eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki w oczekiwaniu na decyzję ECB

Rynki w oczekiwaniu na decyzję ECB

2013-11-07 10:36

Rynki w oczekiwaniu na decyzję ECB

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień, tak jak można się było spodziewać, był jedynie wyczekiwaniem dzisiejszej decyzji ECB. Niewielkie znaczenie dla euro okazały się mieć odczyty usługowych PMI z Hiszpanii (lepsze) oraz Włoch (gorsze), słabsza od oczekiwań sprzedaż detaliczna w Strefie Euro oraz bardzo dobry odczyt zamówień w niemieckim przemyśle.

Przeczytaj także: EUR/USD lekko w górę w oczekiwaniu na jutrzejsze ECB

Żadne istotne odczyty nie nadeszły również z USA, co spowodowało, że zmienność na eurodolarze była niewielka. Z danych makro warto zwrócić uwagę na lepszy od oczekiwań odczyt kanadyjskiego PMI, który wyniósł 62.8 pkt wobec prognoz na poziomie 54.7, doprowadziło to do umocnienia CAD wobec dolara. Tak dobre dane mogą mieć również średnioterminowe znaczenie, gdyż każde pozytywne odczyty z Kanady oddalają ewentualną obniżkę stóp procentowych i powinny pozytywnie wpływać na dolara kanadyjskiego. Dużą zmianę na AUD/USD wprowadziły nocne odczyty z rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia pozostała na poziomie 5.7%, a zmiana zatrudnienia wyniosła 1.1 tys. wobec oczekiwań na poziomie 10.3 tys, rozczarowując inwestorów. Dla rynku ropy znaczenie miały również dane o zapasach w USA, które znacząco się obniżyły doprowadzając do wzrostów na ropie WTI. Nie można zapominać także o decyzji RPP pieniężnej, która zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian i zapowiedziała, że nie powinny zostać one zmienione w pierwszej połowie 2014 roku, co przyczyniło się do znaczącego umocnienia złotego.

Najważniejszym wydarzeniem w dzisiejszym kalendarium będzie konferencja po posiedzeniu ECB. Rynki wyraźnie wyczekują na słowa Mario Draghiego dotyczące ewentualnych obniżek stóp podczas grudniowego posiedzenia. Taka zapowiedź mogłaby negatywnie wpłynąć na euro i doprowadzić do przełamania wsparć w okolicach 1.3450. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że stopy pozostaną bez zmian na obecnym posiedzeniu, a zapowiedzi dotyczące możliwych obniżek nie będą tak klarowne jak można by było tego oczekiwać, co powinno przełożyć się na umocnienie euro. Nie można jednak wykluczyć zapowiedzi dotyczących programu LTRO, które również mogłyby wpływać negatywnie na europejską walutę, co przy tak wielu niewiadomych powinno skłaniać inwestorów do dużej ostrożności na EUR/USD. Nie można zapominać również o istotnych odczytach z amerykańskiej gospodarki, skąd poznamy dziś dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych, które będą interpretowane w kontekście publikowanej jutro zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, a także odczytu PKB za III kwartał, który także może mieć duży wpływ na dolara. W nocy z kolei poznamy chiński bilans handlowy, który może mieć spore znaczenie dla NZD oraz szczególnie AUD, który znalazł się pod presją po słabszych danych z rynku pracy.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Technicznie na wykresie EUR/USD nie zaszły większe zmiany. Ciągle najważniejszy wsparciem pozostają okolice 1.3450, którego przełamanie mogłoby doprowadzić do spadków w stronę 1.34 i dalej 1.3330. Z kolei wzrosty ważniejsze opory mogą napotkać w okolicach 1.3645.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Loonie zyskuje na danych, ryzyko systematyczne w tle

fot. mat. prasowe

AUD/USD, interwał czterogodzinny

AUD/USD, interwał czterogodzinny


Wczorajszy odczyt bilans handlu zagranicznego pozytywnie zaskoczył inwestorów: deficyt okazał się być mniejszy od zakładanego (0.28 mld AUD, prognoza -0.51 mld AUD). Przyczyną tego stanu rzeczy był rekordowy eksport rudy żelaza (wzrost o 3.2% m/m), którego wartość opiewała na 8.1 mld AUD (poprzedni rekord padł w sierpniu 2011 r.). Warto zauważyć, iż ceny rudy żelaza są obecnie niższe o około 25% niż w 06.2011. Spadek cen Australia musiała zrekompensować wzrostem ilości eksportowanej rudy (w tym przypadku o około 40%) okupionym milionowymi inwestycjami w i tak już dominujący przemysł wydobywczy.

Pomimo pozytywnego sentymentu panującego wokół dolara australijskiego, jest to waluta narażona na ryzyko strukturalne w średnim okresie i, zgodnie z życzeniami RBA, najprawdopodobniej będzie się osłabiać na przestrzeni następnych miesięcy.

Głównym zagrożeniem dla AUD’a jest zaplanowany na 9-11 listopada trzeci zjazd plenarny 18-stego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, na którym mają zostać podjęte decyzje na temat szeregu reform gospodarczych, administracyjnych i społecznych.

Pomimo faktu, iż zbliżający się zjazd plenarny raczej wyznaczy kierunki zmian na najbliższe lata, niż przedstawi szczegóły reform, to warto przybliżyć te tematy, które mogą wywierać wpływ na rynki walutowe, a w szczególności dolara australijskiego.

Dla Loonie największe znaczenie będzie miało proponowane wprowadzenie akcyzy na produkty energochłonne, oraz takie które przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. Kolejnym pakietem reform „podkopującym” pozycję AUD’a jest „Plan kontroli Zanieczyszczeń Powietrza” oraz zapowiadane subwencje celujące w ograniczenie produkcji przemysłowej w prowincjach otaczających Pekin.

Władze zapowiedziały również, iż w najbliższych latach Chiny skupią się na równomiernym wzroście kosztem jego dynamiki. Wszystkie ta działania świadczą o systematycznym odwrocie od gospodarki materiało-/energo- chłonnej, tj. takiej która sprzyja aprecjacji Loonie.

Interwencja CNB małoprawdopodobna

fot. mat. prasowe

EUR/CZK, interwał czterogodzinny

EUR/CZK, interwał czterogodzinny


Dziś Narodowy Bank Czeski (cz. Česká Národní Banka, CNB) ogłosi decyzję o poziomie stóp procentowych oraz podda pod głosowanie przeprowadzenie interwencji na rynku walutowym. Przy praktycznie zerowych stopach procentowych niesterylizowana interwencja walutowa (w przypadku rozważanym przez CNB jest to kupno zagranicznych aktywów) jest jednym sposobem na prowadzenie ekspansywnej polityki monetarnej. Przypomnijmy, iż niesterylizowana interwencja walutowa w opisanym wydaniu osiąga dwa cele: osłabia krajową walutę oraz zwiększa bazę monetarną.

Naszym zdaniem CNB powstrzyma się zarówno przed zmianą stóp jak i interwencją walutową. Od czasu ostatniego spotkania CNB trendy ekonomiczne poszły w Czechach w przeciwnych kierunkach. Z jednej strony wskaźniku wzrostu (np. produkcja przemysłowa 7.1% vs 6% czy indeks PMI dla przemysłu 54.5 vs 53.7) świadczą o stopniowym uzdrowieniu gospodarki, z drugiej strony jednak spadek inflacji, który zaskoczył CNB, (1% vs 1.2%, iż 0.8 pp, wg. szacunków ekonomistów pochodzi z podwyżki VAT’u) rodzić może obawy, że I kw. 2014 przywita Czechy deflacją.

W obecnej sytuacji wydaje się, iż interwencja walutowa jest mało prawdopodobna, choć szanse na jej przeprowadzenie są tym większe, iż bardziej materializuje się ryzyko deflacji. Obecnie Rada Polityki Pieniężnej CBN jest podzielona w stosunku 3 do 4 na korzyść utrzymania status Quo, ew. przejście członków z obozu z gołębiego na jastrzębi będzie wspierać czeską koroną. O losie pary EUR/CZK zadecyduje również oczywiście dzisiejsza konferencja po posiedzeniu ECB oraz wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi). Pomimo faktu, iż rynek nie oczekuje zmian w polityce monetarnej ECB emocje mogą dać o sobie znać.

Od strony technicznej kurs EUR/CZK przebił silny poziom wsparcia wyznaczony przez maksima z września i obecnie testuje opór w postaci 38.2% zniesienia fali wzrostowej Fibonacciego z początków października. Jeżeli uda się mu ją przebić, następnym przystankiem będzie 50% poziom zniesienia.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia: zmiana zatrudnienia w październiku powyżej oczekiwań: 1.1 tys., prognoza 10.3 tys.; stopa bezrobocia 5.7%, prognoza 5.7%

Kalendarz na najbliższe godziny

CZK Decyzja CNB ws. poziomu stóp procentowych na listopad, rynek nie oczekuje zmian

CHF 09:00 Rezerwy walutowe, poprzednio 432.4 mld

GBP 13:00 Decyzja BoE ws. stóp procentowych na listopad, rynek nie oczekuje zmian
Decyzja BoE ws. programu skupu aktywów na listopad, rynek nie oczekuje zmian

EUR 13:45 Decyzja ECB ws. stóp procentowych na listopad, rynek nie oczekuje zmian

EUR 14:30 Konferencja po decyzji EBC

USD 14:30 PKB za III kw., prognoza 1.9%, poprzednio 2.5% (po rewizji z 1.7%)

USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 332 tys., poprzednio 340 tys.

EUR 20:00 Wystąpienie publiczne szefa ECB (Mario Draghi)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: