eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy procentowe w miejscu. Kredyty jeszcze tańsze?

Stopy procentowe w miejscu. Kredyty jeszcze tańsze?

2014-11-05 16:22

Stopy procentowe w miejscu. Kredyty jeszcze tańsze?

Stopa bez zmian w wysokości 2% © DDRockstar - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Zapoczątkowany dwa lata temu cykl obniżek stóp procentowych spowodował, że kredytobiorca zadłużony na 300 tys. zł może dziś cieszyć się ratą o 554 zł niższą niż pod koniec 2012 roku. Już dziś kredyty mieszkaniowe są najtańsze w historii, a rynek spodziewa się, że może być jeszcze taniej.

Przeczytaj także: Stopy procentowe bez zmian. Kredyty tanie, ale nie tańsze

Wbrew oczekiwaniom Rada Polityki Pieniężnej nie obniżyła dziś podstawowej stopy procentowej. Wciąż stopa referencyjna wynosi więc 2%, co jednak jest najniższym poziomem w historii.

fot. mat. prasowe

WIBOR 3M i stopa referencyjna NBP

Obecny poziom stopy referencyjnej jest najniższy w historii


Raty już spadły


Smucić to może osoby lokujące kapitał w bankach, choć z drugiej strony jest sporą ulgą dla kredytobiorców. Ci, którzy zadłużyli się w złotym mogą się dziś cieszyć znacznie niższą ratą niż przed dwoma laty, gdy aktualny cykl obniżek stóp został zapoczątkowany. Jak to wygląda na liczbach? Przyjmijmy, że dług w kwocie 300 tys. zł został zaciągnięty na 25 lat i doszło do tego przed rozpoczęciem przez RPP cyklu obniżek stóp procentowych (np. w sierpniu 2012 r.), kiedy przeciętna marża kredytowa wynosiła 1,5% (dziś jest to już około 1,8 – 1,9%). Wtedy rata tego kredytu wynosiła 2046 zł. Dziś oprocentowanie długu zmalało niemal o połowę (z około 6,6% do 3,5%), a wraz z nim rata modelowego kredytu zmalałaby do 1492 zł, a więc aż o 554 zł.

fot. mat. prasowe

WIBOR 3M i stopa referencyjna NBP

Obecny poziom stopy referencyjnej jest najniższy w historii


… a mogą jeszcze spaść


Kolejne miesiące powinny przynieść jeszcze większą ulgę modelowemu kredytobiorcy zadłużonemu w rodzimej walucie. Jak bowiem wynika z kontraktów terminowych na stopę procentową, WIBOR 3M może jeszcze spaść do poziomu 1,49% (w perspektywie 6 miesięcy). Co niemniej ważne w znacznie dłuższym horyzoncie czasowym (21-miesięcznym) kontrakty na WIBOR 3M notowane są na poziomie 1,71%, a więc także niżej niż dzisiejszy poziom WIBORu. Z tych notowań wnioskować można, że rynek spodziewa się jeszcze 1-2 obniżek stóp procentowych, a w horyzoncie dwóch lat WIBOR nie powinien być wyższy niż wskazują dzisiejsze notowania. Dostęp do kredytów powinien więc pozostać relatywnie łatwy przez dłuższy czas. Rata modelowego kredytu może za pół roku spaść z dzisiejszego poziomu 1492 zł do niespełna 1420 zł miesięcznie – tak przynajmniej rynek wycenia dziś najbardziej prawdopodobny scenariusz.

fot. mat. prasowe

Notowania stóp procentowych oraz potencjalna wysokość raty

Prognozy przewidują, że najbliższe 6 miesięcy przyniesie dalszy spadek raty kredytu.


Bartosz Turek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: