eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Polisa na życie czy polisa inwestycyjna?

Polisa na życie czy polisa inwestycyjna?

2007-11-30 09:14

Polisy na życie pojawiły się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Ich zadaniem jest ochrona życia i zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa w trudnych dla nas okresach. Polisy inwestycyjne istnieją na rynku od niedawna. Jest to ulepszona forma inwestowania, która zakłada osiągnięcie jak największych zysków kapitałowych przy wykorzystaniu zalet polis życiowych.
Oba rodzaje polis mają zarówno swoje wady jak, i zalety. Dlatego przed wyborem zastanówmy się, jakie są nasze potrzeby:
  • chcemy oszczędzać na swoją przyszłość,
  • zabezpieczyć rodzinę,
  • uniknąć podatku od spadków i darowizn lub podatku Belki przy zmianie profilu inwestycyjnego?

Można postawić wiele pytań, ale odpowiedzi dla każdego z nas są inne, ponieważ wybór odpowiedniej polisy to trudna i indywidualna sprawa.

Składka w polisie na życie jest przeznaczona w większej części na ryzyko ubezpieczeniowe i opłaty administracyjne, w mniejszej zaś inwestowana w fundusze inwestycyjne. Mamy jednak gwarancję, że w przypadku naszej śmierci rodzina jest w pełni zabezpieczona wysoką sumą ubezpieczenia. Jest to istotne, gdy mamy dzieci na utrzymaniu i do tego np. kredyt hipoteczny.

Składka w polisie inwestycyjnej jest w większości inwestowana, tylko minimalna jej część przeznaczona jest na opłaty, co pozwala na osiągnięcie zysków znacznie przekraczających tradycyjne lokaty bankowe, czy konta oszczędnościowe.

W rzeczywistości najbardziej optymalnym zabezpieczeniem naszej rodziny i przyszłości jest posiadanie w swoich finansach jednej i drugiej opcji polisy. Jedna będzie dla nas zabezpieczeniem na chwilę obecną oraz na tzw. ciężkie okresy w naszym życiu, zaś druga polisa zabezpieczy np. naszą przyszłość emerytalną. Pamiętajmy jednak o tym, że również polisy stricte życiowe w bardzo długim okresie (np. 40 lat) mogą przynieść wymierne korzyści finansowe i mogą być ciekawym uzupełnieniem polis inwestycyjnych zabezpieczającym przyszłość i spokojne życie.

Niestety nie ma jednej słusznej odpowiedzi na nasze pytanie „polisa na życie, czy polisa inwestycyjna?”. Każdy z nas jest w innej sytuacji, każdy ma inne potrzeby, dlatego zachęcam do spotkania z profesjonalnym doradcą finansowym, który pomoże nam w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

oprac. : Gold Finance

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: