eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jednostki uczestnictwa TFI krok po kroku

Jednostki uczestnictwa TFI krok po kroku

2014-02-01 00:11

Jednostki uczestnictwa TFI krok po kroku

Jednostki uczestnictwa TFI krok po kroku © FikMik - Fotolia.com

Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu kapitału w jednostkach uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, warto zapoznać się ze specyfiką funkcjonowania tego typu rozwiązania. Powinny nas zainteresować przede wszystkim główne rodzaje oraz charakterystyka transakcji przeprowadzanych na takich instrumentach. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl przedstawiają krok po kroku możliwe operacje dokonywane na jednostkach uczestnictwa funduszy.

Przeczytaj także: Fundusze: uwaga na opłaty manipulacyjne

– Pierwszą operacją, związaną z funduszami inwestycyjnymi, przeprowadzaną przez osobę dysponującą nadwyżkami środków pieniężnych jest zakup jednostek uczestnictwa – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – Można tego dokonać w placówce banku, w którym posiadamy rachunek osobisty, z poziomu bankowości internetowej, przez którą obsługujemy ROR, czy też przy wykorzystaniu specjalnych platform oferujących dostęp do funduszy. W przypadku tej ostatniej metody na szczególną uwagę zasługuje platforma mBanku, czy też Bossa Fund, które umożliwiają kupno funduszy bez uiszczania opłat za nabycie jednostek.

Kolejną transakcją jest umorzenie jednostek funduszy inwestycyjnych, czyli wycofanie się z inwestycji. W tym przypadku warto zwrócić uwagę, czy dane TFI pobiera opłatę za umorzenie. Na rynku funkcjonuje bowiem zasada, że jest ona naliczana w pierwszym roku trwania inwestycji licząc od dnia zakupu jednostek.

Następną operacją jest reinwestycja, która ma miejsce wtedy, gdy klient który dokonał umorzenia posiadanych przez siebie jednostek, ponownie je nabywa. Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych nie pobierają w takim przypadku opłaty za zakup tych instrumentów. Aby klient mógł jednak skorzystać
z takiego upustu konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Po pierwsze, ponownego nabycia należy dokonać zazwyczaj 90 dni od daty umorzenia. Po drugie, kwota ponownego zakupu nie może przekraczać wartości wcześniej sprzedanych (umorzonych) jednostek.

fot. FikMik - Fotolia.com

Jednostki uczestnictwa TFI krok po kroku

Pierwszą operacją, związaną z funduszami inwestycyjnymi, przeprowadzaną przez osobę dysponującą nadwyżkami środków pieniężnych jest zakup jednostek uczestnictwa. Można tego dokonać w placówce banku, w którym posiadamy rachunek osobisty, z poziomu bankowości internetowej, przez którą obsługujemy ROR, czy też przy wykorzystaniu specjalnych platform oferujących dostęp do funduszy.


Ostatnim rozwiązaniem bezpośrednio związanym z funduszami inwestycyjnymi jest konwersja jednostek uczestnictwa. Operacja polega na tym, że klient dokonuje zamiany jednostek jednego funduszu na jednostki drugiego, ale funkcjonującego w ramach tego samego TFI. Mówiąc wprost umarza wcześniej zakupione instrumenty, a w ich miejsce nabywa nowe. Decydując się na taką operację warto pamiętać, że Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych często pobierają z tego tytułu tzw. opłaty wyrównawcze.

- Fundusze inwestycyjne to podmioty umożliwiające efektywne pomnażanie oszczędności. Zanim jednak zdecydujemy się ulokować swoje pieniądze w tych instytucjach należy dokładnie poznać własne preferencje inwestycyjne – podsumowuje Jacek Kasperczyk. – Wybór funduszu powinien być zgodny między innymi z naszą akceptacja ryzyka. Dodatkowo, warto pamiętać, że na rynku funkcjonuje bardzo dużo funduszy, dlatego znalezienie odpowiedniego dla siebie, może być dość czasochłonne.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: