eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › EKUZ - jakie prawa ma ubezpieczony turysta?

EKUZ - jakie prawa ma ubezpieczony turysta?

2014-11-06 13:22

EKUZ - jakie prawa ma ubezpieczony turysta?

Czy karta EKUZ wystarczy? © mauro1969 - Fotolia.com

Podróżując zagranicę warto pamiętać o ubezpieczeniu. Po co w razie nieszczęścia martwić się o dodatkowe koszty? Są one często naprawdę gigantyczne. By zapobiec finansowym konsekwencjom niemiłych niespodzianek należy zapoznać się z ofertami pakietów ubezpieczeń. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne wymaga opłaty. Istnieje jednak bezpłatny wariant. Kiedy możemy z niego skorzystać?

Przeczytaj także: Polisa turystyczna: o czym pamiętać?

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może korzystać każdy ubezpieczony w NFZ Polak. Dzięki karcie uzyskujemy dostęp do wszelkich niezbędnych usług państwowej opieki zdrowotnej podczas tymczasowego pobytu w jednym z 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Pod uwagę brany jest jednak tylko zakres usług medycznych finansowanych przez dane państwo. W Polsce opieka ambulatoryjna, leczenie szpitalne czy stomatologiczne jest objęte ubezpieczeniem społecznym, jednak w niektórych krajach Państwo finansuje opiekę medyczną jedynie w części. W takiej sytuacji, EKUZ pokrywa tylko część tych „państwowych” kosztów, zaś koszty pacjenta, Polski turysta będzie musiał pokryć z własnych środków. - wyjaśnia Urszula Szwarc – Zastępca Dyrektora Handlowego Europ Assistance.

Gdzie i kiedy wnioskować?


Wydanie karty EKUZ nie wymaga wielu starań. Wystarczy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwej miejscu zamieszkania ubezpieczonego. Wyrobienie karty nie wiąże się z żadnymi opłatami. Długość oczekiwania jest również zadowalająca, gdyż wydawana jest „od ręki”, dzięki czemu możemy ją dostać nawet dzień przed podróżą. W okresie wakacyjnym należy jednak pamiętać o większym zainteresowaniu kartą, co wiąże się z dużymi kolejkami w miejscach jej wydawania.

Jak wygląda zainteresowanie kartą?


Z badań Europ Assistance Polska wynika, że w 2012 r. 1 553 700 Polaków odebrało z NFZ karty EKUZ. W roku 2013 chętnych było już 2 007 210, natomiast w bieżącym – 2 061 396 (a rok jeszcze się nie skończył). Jak pokazują badania, liczba Polaków, którzy zdecydowali się wyrobić kartę, z roku na rok rośnie. Duże zainteresowanie to zasługa m.in. braku opłat. Należy jednak pamiętać, że EKUZ nie zawsze wystarcza. Warto więc wydać dodatkowe pieniądze, by na urlopie czuć się w pełni bezpiecznie. Badania przedstawiają, że 69% Polaków inwestuje w płatne ubezpieczenie turystyczne lub posiada je w ramach innych produktów (np. kart kredytowych czy wykupionych wycieczek).

fot. mauro1969 - Fotolia.com

Czy karta EKUZ wystarczy?

EKUZ nie zapewnia dodatkowych świadczeń i ochrony, jaką daje ubezpieczenie turystyczne. Warto więc zastanowić się, czy nie lepiej wydać przed podróżą kiladziesiąt złotych na dodatkowe ubezpieczenie,


Dodatkowa pomoc


Polisa ubezpieczenia turystycznego daje gwarancję pokrycia wszelkich opłat medycznych nie zważając na to, czy w danym kraju opieka medyczna jest współfinansowana przez pacjentów. Dodatkowym atutem zakupionej polisy jest również organizacja i pokrycie kosztów transportu (medycznego jak i powrotnego), całodobowa pomoc w przypadku kradzieży lub zaginięcia bagażu, odwołania lub opóźnienia lotu oraz całodobowe wsparcie polskiego Koordynatora Pomocy. Zakupione ubezpieczenie zagwarantuje nam również bezpłatną pomoc w przypadku wizyt lekarskich, gdy placówka medyczna podpisała umowę z ubezpieczycielem.

Jesienne wakacje


Takie miesiące jak wrzesień, październik czy listopad, to dla wielu doskonały czas na zasłużony urlop. Jest to okres wakacyjnych obniżek i okazji do świetnego wyjazdu za niską cenę. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na urlop jesienią. Do zdecydowanych plusów, oprócz atrakcyjnych cen, możemy zaliczyć mniej dokuczliwe upały, większy spokój, mniejszą liczbę turystów, a co za tym idzie - lepszą dostępność wszelkich atrakcji, krótsze kolejki i więcej czasu na przyjemności.

 

1 2

następna

oprac. : TotalMoney.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: