eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty udzielone w 2013 r.- liczba i struktura

Kredyty udzielone w 2013 r.- liczba i struktura

2014-04-11 00:15

Kredyty udzielone w 2013 r.- liczba i struktura

Liczba i struktura kredytów udzielonych w 2013 r. © piotrszczepanek - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej w roku 2013 banki i SKOK-i udzieliły ponad 6,6 mln kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 70 mld zł. W porównaniu rok do roku, w 2013 r. wartość udzielonych kredytów zwiększyła się o 16%. Większe były również średnie kwoty udzielonych kredytów.
Biuro Informacji Kredytowej (BIK) gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków i SKOK-ów. Na tej podstawie BIK przygotował i przedstawił podsumowanie liczby i wartości kredytów konsumpcyjnych udzielonych gospodarstwom domowym w roku 2013.

Rosnąca dynamika

Dane opublikowane przez BIK wskazują, że wartość udzielonych w roku 2013 kredytów konsumpcyjnych wyniosła 70 miliardów złotych. Wartość sprzedaży kredytów wzrosła więc w porównaniu z rokiem 2012 aż o 16%, podczas gdy przyrost ten dla przełomu lat 2011-2012 wyniósł jedynie 1%.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Sprzedaż kredytów konsumenckich

Wartość sprzedaży kredytów wzrosła więc w porównaniu z rokiem 2012 aż o 16%, podczas gdy przyrost ten dla przełomu lat 2011-2012 wyniósł jedynie 1%.Dynamika sprzedaży kredytów konsumpcyjnych zdecydowanie przyspieszyła w drugim półroczu ubiegłego roku. Do czerwca była ona bowiem ujemna i wynosiła -4%, by w grudniu osiągnąć poziom 41%.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. Dynamika wniosków o kredyt konsumpcyjny

Dynamika sprzedaży kredytów konsumpcyjnych zdecydowanie przyspieszyła w drugim półroczu ubiegłego roku.


Liczba i wartość

W porównaniu do lat poprzednich wzrosła także np. wysokość przeciętnego kredytu gotówkowego. W roku 2013 wynosiła ona średnio 16 tysięcy złotych, podczas gdy w roku 2012 było to 15,3 tys. zł, a rok wcześniej - 13,8 tys. zł.a

Analiza BIK zobrazowała również, że spada popularność kredytów o wartości do 4 tys. zł. W roku 2013 stanowiły one bowiem 55% wszystkich udzielonych kredytów konsumpcyjnych. W roku 2012 ich udział wynosił 57%, a w roku 2011 – 65%. W ujęciu rokrocznym odnotowano za to jednoprocentowy wzrost liczby udzielonych kredytów w segmencie 10-50 tyś. zł, a także powyżej 50 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. Struktura sprzedaży kredytów konsumpcyjnych wg kwoty kredytu (ujęcie liczbowe)

Spada popularność kredytów o wartości do 4 tys. zł. W roku 2013 stanowiły one bowiem 55% wszystkich udzielonych kredytów konsumpcyjnych.Mimo, że kredyty w najniższych kwotach stanowiły większość portfela udzielonych zobowiązań, to w ujęciu wartościowym odpowiadały one za zaledwie 9% ogólnej wartości segmentu. Jego największą część stanowiły zobowiązania, których wysokość mieściła się w granicach między 10, a 50 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Struktura sprzedaży kredytów konsumpcyjnych wg kwty kredytu (ujęcie wartościowe)

Kredyty w ujęciu wartościowym odpowiadały one za zaledwie 9% ogólnej wartości segmentu.Kredyty mieszkaniowe

Spore spadki, zarówno pod względem liczby, jak i wartości, odnotowały za to kredyty mieszkaniowe. Sprzedaż kredytów mieszkaniowych spadła w roku 2013 o 5% w ujęciu ilościowym oraz 6% w ujęciu wartościowym.

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Sprzedaż kredytów mieszkaniowych (liczba)

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych spadła w roku 2013 o 5% w ujęciu ilościowym.


fot. mat. prasowe

Wykres 6. Sprzedaż kredytów mieszkaniowych (wartość)

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych spadła w roku 2013 o 6% w ujęciu wartościowym.Mimo spadku zanotowanego w skali całego roku zauważono jednak poprawę dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych w ostatnich miesiącach 2013 r. Wzrosty wartości sprzedanych kredytów odnotowano m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Rzeszowie, Białymstoku, Poznaniu i Łodzi. Warto zaznaczyć również, że Warszawa – odpowiadająca za 1/10 sprzedaży wszystkich kredytów mieszkaniowych w Polsce - nie zdołała w porównaniu rok do roku wypracować wzrostu udzielonych zobowiązań hipotecznych.

oprac. : TotalMoney.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

GPW rozczarowała

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.