eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › EUR/USD bez określonego kierunku

EUR/USD bez określonego kierunku

2013-11-25 12:25

EUR/USD bez określonego kierunku

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Sytuacja na głównych parach z wyjątkiem jena ciągle przedstawia się obecnie niejasno. Wydaje się, że EUR/USD, również w nadchodzącym tygodniu będzie wrażliwy na informacje nadchodzące na rynek, szczególnie te związane z możliwą decyzją ECB w sprawie obniżki stopy depozytowej.

Przeczytaj także: Funt z szansą na wybicie w przyszłym tygodniu?

Niepewność na rynkach będzie wzmagała również kwestia porozumienia koalicyjnego w Niemczech. Negocjacje pomiędzy SPD oraz CDU, są na końcowym etapie, jednak ostateczny ich wynik będzie musiał być zatwierdzony w referendum przez prawie pół miliona członków partii socjaldemokratycznej, a obecnie opinie co do racjonalności wchodzenia w koalicję z chadekami są podzielone pół na pół. Kolejnym istotnym wydarzeniem powinno być w tym tygodniu ostateczne zatwierdzenie przez amerykański Senat Janet Yallen na przewodniczącego FED, co może w krótkim terminie negatywnie wpływać na dolara.

Najważniejsze z kolei w kontekście decyzji Europejskiego Banku Centralnego powinny być piątkowe dane o inflacji HICP ze Strefy Euro, która jeżeli dalej utrzymywałaby się na niskich poziomach, mogłaby zmusić ECB do obniżki stopy depozytowej. W tym kontekście warto również w nadchodzącym tygodniu śledzić doniesienia ze strony poszczególnych członków ECB, gdyż rynek w ostatnim czasie pozostawał bardzo wrażliwy na każde słowa dotyczące polityki monetarnej. W dzisiejszym kalendarium brak wielu istotnych odczytów. Warto zwrócić jedynie uwagę na dane o kredytach hipotecznych z Wielkiej Brytanii, które nie powinny doprowadzić do wybicia przez GBP/USD ważnych oporów, mogą być jednak pretekstem do nieznacznego odejścia od szczytów. Ważniejsze dane w kontekście dalszego kierunku dla funta poznamy w środę, kiedy opublikowane zostanie PKB za III kwartał. Znaczenie może mieć także liczba podpisanych umów kupna domów z USA, jednak więcej danych z amerykańskiego rynku nieruchomości poznamy we wtorek. Należy pamiętać, że w czwartek Amerykanie nie pracują ze względu na Święto Dziękczynienia, a w piątek rozpoczyna się sezon wyprzedaży i jeżeli tzw. „black Friday” przyniesie dobry rezultaty, nastroje na giełdach w USA mogą się jeszcze poprawić.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Technicznie sytuacja na EUR/USD jest obecnie niejasna, gdyż kurs porusza się w szerokim paśmie wahań pomiędzy 1.3400-1.3580. Istotnymi oporami pozostają linia trendu wzrostowego na 1.3565 i dalej szczyt z zeszłego tygodnia na 1.3580, pokonanie tej strefy otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów w stronę 1.3650. Z kolei zamknięcie poniżej 50 sesyjnej średniej w okolicach 1.34 jest konieczne aby doprowadzić do zejścia w stronę ostatnich minimów poniżej 1.33. Do piątku jednak możemy nie zobaczyć rozstrzygnięcia, co jednak nie wyklucza sporej zmienności ze względu na szeroki zakres obecnych wahań.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


W Hiszpanii pierwsze wzrosty

fot. mat. prasowe

SPA,35, interwał czterogodzinny

SPA,35, interwał czterogodzinny


Ekonomiści spodziewają się, iż odczyt PKB w Hiszpanii (28.11.2013) wskaże, iż krajowa gospodarka wzrosła w ujęciu kwartalnym o około 0.1% (dane wyrównane sezonowo).

Co prawda wzrost gospodarczy w drugiej połowie roku nie będzie wystarczający, aby zrekompensować spadek aktywności ekonomicznej w pierwszych kwartałach bieżącego i powstrzymać gospodarkę Hiszpanii przed skurczeniem się o 1.2% w ujęciu rocznym, nie mniej jednak obecna dynamika pozwala sądzić, iż rok 2014 Hiszpania zakończy na plusie.

Wzrost gospodarczy będzie nadal opierać się na zyskach wypracowanych przez handel zagraniczny, jako że znaczy spadek jednostkowych kosztów pracy poprawił konkurencyjność Hiszpanii i doprowadził do ożywienia w eksporcie. Rosnący eksport powinien z kolei przyczynić się do inwestycji kapitałowych.

Patrząc od strony popytowej można domniemywać, że stabilizacja na rynku pracy powinna w nadchodzących kwartałach powstrzymać postępujący spadek popytu wewnętrznego również stanowiąc wsparcie dla wzrostu. W powyższym kontekście uważać można, że stabilizujące się fundamenty gospodarcze przełożą się na poprawę sytuacji na krajowym rynku kapitałowym. W średnim-dłuższym okresie można się zatem spodziewać, iż kurs SPA35 wybije się górą z kanału spadkowego, w którym porusza się od ostatniego tygodnia października.

Dziś warto odnotować jedynie wystąpienie publiczne prezesa Banku Hiszpanii Luis’a Linde na cyklicznej konferencji w Madrycie. Godna uwagi będzie również publikacja sprzedaży detalicznej (r/r) za październik zaplanowana na środę (prognoza -1.5%, poprzednio 2.2%).

Następnie inwestorzy będą mieć okazję zapoznać się z opisywanym odczytem PKB dla Hiszpanii za III kw.

AUD/NZD kontynuuje wędrówkę na południe

fot. mat. prasowe

AUD/NZD, interwał czterogodzinny

AUD/NZD, interwał czterogodzinny


W zeszłym tygodniu inwestorzy z ekspozycją na dolara australijskiego skupili się głównie na analizie komunikatów spływających z RBA: we wtorek opublikowany został protokół z posiedzenia RBA z października, w czwartek miało miejsce natomiast wystąpienie publiczne szefa RBA Glenn’a Stevens’a.

Stevens powtórzył, iż interwencja walutowa ciągle pozostaje w rozważanym instrumentarium, niemniej jednak bilans kosztów i strat związanych z przeprowadzeniem interwencji przechyla się na razie na korzyść pasywnej polityki monetarnej. W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdować się będzie odczyt zmiany w wydatkach kapitałowych (ang. CAPEX) w sektorze prywatnym za trzeci kwartał. Dane o imporcie dób kapitałowych w drugim kwartale pozwalają twierdzić, iż prognozowany spadek wydatkach kapitałowych w wysokości 1.2% raczej nie zaskoczy pozytywnie.

W porównaniu do w miarę czytelnego tonu przedstawicieli RBA zdradzającego niepokój o stan krajowej gospodarki, komunikaty spływające z RBNZ były zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Pomimo faktu, iż RBNZ powtórzył swój pogląd o „przewartościowaniu” waluty twierdząc, iż stwarza bariery dla wzrostu, nie przeszkodziło to im przedstawić prognoz, w których przyszłe PKB znajduje się powyżej trendu.

Patrząc na parę AUD/NZD od strony dolara nowozelandzkiego należy wspomnieć o zaplanowanym na wtorek odczycie bilansu handlu zagranicznego w październiku oraz czwartkowej publikacji przygotowanego przez ANZ (ang. Australia and New Zealand Banking Group) współczynnika zaufania biznesu w Nowej Zelandii. Biorąc pod uwagę, iż współczynnik ten systematycznie znajduje się terytorium ekspansji spodziewać się można kontynuacji trendu spadkowego na parze AUD/NZD.

Ostatnie wydarzenia
  • Kanada: inflacja konsumencka CPI za październik (m/m) poniżej oczekiwań: -0.2%, prognoza -0.1%, poprzednio 0.2%

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Nowe kredyty hipoteczne (m/m) prognoza 45.2 tys., poprzednio 43 tys.

EUR 13:45 Wystąpienie publiczne szefa Banku Hiszpanii

USD 16:00 Indeks podpisanych umów kupna domów (m/m) za październik, prognoza 2%, poprzednio -5.6%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: