eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy procentowe bez zmian. Kredyty tanie, ale nie tańsze

Stopy procentowe bez zmian. Kredyty tanie, ale nie tańsze

2014-12-03 16:19

Stopy procentowe bez zmian. Kredyty tanie, ale nie tańsze

Stopy procentowe bez zmian © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Dzięki obniżaniu stóp procentowych zapoczątkowanym jeszcze w 2012 roku oprocentowanie kredytu mieszkaniowego spadło nawet o połowę. Dziś miesięczna rata 30-letniego długu wynosi około 470 zł na każde pożyczone 100 tys. kapitału. W trzecim kwartale 2012 roku było to o około 170 zł miesięcznie więcej niż dziś. Choć dziś Rada nie obniżyła dziś stóp, to wciąż kontrakty terminowe dają nadzieję, że do cięcia może dojść w przyszłym roku.

Przeczytaj także: Stopy procentowe w miejscu. Kredyty jeszcze tańsze?

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła dziś stóp procentowych pozostawiając podstawową stopę na rekordowo niskim poziomie 2%. Nie powinno to jednak nadmiernie martwić kredytobiorców, którzy dziś i tak cieszyć się mogą najniższym kosztem kredytu w historii.

Obniżki warte 506 złotych


Jak to wygląda na liczbach? Przyjmijmy, że dług w kwocie 300 tys. zł został zaciągnięty na 30 lat i doszło do tego przed rozpoczęciem przez RPP cyklu obniżek stóp procentowych (np. w sierpniu 2012 r.), kiedy przeciętna marża kredytowa wynosiła 1,5% (dziś jest to już około 1,8 – 1,9%). Wtedy rata modelowego kredytu wynosiła 1918 zł. Dziś oprocentowanie długu zmalało niemal o połowę (z około 6,6% do 3,9%), a wraz z nim rata modelowego kredytu zmalała do 1412 zł, a więc aż o 506 zł.

fot. mat. prasowe

WIBOR 3M i stopa referencyjna NBP

Obecny poziom stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego należy do rekordowo niskich.


Bardziej uniwersalnym wynikiem jest przeliczenie miesięcznej raty na 100 tys. zł pożyczonego kapitału. Taka informacja pozwala potencjalnemu kredytobiorcy łatwo obliczyć z jaką ratą powinien sam się liczyć zadłużając się na zakup mieszkania. Pożyczając 200 tysięcy musi bowiem taki wynik pomnożyć razy 2, a pożyczając 450 tysięcy zastosować mnożnik 4,5. Zadłużając się przed rozpoczęciem przez RPP cyklu obniżek stóp procentowych, trzeba było się liczyć z ratą na poziomie 639,2 zł na każde pożyczone 100 tys. zł na 30 lat. Dziś miesięczna rata takiego długu wynosi 470,5 zł na każde pożyczone 100 tys. zł.

Przyszłość może przynieść kolejną ulgę


Prognozy na najbliższe miesiące sugerują, że raty mogą jeszcze spaść. Jak bowiem wynika z kontraktów terminowych na stopę procentową, WIBOR 3M może jeszcze spaść do poziomu 1,76% (w perspektywie 6 miesięcy). Co niemniej ważne w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym (21-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 1,9%, a więc także niżej niż dzisiejszy poziom WIBORu (2,06%). Liczby te są o tyle ważne, że składnikiem oprocentowania kredytu mieszkaniowego w Polsce bardzo często jest właśnie WIBOR 3M. W efekcie gdy jest on niższy, raty maleją.

fot. mat. prasowe

Notowania stóp procentowych oraz potencjalna wysokość raty

Prognozy przewidują, że najbliższe 6 miesięcy przyniesie dalszy spadek raty kredytu.Powyższe wyniki są z jednej strony znacznie mniej obiecujące niż przed miesiącem (kontrakty sugerowały mocniejsze obniżki notowań WIBORu), ale wciąż można z nich wnioskować, że rynek nie wyklucza jeszcze jednej obniżki stóp procentowych w połowie przyszłego roku. Do tego w horyzoncie dwuletnim WIBOR nie powinien być wyższy niż dziś. Z dzisiejszej perspektywy najbardziej prawdopodobny scenariuszem na najbliższe dwa lata sugeruje więc, że koszt kredytów powinien pozostać niski. Rata modelowego kredytu może za 2-3 kwartały spaść z dzisiejszego poziomu 1412 zł do 1460 zł miesięcznie – tak przynajmniej rynek wycenia dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz.

Bartosz Turek,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: