eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › (Nie)bezpieczne karty płatnicze

(Nie)bezpieczne karty płatnicze

2014-02-02 00:50

(Nie)bezpieczne karty płatnicze

Korzystaj tylko z bezpiecznych bankomatów © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych. Tak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Na naszym rynku jest prawie 35 mln kart, a ich liczba systematycznie wzrasta. Tylko w trzecim kwartale ubiegłego roku Polacy dokonali za ich pomocą ponad 580 milionów transakcji, zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych. Coraz większa świadomość prostego i łatwego korzystania z naszych pieniędzy nie zawsze jednak idzie w parze z bezpieczeństwem transakcji, które – jak podkreślają eksperci z Oberthur Technologies - praktycznie zawsze zależy od nas samych.

Przeczytaj także: Bezpieczna wypłata z bankomatu

Trzydziestoletnia Beata, mieszkanka Wrocławia o tym, że z jej konta zniknęły pieniądze, dowiedziała się dopiero wtedy, gdy miała zapłacić ratę kredytu za mieszkanie. – Okazało się, że mam na koncie zaledwie 30 złotych. Zniknęły ponad 4 tysiące. Złodzieje wypłacali tę kwotę kilkakrotnie, korzystając z różnych bankomatów – mówi poszkodowana.

Pani Beata padła ofiarą tzw. skimmingu, czyli oszustwa polegającego na zeskanowaniu danych z karty płatniczej, które później służą złodziejom do wyrobienia duplikatu karty i wyprowadzenia pieniędzy z konta. - Skopiowanie danych zapisanych na pasku magnetycznym karty jest możliwe podczas korzystania z zaatakowanego przez przestępców bankomatu. Na urządzeniu może zostać zainstalowany zestaw służący do przechwytywania danych z paska magnetycznego, zwykle podczas jej wsuwania do bankomatu – tłumaczy Mirosław Kulpa, ekspert do spraw kart płatniczych z Oberthur Technologies. – Jeśli przez wiele lat korzystamy z karty , to nasza czujność może być uśpiona – dodaje.

Co zatem zrobić, aby nie dać się oszukać i do minimum zmniejszyć ryzyko utraty pieniędzy?

fot. WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Korzystaj tylko z bezpiecznych bankomatów

Warto wypłacać pieniądze ze strzeżonych urządzeń, najlepiej usytuowanych przy lub w oddziale banku. Prawdopodobieństwo zaatakowania takiego bankomatu jest dużo mniejsze niż w przypadku bankomatów wolno stojących.


Korzystaj tylko z „bezpiecznych” bankomatów

Kiedy pobieramy pieniądze z bankomatu, powinniśmy zwracać uwagę na to z jakich urządzeń korzystamy. Historia Pani Beaty pokazuje, że często bywają one narzędziami do dokonywania przestępstw. Dlatego warto wypłacać pieniądze ze strzeżonych urządzeń, najlepiej usytuowanych przy lub w oddziale banku. Prawdopodobieństwo zaatakowania takiego bankomatu jest dużo mniejsze niż w przypadku bankomatów wolno stojących.

Eksperci radzą także, by zwracać uwagę na poszczególne elementy w obudowie maszyny, jak np. otwór czytnika kart, w którym może być umieszczony skaner do kopiowania danych bądź górną ściankę bankomatu, gdzie przestępca mógł zainstalować kamerę filmującą wprowadzany przez nas PIN. - Miniaturowa kamerka bywa instalowana np. w postaci elementów ozdobnych lub maskujących i trudno jest ją zauważyć. Łatwiej jest dostrzec zmiany, gdy korzystamy cały czas z tych samych bankomatów np. w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania. Jeśli wygląd bankomatu lub jego elementów budzi nasze podejrzenia lepiej poszukać innego urządzenia i w porę zrezygnować z wykonania niebezpiecznej transakcji – radzi Mirosław Kulpa z Oberthur Technologies.

Chroń kod PIN

To jedna z najważniejszych zasad, o której powinien pamiętać każdy użytkownik karty płatniczej. Kod PIN to źródło dostępu do zgromadzonych na naszym koncie pieniędzy. Powinniśmy dbać o to, by nie dostał się w niepowołane ręce. Przykładowo, podczas płacenia kartą w sklepie, warto wpisywać cyfry w taki sposób, by nie były w zasięgu niczyjego wzroku, np. zasłaniać klawiaturę drugą ręką lub portfelem. Podobnie należy postępować podczas wprowadzania numeru PIN w bankomacie. Jeśli złodziejowi uda się go odczytać i ukraść naszą kartę lub zeskanować z niej dane to musimy się liczyć z możliwością utraty pieniędzy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: (Nie)bezpieczne karty płatnicze

    IDBlock / 2014-02-02 14:57:25

    Bardzo ciekawy artykuł. Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszych kart, w końcu trzymamy tam często całkiem spora część naszych pieniędzy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: