eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Indeksy giełdowe w górę po wynikach stress testów

Indeksy giełdowe w górę po wynikach stress testów

2014-10-27 12:08

Po niedzielnej publikacji wyników stres testów wszystkie indeksy w Europie rozpoczęły tydzień silnymi wzrostami. Inwestorzy spodziewali się, że kondycja europejskiego sektora bankowego jest dużo gorsza i stąd też widoczny optymizm.

Przeczytaj także: Apple nadzieją byków

Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami testy oblało 25 banków. Największa ich ilość pochodzi z Włoch, gdzie na czarnej liście znalazło się aż 9 banków. Także dwa belgijskiej banki nie zaliczyły testów a wśród nich Dexia. Z kolei gdyby w Portugalii doszło do ponownego kryzysu to trudności z przetrwaniem będzie miał właściciel polskiego banku Milennium – Banco Centrale Portugese, który musi uzupełnić kapitały o 1,1 mld euro. Ogólne wyniki nie są tak złe jak wcześniej oczekiwano. Spośród wspomnianych 25 instytucji, tylko 13 z nich jest faktycznie zagrożonych i w czasie najbliższych dwóch tygodni musi przedstawić EBC program naprawczy.

Komisja Nadzoru Finansowego dokonała przeglądu jakości aktywów wśród 15 banków działających na polskim rynku. Wyniki, które zostały opublikowane w niedziele są zadowalające. Jedynie Getin Noble Bank oraz BNP Paribas nie sprostały wymogom kapitałowym stawianym przez KNF, gdyby doszło do kolejnego kryzysu. Niedobór kapitału w GNB wynosi 262,5 mln zł i tym samym spółka oblała scenariusz podstawowy, ale poradziła sobie w scenariuszu szokowym. Z kolei BNP Parbias nie przeszedł pomyślnie testów przy założeniu scenariuszy szokowych, którego kapitały podstawowe w kryzysie wynosiłyby 4,71% wobec wymaganych 5,5%. Najlepsze wyniki osiągnęły Pekao, ING oraz Bank Handlowy. Największy polski bank PKOBP znalazł się na piątej pozycji.

W Warszawie inwestorzy rozpoczęli notowania w bardzo dobrych nastrojach. Indeks dwudziestu największych spółek zyskuje obecnie w okolicach +0,5%. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie Kernel, Pekao oraz PKOBP. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się PGE, MBank, a także Bogdanka.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Na giełdach nerwowo Na giełdach nerwowo

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: