eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 07-11.04.14

Rynek walutowy 07-11.04.14

2014-04-11 20:18

Poniedziałowa sesja (7.04) pozbawiona była bardziej znaczących czy dramatycznych wydarzeń. W kalendarium makroekonomicznym rankiem poznaliśmy dynamikę (lutową) produkcji przemysłowej w Niemczech, która niemal wpisała się w prognozę, zaś o 10:30 pojawił się indeks Sentix. Wzrósł on z 13,9 pkt do 14,1 pkt, mediana prognoz analityków zakładała tymczasem 14,5 pkt. W ogólności na eurodolarze obserwować można było odbicie po wcześniejszym intensywnym testowaniu linii 1,37.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 31.03-04.04.14

Kolejny dzień na rynku walutowym to dalsze wzrosty wartości pary EUR/USD. Pod koniec tamtej sesji była już ona wyceniana na 1,3806, co więcej na gruncie analizy technicznej przełamane zostały wtedy opory w postaci linii trendu spadkowego poprowadzonej od 19 marca tego roku oraz poziomu 1,38. Dodajmy, że podczas wtorkowej sesji nie mieliśmy również znaczących odczytów makro.

W środę, w czasie europejskiej części sesji nastąpiła stabilizacja kursu głównej pary walutowej w okolicach poziomu 1,38. Tamta sesja cechowała się małą zmiennością kursu i niewielką liczbą istotnych figur makroekonomicznych. Warto tylko wspomnieć, że poznaliśmy wtedy odczyt dotyczący bilansu handlu zagranicznego Niemiec. W lutym wyniósł on 15,7 mld EUR wobec prognozy na poziomie 17,5 mld EUR i wartości poprzedniej 17,3 mld USD. Z kolei popołudniu liczbę nowych wniosków o kredyt hipoteczny w USA (tydzień). Ich liczba spadła o 1,6 proc. wobec spadku o 1,2 proc. tydzień wcześniej.

Wieczorem pojawił się protokół z marcowego posiedzenia FOMC, który spowodował mocny wzrost wartości eurodolara. Co od samych minutes. Wszyscy członkowie FOMC na ostatnim posiedzeniu opowiadali się za zniesieniem docelowej stopy bezrobocia jako parametru dla pierwszej podwyżki stóp procentowych, ponadto większość z nich chciałaby aby nowe forward guidance było jakościowe.

Wczorajsza sesja to dalsze wzrosty pary EUR/USD i nieudane próby sforsowania okrągłego poziomu 1,39. Podczas tamtego dnia mieliśmy również jedną istotną figurę z USA. Poznaliśmy najnowsze dane na temat liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ich liczba w tygodniu zakończonym 5 kwietnia tego roku wyniosła 300 tys., co było najlepszym wynikiem od maja 2007 roku. Konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 320 tys.

Dzisiejszy dzień to lekkie spadki kursu pary EUR/USD, po nieudanych próbach przebicia poziomu 1,39. Obecnie wartość eurodolara wynosi 1,3882. Kolejny tydzień zapowiada się bardzo ciekawie i z pewnością dostarczy sporej zmienności kursu.

Złoty zyskał wobec dolara

W tym tygodniu złoty umocnił się wobec dolara, który obecnie jest wyceniany na 3,0107 PLN i stracił wobec euro, które kosztuje obecnie 4,1796 PLN. Informacją tego tygodnia z naszego rynku była decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal więc znajduje się na rekordowo niskim poziomie 2,5 proc. Taka decyzja była oczekiwana przez rynek i nie spowodowała zmiany wartości złotego. Oczekuje się, że pierwsze podwyżki stóp nastąpią dopiero na początku 2015 roku.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Michał Palenciuk / FMC Management FMC Management

Kursy walut 07-11.04.14

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: