eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowy tytuł egzekucyjny będzie złagodzony?

Bankowy tytuł egzekucyjny będzie złagodzony?

2014-04-25 19:39

Bankowy tytuł egzekucyjny będzie złagodzony?

Bankowy tytuł egzekucyjny © apops - Fotolia.com

Możliwe że już niebawem jedno z najmocniejszych narzędzi jakim dysponują banki wobec klientów zostanie nieco osłabione. Grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego wystąpiła z propozycją nowelizacji Prawa bankowego oraz Kodeksu cywilnego, zwiększającego ochronę konsumentów przed egzekucją na mocy bankowego tytułu egzekucyjnego.

Przeczytaj także: Fala wyłudzeń w bankach nie słabnie

Bankowy tytuł egzekucyjny to oświadczenie składane przez klienta banku dokonującego niektórych czynności bankowych, w którym klient stwierdza istnienie wymagalnej wierzytelności wobec siebie. Bankowy tytuł egzekucyjny (po decyzji sądu) może stać się tytułem wykonawczym i jako taki stać się podstawą do egzekucji komorniczej. Zdaniem krytyków, bte stawia jednak banki w uprzywilejowanej pozycji względem konsumentów, a w niektórych przypadkach bywa nawet nadużywany.

Grupa posłów PSL postanowiła zmienić istniejący ich zdaniem stan nierównowagi i zwiększyć ochronę praw klientów banków - głównie osób fizycznych oraz małych i średnich przedsiębiorców - przed skutkami składania pisemnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego.

Posłowie proponują zobowiązanie banków do informowania klientów o skutkach wystawienia bte. Pouczenie o skutkach wystawienia tego dokumentu ma znaleźć się w treści oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Banki miałyby ponadto obowiązek informowania klientów o zamiarze złożenia w sądzie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności bte. W procedurze nadawania klauzuli wykonalności sąd musiałby też sprawdzać, czy dłużnik został poinformowany o skutkach wystawienia bte.

Projekt przewiduje ponadto obowiązek doręczania dłużnikowi decyzji sądu o nadaniu klauzuli wykonalności i daje prawo do zażalenia na nią. Dodatkowo - już po wszczęciu egzekucji - komornik miałby wstrzymać postępowanie egzekucyjne gdyby dłużnik wystąpił z żądaniem pozbawienia bte wykonalności.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: