eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestor giełdowy 2014

Inwestor giełdowy 2014

2014-10-31 13:18

Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2012


Rachunek maklerski skrojony na miarę


Idealny rachunek maklerski musi być tani (najlepiej bezpłatny), oferować niskie prowizje (jako kluczowy czynnik wskazało je 73 proc. badanych) i zapewniać dostęp do notowań w czasie rzeczywistym (najważniejszy czynnik dla 58 proc. odpowiadających). Akceptowalny poziom prowizji to według badanych inwestorów mniej niż 0,29-0,39 proc. od transakcji dokonywanej online. Znaczenie ma również prostota obsługi platformy transakcyjnej (wskazywana jako istotna przez 52 proc. badanych). Co ciekawe, jedynie 0,2% inwestorów przywiązuje wagę do aplikacji mobilnej.

fot. mat. prasowe

W jakie aktywa lokują pieniądze inwestorzy?

Akcje polskich spółek notowanych na GPW, depozyty bankowe oraz jednostki funduszy inwestycyjnych.


Jak mówi Tomasz Bednarski z Biura Maklerskiego Deutsche Bank, choć cena i wygoda użytkowania są kluczowymi dla inwestorów parametrami, na znaczeniu zyskują też inne czynniki.
– Jak pokazują nasze doświadczenia z rachunkiem db Makler, dostęp do materiałów analitycznych i usługi doradztwa inwestycyjnego, możliwość udziału w nowych ofertach publicznych, jak najpełniejsza dostępność instrumentów notowanych na GPW, obligacji, kontraktów i akcji z NewConnect, możliwość błyskawicznego zasilania konta maklerskiego środkami z konta bankowego - to kombinacja, która sprawia, że oferta faktycznie wyróżnia się na rynku – wymienia Tomasz Bednarski.

Polski rynek kapitałowy okiem inwestorów


Pytani o ocenę polskiego rynku kapitałowego inwestorzy indywidualni jako jego największą słabość wymieniają wysokość podatku od zysków kapitałowych (44 proc.). Kolejne wady to niska płynność (35 proc.), wysokie koszty transakcyjne i słaby poziom edukacji finansowej. Jak komentuje Łukasz Porębski z SII, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych od wielu lat prowadzi działania mające na celu zwiększenie wiedzy o rynku kapitałowym wśród obecnych i przyszłych inwestorów.
– Co trzeci inwestor w badaniu OBI to osoba pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Co roku na rynek wchodzi kolejne pokolenie. Tym bardziej ważne jest, by poprzez odpowiednie aktywności wspierać rozwój kompetencji i ośmielać coraz szerszą grupę osób do pomnażania ich oszczędności z wykorzystaniem instrumentów rynku kapitałowego – mówi.

Polscy inwestorzy najchętniej poszerzyliby wiedzę z zakresu technik analizy instrumentu finansowego. Tajniki psychologii inwestowania chciałoby dodatkowo zgłębić ponad 43 proc. badanych. Niedostatki w wiedzy teoretycznej nie stanowią bariery w osiąganiu satysfakcjonującego zwrotu z inwestycji. Większość inwestorów uczestniczących w badaniu uzyskała w 2013 roku dodatnią stopę zwrotu, a co dziesiąty może pochwalić się zyskiem na poziomie powyżej 20 proc.

Informacje o badaniu
Zaprezentowane wyniki zostały zebrane w ramach dwunastej edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów, które służy Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych oraz instytucjom rynku kapitałowego w Polsce do lepszego poznania potrzeb i preferencji inwestorów indywidualnych. Badanie zostało przeprowadzone za pośrednictwem ankiety internetowej na grupie 7023 osób, przy wsparciu Deutsche Bank.

Przeczytaj także: Inwestor giełdowy 2015 Inwestor giełdowy 2015

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: