eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czym jest forfaiting?

Czym jest forfaiting?

2014-11-07 00:10

Przeczytaj także: Faktoring a forfaiting - wady i zalety


Jeżeli kontrahenci pochodzą z różnych krajów, mówimy o forfaitingu międzynarodowym. Forfaiting krajowy występuje wówczas, gdy strony działają na terenie jednego kraju. W ramach forfaitingu międzynarodowego można wyróżnić forfaiting eksportowy (polski eksporter) i importowy (polski importer).

Forfaiting jawny oznacza, że dłużnik został poinformowany o zawarciu umowy forfaitingowej. Jeżeli dłużnik nie zostanie powiadomiony o tym, że transakcja została objęta umową forfaitingową, to jest to forfaiting ukryty.

Jeżeli jesteś eksporterem, forfaiting będzie dla Ciebie korzystny, ponieważ jest najszybszym sposobem finansowania Twoich transakcji. Dzięki wcześniejszemu otrzymaniu należności poprawisz swoją płynność finansową.

Forfaiting wyeliminuje ryzyko związane z transakcją (np. ryzyko niewypłacalności kontrahenta) i pozwoli uniknąć potrzeby zaciągania kredytu dla sfinansowania odroczonych wierzytelności.

Korzystając z forfaitingu jako eksporter, firma ponosi odpowiedzialność tylko za autentyczność i poprawność dokumentów handlowych prezentowanych do forfaitingu, poprawne zabezpieczenie się w kontrakcie handlowym oraz za wiarygodność żądania zapłaty.

W forfaitingu stosuje się standardowe dokumenty funkcjonujące w handlu zagranicznym i prostą procedurę realizacji. Dodatkowo, dzięki forfaitingowi można zaoferować kontrahentowi korzystne warunki płatności (czyli kredyt kupiecki - odroczenie płatności). Ryzyko kursu walutowego ogranicza się do okresu od dnia zawarcia kontraktu handlowego do daty dyskontowania.

ZALETY I WADY FORAFAITINGU


  • zwiększenie płynności- zamiana terminowych wierzytelności na gotówkę
  • pozbycie się wszelkiego ryzyka komercyjnego
  • uproszczenie bilansu płatniczego przez pozbycie się wierzytelności terminowych
  • zmniejszenia nakładów na zarządzanie wierzytelnościami
  • ujemną stroną są stosunkowo wysokie koszty - prowizje na gwarancje bądź awale pierwszorzędnego banku, odsetki dyskontowe dla firmy forfaitingowej

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: