eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Projekt ustawy o zmianie MdM przyjęty

Projekt ustawy o zmianie MdM przyjęty

2015-03-04 12:45

Projekt ustawy o zmianie MdM przyjęty

Projekt ustawy o zmianie MdM przyjęty © Danilo Rizzuti - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zmieniający zasady programu „Mieszkanie dla Młodych”. Dzięki temu rodziny wielodzietne będą mogły otrzymać wyższe dopłaty. Ponadto dla części osób zniesiono ograniczenie wiekowe oraz zliberalizowano część ograniczeń.

Przeczytaj także: MdM działa na pół gwizdka

Przyjęty projekt zmian dotyczy głównie ułatwień w uzyskaniu kredytu i dopłaty przez rodziny wielodzietne. W przypadku małżeństw i osób wychowujących co najmniej troje dzieci zniesione zostanie ograniczenie wieku. Przypomnijmy, że aktualnie o kredyt z dopłatą mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Po wejściu w życie zmian to ograniczenie będzie dotyczyło tylko osób samotnych oraz małżeństw, które nie mają dzieci lub mają ich mniej niż troje. W uprzywilejowanej pozycji rodziny z trójką dzieci będą także w kwestii wcześniejszego posiadania innej nieruchomości mieszkaniowej.

Zgodnie z przepisami, dzisiaj w programu Mieszkanie dla Młodych mogą skorzystać tylko te osoby, które zarówno w chwili obecnej, jak i w przeszłości nie posiadały żadnego mieszkania czy domu. Zniesienie tego ograniczenia umożliwi rodzinom z trójką dzieci zamianę mieszkania i uzyskanie dzięki rządowemu programowi dopłaty do wkładu własnego.

Przyjęty projekt ustawy zwiększa także poziom dopłat. Dzisiaj, osoby bezdzietne mogą otrzymać 10 procent wartości nieruchomości, a w sytuacji, gdy w rodzinie jest co najmniej 1 dziecko wówczas dopłata wyniesie 15 procent. Po zmianach dla osób bezdzietnych lub wychowujących jedno dziecko nic się nie zmieni. Jednak rodziny z dwójką dzieci otrzymają 20 procent dopłaty, a z trójką lub więcej 30 procent. Ponadto dla rodzin z trójką dzieci zmienią się zasady obliczania dopłaty. Dotychczas dopłata przysługuje maksymalnie do 50 metrów kwadratowych nieruchomości, po zmianach dla największych rodzin będzie to 65 metrów kwadr. Takie zmiany oznaczają, że rodziny z dwójką dzieci uzyskają o 33 procent, a rodziny z trójką dzieci nawet o 160 procent więcej w stosunku do kwot wypłacanych dzisiaj.

fot. mat. prasowe

Maksymalny poziom dopłaty wg projektu ustawy

Zgodnie z rojektem na najwyższe dopłaty będą mogły liczyć m.in.rodziny wielodzietne.


Wcześniejsza spłata kredytu to zwrot dopłaty


Projekt ustawy przewiduje także sankcję za wcześniejszą, przedterminową spłatę kredytu. W myśl dotychczas obowiązujących przepisów zwrot dopłaty był wymagany w przypadku sprzedaży mieszkania w ciągu 5 lat od jego nabycia, jednak kredyt można spłacić nawet następnego dnia po jego uruchomieniu. Po wejściu w życie zmian, wcześniejsza spłata będzie także ograniczona przez 5 lat od nabycia mieszkania.

Budowa ze spółdzielnią mieszkaniową? Tak


Do kategorii inwestycji akceptowanych w MdM dodane zostaną także te realizowane przez spółdzielnie mieszkaniowe w oparciu o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, a nie ustawę deweloperską. Obecnie, jeśli w trakcie budowy wnosimy wkład budowlany i na etapie wniosku kredytowego niemożliwe jest podanie ostatecznych kosztów budowy i ceny metra kwadratowego niemożliwe jest także zaciągniecie kredytu z dopłatą. Po zmianach część wyłączonych z programu inwestycji będzie mogło być sfinansowane kredytem z dopłatą.

Sejm, Senat, Prezydent, Dziennik Ustaw


Zgodnie z procedurą legislacyjną projekt ustawy trafi teraz do Sejmu. To od tempa prac parlamentu zależy, kiedy przyjęta ustawa trafi na biurko Prezydenta do podpisu. W projekcie zapisano 14 dniowe vacatio legis, co oznacza, że, aby przepisy weszły w życie w zapowiadanym terminie 1 lipca musi zostać ogłoszona w Dzienniku Ustaw najpóźniej w połowie czerwca. Zatem wszystkie osoby zainteresowane zmianami powinny szczególnie kibicować parlamentarzystom w szybkim przeprocesowaniu przyjętego przez rząd projektu.

Michał Krajkowski Główny Analityk

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: