eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Słabnie wzrost w przedsiębiorstwach

Słabnie wzrost w przedsiębiorstwach

2014-12-28 17:36

Słabnie wzrost w przedsiębiorstwach

Słabnie dynamika wzrostu w przedsiębiorstwach © James Thew - Fotolia.com

W trzecim kwartale 2014 roku nadal widoczne były oznaki słabnięcia tendencji wzrostowych w sektorze przedsiębiorstw – wynika z cokwartalnego raportu na temat sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw opracowanego przez NBP. Zwiększył się odsetek firm rentownych, a dynamika inwestycji w majątek trwały pozostała dwucyfrowa.

Przeczytaj także: Kondycja firm nadal się pogarsza

Według analityków NBP, jedną z oznak słabnięcia wzrostu w sektorze przedsiębiorstw jest spadające tempo wzrostu przychodów. W trzecim kwartale 2014 roku przychody wzrosły o 1,8 proc. w ujęciu rocznym, o 0,5 pkt proc. mniej niż przed kwartałem. Spadek dynamiki przychodów to skutek głównie silnego spadku dynamiki eksportu (do 1,5 proc. z 6,9 proc. w ubiegłym kwartale), mniejszej dynamiki sprzedaży krajowej (spadek do 0,6 proc. z 1,8 proc. w poprzednim kwartale).

Odsetek firm rentownych osiągnął w III kwartale poziom tylko nieco niższy od historycznych maksimów z 2007 r., wynosząc 77 procent, podczas gdy rok wcześniej wynosił 73,4 proc. Po uwzględnieniu czynników sezonowych zanotowano jednak kolejny niewielki spadek tego odsetka w ujęciu kwartalnym (o 0,3 pkt proc.).

W trzecim kwartale 2014 roku już czwarty kwartał z rzędu rosło zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, zwiększając się o 2,0 proc. w ujęciu rocznym. W 2014 r. po raz pierwszy od 2009 r. ponad połowa firm zwiększyła liczbę pracowników, w III kwartale było to 51,3 proc. firm.

Rosną również inwestycje w przedsiębiorstwach. W III kw. już czwarty kwartał z rzędu utrzymała się wysoka, dwucyfrowa dynamika wzrostu nakładów inwestycyjnych. W trzecim kwartale 2014 roku dynamika inwestycji zwiększyła się w ujęciu rocznym do 15,7 proc. Zdaniem analityków NBP, wzrost tempa wzrostu inwestycji świadczy o rosnącym optymizmie przedsiębiorstw, i to mimo utrzymującego się ryzyka w postaci m.in. słabej koniunktury w Europie czy kryzysu wschodniego.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: