eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bankowość online i obrót bezgotówkowy III kw. 2018

Bankowość online i obrót bezgotówkowy III kw. 2018

2019-01-02 12:11

Bankowość online i obrót bezgotówkowy III kw. 2018

Bankowość online © graja - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Z bankowości internetowej może korzystać już 37,26 mln indywidualnych użytkowników, z czego 17,31 mln robi to aktywnie, a więc dokonuje przynajmniej jednej operacji w miesiącu - wynika z najnowszej edycji opracowanego przez Związek Banków Polskich raportu netB@nk. Rosnąca aktywność dotyczy m.in. klientów bankowości mobilnej, których rzesza od początku roku urosła o 25%. Rośnie również ilość transakcji bezgotówkowych.
Bankowość elektroniczna cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Dane zaprezentowane przez ZBP dowodzą, że u schyłku III kwartału dostęp do internetowych serwisów bankowych posiadało 37,26 miliona osób, co względem analogicznego okresu poprzedniego roku oznacza wzrost na poziomie 6,37%. Liczba aktywnych klientów, a więc takich, którzy do bankowości elektronicznej logują się minimum raz w miesiącu, osiągnęła 17,31 miliona (wzrost o 10,16% rdr).
Nowoczesne technologie w coraz większym stopniu definiują polską bankowość, uważaną za jedną z najnowocześniejszych na świecie. Zdecydowana większość nowych klientów banków, którzy rozpoczęli korzystanie z usług w ciągu minionych 12 miesięcy to osoby, które od początku aktywnie korzystają z bankowości internetowej i którym trudno już wyobrazić sobie korzystanie z usług banków w tradycyjnej formie. Wśród wszystkich klientów indywidualnych, z BI aktywnie korzysta już 46%. W przypadku klientów, którzy podjęli współpracę z bankiem w ciągu ostatniego roku, współczynnik ten wzrasta do ok. 70%” - komentuje Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes ZBP.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych – rachunki klientów indywidualnych

W III kwartale 2018 roku średnia liczba przelewów na jednego aktywnego klienta spadła poniżej liczby 6 sztuk i wyniosła 5,71.


Niemal co drugi (46%) z aktywnych klientów bankowości internetowej to także użytkownik aplikacji mobilnych. Na koniec III kwartału 2018 r. było ich niespełna 7,9 mln. W porównaniu do poprzedniego kwartału liczba użytkowników wzrosła o niecałe 9%, a od początku roku – o 25%. Tym samym, kwartalna dynamika wzrostu liczby aktywnych użytkowników bankowości mobilnej znacząco przewyższa tempo przyrostu użytkowników bankowości internetowej, co nie powinno dziwić z uwagi na dużą różnicę dotychczasowym stopniu nasycenia i potencjale rozwoju obu segmentów.
Klienci sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw posiadający rachunki bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej posiadali łącznie 2,37 mln kont w bankach. Blisko 62% (1,46 mln) z nich stanowili aktywni klienci, którzy każdego miesiąca korzystali z elektronicznego dostępu do swojego rachunku. W stosunku do II kwartału liczby te zmieniły się tylko nieznacznie, odpowiednio o 0,92% i 0,43%.

fot. mat. prasowe

Podsumowanie danych – rachunki przedsiębiorców MSP

Dane w zakresie ilości i wartości przelewów klientów MSP za III kwartał 2018 r. wskazują na kontynuację spadku liczby zlecanych przelewów, przy jednoczesnym wzroście średniej wartości pojedynczego przelewu.


W przypadku systemu Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A., w którym realizowanych jest najwięcej przelewów, zanotowano niewielki spadek liczby rozliczonych komunikatów, przy czym ich łączna wartość wzrosła do poziomu 1 312 mld zł. W lipcu i wrześniu zrealizowanych zostało natomiast blisko 8 milionów sztuk komunikatów w systemie Euro Elixir. Jest to stosunkowo wysoki wzrost względem poprzedniego kwartału, w którym rozliczonych zostało o 750 tys. mniej przelewów.
Bardzo wysoką dynamikę wzrostu notuje natomiast system przelewów natychmiastowych Express Elixir, gdzie w ciągu minionych 12 miesięcy zaobserwowano blisko 3-krotny wzrost liczby operacji i 80% wzrost ich wartości.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość operacji w systemie Elixir i Express Elixir

Dane za III kwartał 2018 r. wskazują na kontynuację wzrostowego trendu w zakresie wartości operacji rozliczanych w systemie Elixir, Express Elixir i Euro Elixir.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: