eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dostępność kredytów: indeks X 2012

Dostępność kredytów: indeks X 2012

2012-11-05 12:02

Dostępność kredytów: indeks X 2012

Dostępność kredytów © Torbz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Indeks Dostępności Kredytowej spadł w ujęciu rocznym po raz czwarty z kolei i jest najniżej od marca tego roku. IDK wyliczany jest na podstawie trzech parametrów rynkowych: średniej marży, maksymalnego możliwego LtV oraz zdolności kredytowej. Wskaźnik powstaje na podstawie uśrednionych ofert dziesięciu banków z rynkowej czołówki.

Przeczytaj także: Dostępność kredytów: indeks IX 2012

Obliczany każdego miesiąca przez Open Finance i TVN CNBC Indeks Dostępności Kredytowej (IDK), który obrazuje sytuację na rynku kredytów hipotecznych w złotych, obniżył się w ostatnim miesiącu o 0,38 pkt (0,33 proc.). W porównaniu do października ubiegłego roku wskaźnik jest niżej o 2,41 pkt (2,09 proc.).

Spadek w ujęciu rocznym o 2,09 proc. jest drugim największym w historii wskaźnika. O więcej (2,33 proc.) IDK obniżył się tylko w kwietniu 2012 r. Z dziesięciu tegorocznych odczytów indeksu, tylko trzy były wyższe od analogicznych w ubiegłym roku, ostatnio taką sytuację zaobserwowaliśmy w czerwcu.

Nie poprawia się nastawienie banków do udzielania kredytów hipotecznych. Zmian w ofertach jest każdego miesiąca niewiele, ale jak już są to zwykle na niekorzyść klientów. Niedawno np. ING Bank Śląski zaczął wymagać 20-proc. wkładu własnego (dotąd minimum było 10 proc.), podnosząc przy okazji marże kredytowe. Średnia marża kredytowa liczona na potrzeby Indeksu wzrosła z 1,17 p.p. przed rokiem do 1,45 p.p. dziś.

fot. mat. prasowe

Indeks Dostępności Kredytowej Open Finance i TVN CNBC

Indeks Dostępności Kredytowej spadł w ujęciu rocznym po raz czwarty z kolei i jest najniżej od marca tego roku.


Znacznie spadła też zdolność kredytowa – rok temu rodzina 2+1 zarabiająca dwukrotność średniej pensji mogła liczyć na kredyt w średniej wysokości 440 tys. zł, aktualnie jest to 400 tys. zł, o ponad 9 proc. mniej. Warto przy tym zaznaczyć, że w analogicznym okresie średnia pensja wzrosła o 1,64 proc.

fot. Torbz - Fotolia.com

Dostępność kredytów

Zmian w ofertach jest każdego miesiąca niewiele, ale jak już są to zwykle na niekorzyść klientów.


Jest jednak szansa, że sytuacja w ostatnich miesiącach roku nieco się poprawi. Pod koniec roku banki mogą bardziej się bowiem starać o klientów, a to ze względu na chęć poprawienia wyników sprzedażowych. We wrześniu pojawiły się już pierwsze zwiastuny tego – marże obniżył Deutsche Bank PBC, PKO BP wprowadził jesienną promocję ze stawkami od 1,15 p.p.

fot. mat. prasowe

Zmiana Indeksu Dostępności Kredytowej w ujęciu rocznym

Na comiesięczny wynik indeksu wpływają trzy parametry: maksymalne możliwe LtV, bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa wyliczona dla rodziny zarabiającej dwukrotność średniej krajowej.


IDK wyliczany jest na podstawie trzech parametrów rynkowych: średniej marży, maksymalnego możliwego LtV oraz zdolności kredytowej. Wskaźnik powstaje na podstawie uśrednionych ofert dziesięciu banków z rynkowej czołówki. Na indeks nie wpływają oferty instytucji sprzedających niewielką liczbę kredytów, ale jeśli chodzi o parametry, znacznie odbiegające od rynkowych średnich. Na comiesięczny wynik indeksu wpływają trzy parametry: maksymalne możliwe LtV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczającej go nieruchomości), bankowa marża oraz maksymalna zdolność kredytowa wyliczona dla rodziny zarabiającej dwukrotność średniej krajowej, podawanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. IDK uwzględnia zatem zarówno podejście banków (maksymalne LtV i marża), jak i zmianę zarobków Polaków.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: