eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Budżet domowy pod strażą kobiet

Budżet domowy pod strażą kobiet

2015-03-07 00:40

Budżet domowy pod strażą kobiet

Kobiety strażniczkami domowego budżetu © igor - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

O rozrzutności kobiet krążą legendy. Tymczasem okazuje się, że wbrew temu, co się utarło sądzić, panie nie wydają więcej niż mężczyźni. Z badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania” przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy wynika wręcz, że to właśnie płeć piękna częściej stoi na straży rodzinnego budżetu i jest bardziej skłonna oszczędzać na emeryturę.

Przeczytaj także: Polskie kobiety a finanse 2013

Z okazji Dnia Kobiet łamiemy stereotypy dotyczące lekkomyślności finansowej polskich pań.

Jak powiedział niegdyś grecki multimilioner Aristotelis Onasis, „gdyby nie było kobiet, wszystkie pieniądze na świecie nie miałyby żadnego znaczenia”. Ile prawdy jest w tym zdaniu? Sporo. Tak przynajmniej wskazują wyniki badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania”, które stara się przybliżyć realny obraz zarządzania finansami przez Polki.

fot. mat. prasowe

Rozmowy i decyzje finansowe

Nie unikamy rozmów o finansach. Uczestniczenie w nich deklaruje 66 procent pań i niemal identyczna grupa mężczyzn.


Z badania wynika, że wbrew obiegowej opinii, kobiety znacznie lepiej obchodzą się z pieniędzmi niż mężczyźni. Blisko jedna czwarta uważnie planuje i skrupulatnie trzyma się realizacji swoich założeń finansowych, podczas gdy tylko 15 proc. mężczyzn może się tym pochwalić. Okazuje się, że Panie szczególną uwagę zwracają na to, na co wydają pieniądze. Aż 37 proc. twierdzi, że kontroluje nawet najdrobniejsze, codzienne płatności, zaś dotyczy to jedynie co czwartego mężczyzny. Jednocześnie 18 proc. panów przyznaje się, że w ogóle nie monitoruje bieżących wydatków, dotyczy to natomiast tylko co dziesiątej kobiety.
Wyniki badań pokazują, że kobiety są bardziej zapobiegliwe. Myślą długoterminowo, co przekłada się na efektywniejsze zarządzanie budżetem gospodarstw domowych, mówi Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

fot. mat. prasowe

Kontrola wydatków i emerytura

Badania pokazują, że większą kontrolę nad wydatkami posiadają kobiety - pieczę nad najdrobniejszymi wydatkami deklaruje aż 37 procent pań i 23 procent mężczyzn.


Z „Postaw Polaków wobec oszczędzania” wyłania się zatem obraz Polek poważnie podchodzących do zarządzania rodzinnym budżetem. Mężczyźni przykładają mniejszą wagę do kontroli wydatków, ale za to częściej i więcej inwestują. Do lokowania swojego kapitału przyznaje się 12 proc. panów a 9 proc. kobiet. Jednocześnie co piąty mężczyzna (22 proc.) uważa, że oszczędzanie nie jest istotne. Takie zdanie ma natomiast 16 proc. kobiet.

fot. mat. prasowe

Korzystanie z "chwilówek"

Panowie w większym stopniu niż kobiety skłonni są skorzystać z chwilowej pożyczki.


Potwierdza się, że mężczyźni, w przeciwieństwie do kobiet, częściej uznają oszczędzanie za bezsensowne. Żyją „od pierwszego do pierwszego”, podczas gdy panie są przezorne i rozważne. Stereotyp Polek które trwonią znaczne sumy pieniędzy na wydatki konsumpcyjne, okazuje się być zupełnie nieprawdziwy. W rzeczywistości to one dyscyplinują bardziej skłonnych do rozrzutności mężczyzn, aby monitorować bilans przychodów i wydatków w gospodarstwie domowym, dodaje Krzysztof Kaczmar, prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: