eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dzień Babci i Dziadka: czy waloryzacja emerytury zmniejszy zadłużenie seniorów?

Dzień Babci i Dziadka: czy waloryzacja emerytury zmniejszy zadłużenie seniorów?

2022-01-21 10:04

Dzień Babci i Dziadka: czy waloryzacja emerytury zmniejszy zadłużenie seniorów?

Średnie zadłużenie seniorów wzrosło o 6 proc. © olly - Fotolia.com

Dzień Babci i Dziadka to sprzyjająca okazja, aby zwrócić uwagę na sytuację finansowa, w której znajdują się polscy seniorzy. Informacje na ten temat opublikował właśnie KRUK S.A. Co wynika z tej analizy? Okazuje się chociażby, że na przestrzeni roku polscy seniorzy niestety zwiększyli swoje zadłużenie. W poradzeniu sobie z długami z pewnością nie pomaga rosnąca inflacja.

Przeczytaj także: Pandemia powiększyła zadłużenie wśród seniorów

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak wysokie jest zadłużenie seniorów?
  • Czy waloryzacja emerytur w marcu 2022 pomoże niektórym seniorom w spłacie zaległości?
  • Z jakimi opłatami najczęściej zalegają dziadkowie i babcie?

Z danych KRUK S.A.** wynika, że na koniec III kwartału 2021 roku ponad 0,5 mln seniorów zmagało się z zadłużeniem (niemal 575 tys. osób). Liczba ta wzrosła o około 13% w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku.

Z danych ZUS* z marca 2021 roku wynika, że emerytury pobierało wówczas blisko 6 mln seniorów. A zatem, biorąc pod uwagę te dane, niemal co dziesiąty emeryt zmagał się z zaległymi płatnościami.

Wzrosła też łączna kwota zadłużenia seniorów. Na koniec III kwartału 2021 roku mieli oni do spłaty zaległe należności o łącznej wartości 4 mld 67 mln zł. W porównaniu do III kwartału 2020 roku kwota ta wzrosła o około 18%. Automatycznie zwiększyło się również średnie zadłużenie seniorów, które na koniec III kwartału 2021 roku wyniosło 7073 zł. W porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku wzrosło ono o 413 zł, czyli o 6%. Poziom wzrostu średniego zadłużenia seniorów jest zbliżony do wskaźnika inflacji konsumenckiej, który za cały 2021 rok wyniósł 5,1% (dane GUS).

fot. olly - Fotolia.com

Średnie zadłużenie seniorów wzrosło o 6 proc.

Średnie zadłużenie seniorów na koniec III kwartału 2021 roku wyniosło 7073 zł.


Dynamiczny wzrost cen z pewnością nie ułatwia planowania domowego budżetu, a jak wiadomo, w spłacie zadłużenia bardzo ważne jest dokładne przyjrzenie się swoim przychodom i wydatkom, by móc je kontrolować. To ułatwia chociażby ustalenie wysokości raty, jaką możemy regularnie spłacać, aby wyjść z długów – komentuje Agnieszka Salach, rzeczniczka prasowa KRUK S.A. – Jeśli po zaplanowanej na marzec waloryzacji emerytury seniorzy mieliby więcej pieniędzy w portfelu, to tym, którzy mają zaległe płatności do spłaty, na pewno ułatwiłaby ona wyjście z zadłużenia – oczywiście zakładając, że poziom waloryzacji będzie przewyższał poziom inflacji – dodaje Agnieszka Salach.

Z jakimi opłatami najczęściej zalegają seniorzy?


Z danych KRUK S.A. wynika, że najczęstszym powodem zadłużenia seniorów są niezapłacone raty kredytów bankowych. Stanowią one ponad 55% obsługiwanych przez KRUKa spraw należących do osób powyżej 65. roku życia. Emeryci mają też długi wynikające z zaległych opłat za raty pożyczek zaciągniętych w firmach pożyczkowych (stanowią one niemal 15% spraw). Podobna liczba spraw dotyczy zaległości w opłatach za telefon (14%). A co dziesiąta sprawa dotyczy nieuregulowanych w terminie rachunków za telewizję.

* Źródło: Struktura wysokości świadczeń wypłacanych przez ZUS po waloryzacji w marcu 2021 roku.
**Dane KRUK S.A. na podstawie obsługiwanych spraw seniorów, czyli kobiet i mężczyzn w wieku 65+.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: