eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polisolokaty: lepsza ochrona klientów firm ubezpieczeniowych

Polisolokaty: lepsza ochrona klientów firm ubezpieczeniowych

2015-06-18 13:24

Polisolokaty: lepsza ochrona klientów firm ubezpieczeniowych

Rząd stawia tamę polisolokatom © Holbinski - Fotolia.com

Wprowadzenie przepisów o charakterze prokonsumenckim, które powinny poprawić i wzmocnić sytuację osób ubezpieczonych zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Projekt ustawy to odpowiedź na nieuczciwą sprzedaż tzw. polisolokat.

Przeczytaj także: Klienci ubezpieczycieli będą lepiej chronieni?

Projekt ustawy wprowadza możliwość odstąpienia od umowy w rok po jej zawarciu, ogranicza wysokość opłaty za likwidację polisy przed ustalonym terminem. Wzmacnia pozycję rzecznika ubezpieczonych, wprowadzając m.in. mediację obowiązkową dla zakładu ubezpieczeń.

Ustawa wzmacnia też prawa osób ubezpieczonych w ubezpieczeniach na cudzy rachunek, w szczególności w ubezpieczeniach grupowych - wprowadza zakaz pobierania przez ubezpieczającego wynagrodzenia, zapewnia ubezpieczonemu informacje o warunkach umowy. Nakłada również na zakład ubezpieczeń obowiązek przekazania ubezpieczonym, a także jego spadkobiercom, informacji związanych z przebiegiem postępowania likwidacyjnego

Ubezpieczyciel będzie miał również obowiązek przeprowadzić analizę potrzeb ubezpieczającego lub ubezpieczonego przed zawarciem umowy ubezpieczenia o charakterze inwestycyjnym (m.in. polisolokaty) w celu dokonania oceny, jaka umowa ubezpieczenia jest odpowiednia dla ubezpieczającego lub ubezpieczonego.

Ustawa daje KNF prawo do monitorowania rynku ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, a także interwencji produktowej polegającej na możliwości zakazu lub ograniczenia wprowadzania do obrotu, dystrybucji lub sprzedaży niektórych ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych albo rodzaju działalności finansowej lub praktyki zakładu ubezpieczeń lub zakładu reasekuracji.

Ustawa ma wejść w życie od początku 2016 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • MarcinS / 2015-06-19 14:54:34

    Polecam skorzystać z usług Kancelarii LEX z Wrocławia. Bez opłat wstępnych i przy minimum formalności pomogli mi w rozwiązaniu niekorzystnej umowy. Dla zainteresowanych tel. 531-151-536 odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: