 tys. pkt.


MWIG40

. Ten indeks jest mocniejszy od pozostałych. W środę osiągnięte zostało maksimum na poziomie 3905 pkt., potem nastąpiło silne cofnięcie do 3803 pkt. Poniedziałkowe zamknięcie wypadło na dziennym szczycie na poziomie 3836 pkt. (wykres 7).

fot. mat. prasowe

Wykres 7. Indeks MWIG40 w układzie dziennym

Poniedziałkowe zamknięcie wypadło na dziennym szczycie na poziomie 3836 pkt.


W sierpniu oczekuję na dalsze wzrosty i powrót na tegoroczny szczyt. Potem może dojść do lokalnej spadkowej korekty. Najprawdopodobniej w dalszej perspektywie można będzie liczyć na udany atak na tegoroczny szczyt.

oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

S&P500 - atak podaży

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: